Наукова робота. Дослідження складу губної помади

Роботу виконала:
Дригант Валерія Олександрівна,
учениця 9 -А класу
Гребінківської гімназії
Гребінківської міської ради
Полтавської області

Науковий керівник:
Шевченко Світлана Олексіївна,
вчитель хімії та біології
Гребінківської гімназії
Гребінківської міської ради
Полтавської області,
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020” за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК” у номінації „Хімія”

ВСТУП

Жіночі губи завжди були об’єктом захоплення. Поети і музиканти порівнювали їх з пелюстками троянд, а художники намагалися передати чуттєвість і красу дівочих вуст на своїх полотнах. Така увага до жіночих губ пояснює появу губної помади – невід’ємного атрибуту краси і кокетства справжньої леді.

На превеликий жаль жінок, в деяких губних помадах містяться отруйні речовини, здатні викликати подразнення, висип, нудоту і отруєння. А недбайливі виробники вказують у складі тільки ту інформацію, яку приємно буде прочитати покупцям. Губна помада повинна бути якісною, однак щоб перевірити її, необов’язково використовувати професійну техніку .

Ця тема є дуже актуальною на сьогоднішній день не тільки для жінок, а й для чоловіків, адже дуже часто чоловіки, не знаючи, що обрати на день народження своєї дружини, матері чи доньки , зупиняють свій вибір на косметиці, орієнтуючись на гарну марку, її рекламу, репутацію. Проте насправді в звичайній, здавалося б, губній помаді можуть міститися речовини, які не повинні там бути. Чи навпаки, речовини, що мають міститися у губній помаді, замінені на якісь дешевші матеріали, або ж і взагалі відсутні. Дуже важливо знати «стандартний» склад будь-якої помади, оскільки вона контактує з нашою шкірою, може викликати подразнення та алергічні реакції на ній , загалом, мати негативний вплив на наше здоров’я. Тому метою роботи є дослідження органолептичних показників та хімічний аналіз складу декоративної та гігієнічної помади.

Для досягнення мети були поставлені такі завдання:

  1. Проаналізувати інформацію про губну помаду її склад та види.
  2. Провести органолептичні та хімічні показники якості помади.
  3. Вивчити вплив складових помади на здоров’я людини.
  4. Зробити висновки.

 Об’єктом дослідження є різні марки декоративної та гігієнічної губних помад.

Предмет дослідження: склад губної помади.

Методи, які використовувались під час досліджень:

  • аналіз доступної наукової літератури та періодичних знань;
  • лабораторний експеримент;
  • аналіз, синтез і узагальнення результатів лабораторних експериментів та анкетування.

Практична цінність роботи.

 Результати проведених досліджень можуть бути використані:

1) для профілактичних бесід з учнями та батьками, лекцій для населення в межах лекторію міжгалузевої комплексної програми «Здоров’я нації» на 2018–2020 роки;

2) на уроках біології, основ здоров’я, Захисту Вітчизни (медично-санітарної підготовки).

Об’єм та структура роботи: робота викладена на 32 сторінках комп’ютерного набору, складається з вступу, огляду літератури, розділу практичних досліджень та висновків.

Бібліографія: в переліку літератури наведено 14 джерел. Текст проілюстрований 3 додатками.

Особистий внесок дослідника: робота виконана в Гребінківській гімназії при хімічній лабораторії. Самостійно виконаний аналіз літературних джерел, математичні обрахунки соцопитування, а також сформульовані всі положення та висновки роботи.

Апробація роботи: основні положення роботи та її окремі фрагменти доповідалися та обговорювалися:

  • на засіданні Гребінківського міського наукового товариства учнів «Мала академія наук» ;
  • на засіданні Гребінківського міського методичного об’єднання учителів хімії і біології та учнів гімназії (Додаток Б);
  • на батьківській конференції Гребінківської гімназії.

Дослідження проводилось протягом жовтня – грудень 2018 – 209 року

РОЗДІЛ 1. ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ

1.1 Історія губної помади

Історія помади – це дорога, прокладена крізь тисячоліття. З давніх часів жінки прагнули підкреслити свою красу і привабливість. Відомо, що ще в Месопотамії –колиски євроазіатською цивілізації, яскравого кольору губ домагалися за допомогою напівдорогоцінного каміння, розбитого у порошок.

У Стародавньому Єгипті фарби для губ робили з суміші брому, йоду і червоних водоростей. А ще в помаду додавали кармін – пігмент, одержуваний з сушеної комахи кошенілі. [1]

Великою прихильницею помади була Клеопатра: цариця користувалася сумішшю з червоної охри і гематиту. Помада була настільки популярною, що її брали в загробний світ.

Античні красуні підфарбовували губи кольоровою, жирною глиною, давньоруські жінки – соком малини, полуниці й буряка.

У XVII столітті помаду почали виробляти з бджолиного воску, екстрактів рослин, пелюсток герані.

А в XVIII столітті, при дворі Людовика XVI, не тільки жінки, а й чоловіки користувалися помадою: з її допомогою підкреслювали контури губ, щоб вони не губилися у вусах і бороді.

Сучасний вигляд помада почала набувати в кінці XIX століття.

1883 вважається днем народженням помади в тюбику: французькі парфумери на виставці в Амстердамі представили всьому світу свою знахідку –помаду з оленячого жиру у вигляді мініатюрного стрижня, загорнутого в шовковий клаптик. Новинку негайно придбала легендарна Сара Бернар.

Справжньою революцією в світі моди стала помада Valaz Lip-Listre від королеви косметики Олени Рубінштейн, на прилавках магазинів відразу з’явилися помади в тюбику за привабливою ціною.

Після Другої світової війни маленький чарівний тюбик можна було знайти в сумочці кожної жінки.

1947 році Париж подарував світові «помаду, що дозволяла цілуватися», під назвою «Le Rouge Baiser» («Червоний поцілунок»), яка крім стійкості мала й інше гідність – багату кольорову палітру. Жінки почали фарбувати губи не тільки для вечірнього виходу, але і вдень, наприклад, щоб прогулятися по магазинах.

 З 1949 року виробництво помади було автоматизовано: американці придумали спеціальні машини для виготовлення пластмасових та металевих тюбиків. [2]

Сьогодні у косметичних магазинах ніяких обмежень немає , доступна помада на будь-який смак і гаманець. Час стирає кордони, змінює обриси міст і диктує нові правила. Крокуючи крізь століття, помада змінювалася і перетворювалася. Незмінним залишилося лише її призначення – робити жінку красивою.

1.2 Хімічний склад губної помади

Губна помада – виріб декоративної косметики, призначений для фарбування губ; роблять у формі крему, олівця, рідини.

За своїм хімічним складом (див.табл.1.1) сучасні помади поділяються на декоративні та гігієнічні.

 Декоративні губні помади класифікують на:

– звичайні (легко змиваються водою), залишають на губах блискучий мазок, який має достатню покриваючу здатність, як барвники використовують не розчинні у воді і жирах пігментні барвники і лаки;

– глазуровані ( важко змити водою), дають просвічуючий малюнок губ, не залишають жирного сліду і гарантують стійкість кольору, як барвники використовують водо- та жиророзчинні барвники;

– змішані (комбіновані), що забезпечують спочатку більш-менш блискучий мазок, після стирання якого, губи залишаються нафарбованими.

По ступені жирності, тобто інтенсивності блиску мазка , поділяються на жирні, напівжирні та сухі. [3]

Таблиця 1.1 Склад губної помади

Компоненти

Масова частка, %

Еозинова кислота (барвник)

12, 0

Запашні речовини

1, 0

Рицинова олія

43, 0

Стеарин

9, 0

Ланолін очищений, безводний

6, 0

Спермацет

9, 0

Віск бджолиний

20, 0

Для виробництва декоративної помади застосовується п`ять інгредієнтів, які складають основу будь-якої декоративної помади:

  1. Віск (бджолиний, карнаупський ) або жир (ланолін, парафін або норковий жир)(рис.1.1)

Рис.1.1 Загальні формули воску

Ці речовини потрібні, щоб помада перебувала в твердому стані і добре трималася на губах. Їх загальна кількість зазвичай становить близько 30%.

Натуральні воски та жири дуже дорогі, тому виробники нерідко заміняють їх синтетичними аналогами:

  • ізопропілпальмітат (С19Н38О2) складається з двох інгредієнтів: ізопропілового спирту і ефіру пальмітинової кислоти;
  • бутилстеарат (С22Н44О2 ) –двокомпонентна суміш з пальмовою і стеаринової кислоти;
  • ізопропілмірістат( С17 Н34О2) – суміш пропан-2-олу ((CH3)2CHOH) та насичених жирних кислот (головним чином, міристинової (С13Н27COOH)), сприяє отриманню емульсій, консистенція яких має малу в`язкість і легко всмоктується в шкіру, без почуття жирності і липкості.
  1. Масла (касторове, парфумерне і оливкове). Натуральні: касторове (основний компонент 12-гідроксистеаринова кислота C13H33O–COOH), масло оливи(цис-9-октадеценова кислотаСН3(СН2)7СН=СН(СН2)7СООН) або какао; мінеральні їх аналоги, що виробляються на хімічних заводах. Вони не мають запаху і кольору, безпечні для людини. Найчастіше їх називають рідкими парафінами. [6]

 Вони необхідні, щоб розчинити барвники і перешкодити їх випадання в осад. Масляні компоненти рівномірно розподіляють губну по всій поверхні губ і запобігають її скочування. Загальна кількість основних речовин становить 65%.

  1. Допоміжні речовини
  • Вітамін А (ретинол) – безпосередньо у губній помаді, запобігає лущенню губ, прискорює процес відновлення клітин шкіри, пом’якшуючи їх.
  • Вітамін Е( токоферол) – необхідний для уповільнення процесу старіння клітин, запобігання лущенню, розтріскуванню, захищає від наслідків сонячного опромінення. [4]
  • Барвники як натуральні, так і штучні. Природні барвники зроблені з природних трав (куркума), овочів (морква, буряк) , комах (жуки, що дають пігменти карміну( харчова добавка Е120) або кошенілі).

Сучасні помади зазвичай містять хімічні барвники з категорії D & S (Drugs and Cosmetics list). Це перелік барвників, дозволених в фармації, де кожен відтінок має свій порядковий номер. Згідно з цим переліком, червоний колір має номер 22, а помаранчевий колір — номер 5. Відсоткове співвідношення барвника говорить про насиченість кольору: 4-5% барвника типові для пастельних відтінків помад, а при 15 20% барвника губи будуть яскравими і привабливими.

  • Пігменти (природні та штучні). Природні походять з кварцу, слюди і навіть луски деяких різновидів риб. Останній різновид пігментів використовується тільки в дорогій косметиці, тому що вимагає великих матеріальних витрат. Пігменти, отримані штучним шляхом, виробляються з титану (титан (IV) оксид, TiO2) і оксидів заліза. Вони допомагають проявитися кольору губної помади. [3]

 Пігменти надають помаді перламутровий блиск.

  • Консерванти, різні добавки та ароматизатори.

Вони необхідні для тривалого терміну придатності косметичного продукту. Для цього застосовувалася борна кислота і формалін, а потім її замінили невеликою кількістю солей бензойної кислоти ( С6Н5СООН).

Ароматизатори потрібні для усунення запаху жирів. Для аромокомпозицій частіше використовуються плодові аромати (банан, яблуко, полуниця, малина) та натуральні ефірні масла (жасмин, лаванда, бергамот).

В якості додаткових речовин застосовуються пом`якшувальні, смакові, зволожувачі, вітаміни, масла і УФ-фільтри. [6]

Загальна кількість барвників, консервантів та ароматизаторів становить близько 5%.[3]

  • Антиокислювачі в кількості до 0,8% входять в якості необхідного компонента в усі види помад. Саме антиокислювачі перешкоджають негативному процесу окислення натуральних компонентів помад. Найчастіше в цій ролі застосовується речовина пропілгалат (харчова добавка Е 310).

Загальний склад гігієнічної помади:

  1. Вітамін А пом`якшує шкірні покриви;
  2. Бджолиний віск створює захисну плівку, утримує вологу всередині губ, робить шкіру еластичною і пружною;
  3. Сквален служить провідником для надходження в шкіру вітамінів, має антиоксидантну дію;
  4. Аузелен є хорошим зволожувачем, він гіпоалергенний і може усувати з шкірних покривів роздратування;
  5. Мед попереджає висихання губ, освіжає їх;
  6. Вітаміни С і В12 мають загоювальну дію, знімають запальні процеси;
  7. Масло жолоба знімає запальні процеси та почервоніння шкіри, діє як омолоджуючий компонент ;
  8. УФ-фільтри бережуть шкіру від сонця;
  9. Ісландський мох загоює рани, міститься багато корисних вітамінів;
  10. Ромашка і календула захищають шкірні покриви від шкідливого впливу навколишнього середовища, живлять їх;
  11. Вітамін Е омолоджує шкіру і розгладжує зморшки навколо рота;
  12. Алое вера має пом`якшувальну, протизапальну та антибактеріальну дію;
  13. Ланолін утворює захисну плівку і утримує вологу, захищає губи від зневоднення.[5]

РОЗДІЛ 2. ЯКІСНА ДЕКОРАТИВНА ПОМАДА

2.1 Вимоги до декоративної косметики ДСТУ

Вимоги до цієї групи косметичних засобів досить високі. Дуже важлива повна нейтральність по відношенню до організму, а також при попаданні в травний тракт. Помада повинна бути простою у використанні, мати приємний смак, утворювати на губах міцний, жирний шар, що не висушувати губи і одночасно бути стійкою до дії слини і механічних факторів.

Губні помади повинні мати гладку рівномірно забарвлену|пофарбовану| поверхню, приємні запах і смак, без жирового присмаку. Температура плавлення капле падіння для губних помад знаходиться|перебуває| в межах 55-80°С.

Помада не повинна випадати з|із| пенала, движок пенала вільно переміщатися, при його русі краю пенала не повинні зрізати помаду.

Якісна помада повинна м’яко і легко наноситися на губи, рівно лягати, не розтікатися і скочуватися. Вона має стягати губи, залишати почуття тяжкості і плям після стирання. Хороша губна помада завжди смачно пахне.

На поверхні помади повинно бути крапельок чи потьоків (Таблиця 2.1).

До дефектів губної помади відносять: порушення цілісності корпусу пеналу – зовнішні ознаки – при відкриванні кришки пеналу і викручуванні олівця губної помади основа відокремлюється від корпусу. Причина виникнення – порушення процесу виробництва.

Таблиця 2.1 Вимоги ДСТУ (ГОСТ) до губних помад

Показник

Характеристика та норма

Метод випробування

Зовнішній вигляд

Поверхня гладенька, однорідна, з доданням барвника – рівномірно забарвлена

ГОСТ 29188.0

Колір

Властивий тону даного

найменування

ГОСТ 29188.0

Запах

Властивий запаху виробу конкретної назви

ГОСТ 29188.0

Покривна здатність

Рівний, однорідний

11.5

Температура капле – падіння, °С

55-80

ГОСТ 29188.1

Кислотне число, мг КОН/г

Не більше 15

11.7

Карбонільне число, мг КОН/г

Не більше 8

11.8

Купуючи губну помаду обов’язково зверніть увагу до термін придатності. Якщо такої інформації немає, то визначити прострочений товар буде важко. Його видасть неприємного запаху, білі цятки лежить на поверхні і побляклий колір. Стійка помада швидко засихає після терміну придатності.[6]

2.2 Вибір якісної помади

Перед тим, як використовувати помаду, потрібно поцікавитися її складом, фірмою виробника. Оцінити зовнішній вигляд тюбика, в якому зберігається помада, так і сам стержень помади інакше замість задоволення можна отримати печіння, свербіж і навіть запалення шкіри.

Хороша губна помада не може бути дуже дешевою, тому що для її виготовлення, пакування, зберігання використовуються недешеві компоненти.

Упаковка не повинна бути пошкоджена, тюбик не деформований і не забруднений. На поверхні самої помади не повинно бути крапельок вологи, розводів або патьоків. Вона повинна бути однорідною та щільною, без зовнішніх дефектів. Крапельки, які іноді виступають на зрізі помади результат «випотівання» жирів найчастіше під дією високих температур. Як правило, через деякий час, особливо якщо помістити помаду в холодильник, ці крапельки зникають. [10]

Помада має добре пахнути. Запах повинен бути нейтральний. У губну помаду можуть додавати фруктові, кондитерські або м’ятний легкий аромат, але все одно запах повинен бути ледь помітний і то тільки при піднесенні помади до носа. Неприємний запах — вірна ознака того, що помада зіпсувалася.

При нанесенні на шкіру губна помада повинна ковзати легко і рівно, не залишати згустків або грудочок, не прилипати і не ламатися. Будь-який з цих ознак говорить про те, що порушена технологія виготовлення або помаду неправильно зберігали.

Перш, ніж наносити на губи помаду, в якості якої ви не впевнені, спробуйте провести їй по тильній стороні долоні або зап’ястя, можна провести лінію по аркушу чистого білого паперу. Помада не повинна залишати розпливчастих жирних плям, лінія залишена губною помадою повинна бути рівною, без згустків.

 Компоненти губної помади не повинні викликати алергії. Якщо ви відчули навіть легкий свербіж, набряклості або подразнення на губах, то це наслідки зіпсованої губної помади.[ 6]

Упаковка губної помади повинна містити дані про виробника, склад і термін придатності. Термін зберігання будь-якої помади – 3 роки з моменту виробництва. Не залишайте її поблизу нагрівальних приладів або на сонці, в холодильнику ховати її теж не варто, в обох випадках відбувається розшарування складових . Якщо ви наносите губну помаду безпосередньо на губи, то термін її придатності скорочується, тому що стрижень губної помади збирає і вбирає в себе все, що знаходиться на ваших губах, по можливості користуйтеся пензликом для нанесення губної помади, який необхідно регулярно промивати. [9]

Виблискуючі помади можуть містити речовини, що виділяють при сонячному світлі так званий атомарний кисень – сильний окисник, різко прискорює старіння шкіри.

Барвник кармін досить часто викликає сильні алергічні реакції, а ланолін порушує роботу шлунка і кишечника, адже жінка облизуючи нафарбовані губи автоматично ковтає частинки помади, що містились на губах.

Вазелін вважається безпечним засобом, але він теж може викликати алергію, а при регулярному використанні пересушує шкіру губ. В результаті, відчуваючи сухість, жінка несвідомо починає підфарбовувати губи все частіше.

 Сполуки Плюмбуму (свинець) – достатньо поширений складник губної помади, який, проте, може мати шкідливий вплив при потраплянні до організму людини, він накопичується в організмі людини і може викликати ряд захворювань.

 Ароматизатори – в деяких випадках можуть викликати сухість шкіри губ, дерматит, розтріскування.

 Забарвлюючі пігменти, отримувані з кам’яновугільної смоли – це, здебільшого, пігменти червоного кольору, є токсичними речовинами, то потрапляння таких пігментів в організм людини, може викликати нудоту, подразнення шкіри, сильні головні болі.

Перераховані вище інгредієнти можуть викликати головний біль і нудоту, якщо будуть регулярно, хоча і в мінімальних кількостях, потрапляти в шлунково-кишковий тракт. [6]

РОЗДІЛ 3. ЕКСПЕРЕМЕНТАЛЬНА ЧАСТИНА

3.1 Органолептичні показники якості помади

Органолептичний методце метод для визначення показників якості товару, які виявляються і оцінюються за допомогою органів

Важливу роль відіграють:

1)  Візуальні показники:

  • Зовнішній вигляд
  • Форма
  • Колір

2)  Консистенція

3) Смак

4) Запах

Переваги цього методу:

Швидке та доступне отримання інформації

Недоліки:

Суб’єктивність оцінки якості, не можливо порівняти результати досліджень.

Опрацювавши результати соцопитування (Додаток А), для експериментальної чистини роботи були взяті такі зразки декоративних губних помад: Ruby Rose, Oriflame, Avon та зразок гігієнічної помади Nivea (див.табл. 2.1).

Таблиця 3.1 Аналіз органолептичних показників якості помади

Показники за стандартом

Зразок №1

(Ruby Rose)

Зразок № 2

(Oriflame)

Зразок №3

(Avon)

Зразок №4 гігієнічна помада (Nivea)

Зовнішній вигляд і консистенція

Тверда;

поверхня гладка та однорідна;

без блиску;

рівномірне фарбування

Тверда;

поверхня гладка та однорідна;

без блиску;

рівномірне фарбування

Тверда;

поверхня гладка та однорідна;

без блиску;

рівномірне фарбування

Тверда;

поверхня гладка та однорідна;

без блиску;

рівномірне фарбування

Запах

Приємний, але різкий, солодкуватий, квітковий запах

Має приємний запах

Ледь відчутний, солодкий запах

Приємний квітковий запах

Колір

Помаранчева

Червона

Рожева

Безколірна

Прихована здібність

Покриття не однорідне, з грудочками

Покриття рівне, однорідне

Покриття рівне, однорідне

Покриття рівне, однорідне

Порівнюючи органолептичні показники обраних нами губних помад та результати експериментального дослідження з вимогами ДСТУ, ми можемо констатувати, що обрані нами зразки помади відповідають нормам ДСТУ не несуть загрози здоров’ю і є відносно безпечними у використанні, крім помади фірми «Ruby Rose», що за зовнішніми показниками не відповідає нормам.

3.2 Хімічний аналіз складу помади

Дослід 1

Виявлення Фенолу

При взаємодії Фенолу (C6H5OH) з Ферум (ІІІ) хлоридом (FeCl3 ) колір реакції змінюється на фіолетовий ( «чорнило» ).

Хід роботи

  1. 1. Акуратно відділяємо приблизно 0,4 г кожної помади і розміщуємо у пробірках;
  2. Добавити кілька крапель Ферум (ІІІ) хлорид (FeCl3 );
  3. Стряхнути;
  4. Порівняти з вихідним кольором. [14]

 Результати спостережень занесені до таблиці 3.2

Дослід 2

Якісне знаходження катіонів Fe3+

Витяжка з зразку, що має йони Феруму (Fe3+), при взаємодії з жовтою кров’яною сіллю ( K4[Fe(CN)6] ) утворює темно-синій осад берлінської лазурі KFe[Fe(CN)6].

3 К4[Fe(CN)6 ] +4 FeCl3 = KFe[Fe(CN)6]↓ + 12 KCl

Хід роботи

  1. Акуратно відділяємо приблизно 0,4 г кожної помади і розміщуємо у пробірках;
  2. Добавити декілька крапель жовтої кров’яної солі;
  3. Стряхнути;
  4. Порівняти з вихідним кольором.

Результати спостережень занесені до таблиці 3.2

Дослід 3

Якісне знаходження катіонів Cu2+

Витяжка з зразку, що має йони Купруму (Cu2+ ), при взаємодії з жовтою кров’яною сіллю ( К4[Fe(CN)6 ] ) утворює коричнево – червоний осад

Хід роботи

  1. Акуратно відділяємо приблизно 0,4 г кожної помади і розміщуємо у пробірках;
  2. Добавити декілька крапель жовтої кров’яної солі;
  3. Стряхнути;
  4. Порівняти з вихідним кольором.[14]

Результати спостережень занесені до таблиці 3.2

Дослід 4

Якісне знаходження катіонів Pb2+

Витяжка з зразку, що має йони Плюмбуму (Pb2+), при взаємодії з калій гідроксидом (КОН) утворює білий осад Плюмбум (ІІ) гідроксид (Pb(OH)2).

 Хід роботи

  1. Акуратно відділяємо приблизно 0,4 г кожної помади і розміщуємо у пробірках;
  2. Добавити декілька крапель гідроксиду калію;
  3. Стряхнути;
  4. Порівняти з вихідним кольором.[14]

Результати спостережень занесені до таблиці 3.2

Для визначення йонів Плюмбуму (Pb2+), не обов’язково проводити лабораторне дослідження, це легко зробити навіть у магазині при купівлі помади.

Для цього потрібна помада та золота прикраса. Наприклад, золота каблучка. Провести помадою по тильній стороні долоні, а потім по помаді провести кілька разів каблучкою. При наявності йонів Плюмбуму (Pb2+) губна помада на руці змінить колір (потемніє). Таку помаду краще не купувати, адже доведено, що це може викликати рак або порушення роботи мозку.

Дослід 5

Виявлення вітаміну А

За наявності вітаміну А (С20Н30О), при добавлянні концентрованої Сульфатної кислоти (H 2SO4) з’являється блакитне забарвлення, яке поступово переходить б в рожево-червоне.

Хід роботи

  1. Акуратно відділяємо приблизно 0,4 г кожної помади і розміщуємо у пробірках;
  2. До зразків додаємо по 12 крапель льодяної Оцтової кислоти (CH3COOH) та по 2 краплі концентрованої Сульфатної кислоти (H2SO4);
  3. Порівняти з вихідним кольором.[14]

Результати спостережень занесені до таблиці 3.2

Дослід 6

Виявлення вітаміну Е

За наявності вітаміну Е (C29H50O2 ), при добавлянні концентрованої Нітратної кислоти (HNO 3) з’являється розчин червоного кольору з відтінком жовтуватого.

Хід роботи

  1. В кожну пробірку розміщуємо по 0, 4 г кожного з обраних нами косметичних зразків;
  2. До кожної пробірки додаємо по 12 крапель Нітратної кислоти (HNO 3), щільно закриваємо пробірку і струшуємо;
  3. Нагріваємо на водяній бані до 70°;
  4. Порівняти з вихідним кольором. [14]

Результати спостережень занесені до таблиці 3.2

 Таблиця 3.2. Результати досліджень якості декоративної помади

Досліджувальні зразки помад

Показник

Зразок №1 (Ruby Rose)

Зразок № 2 (Oriflame)

Зразок №3 (Avon)

Зразок №4 гігієнічна помада (Nivea)

Наявність фенолу

Не виявлено

Не виявлено

Не виявлено

Виявлено

Наявність катіонів Fe3+

Не виявлено

Не виявлено

Не виявлено

Не виявлено

Наявність катіонів Cu2+

Не виявлено

Не виявлено

Не виявлено

Не виявлено

Наявність катіонів Pb2+

Виявлено

Виявлено

Виявлено

Не виявлено

Наявність вітаміну А

Не виявлено

Виявлено

Виявлено

Виявлено

Наявність вітаміну E

Не виявлено

Виявлено

Виявлено

Виявлено

Опрацювавши результати досліджень, можемо сказати, що обрані нами зразки губних помад досить якісні, відповідають стандартам ДСТУ. Майже всі зразки губних помад, крім гігієнічної, у своєму складі мають небезпечний катіони Pb2+. Який може викликати синдроми ураження крові, нервової системи, шлунково-кишкового тракту і печінки, викликати алергічні реакції . Особливо небезпечний свинець для вагітних жінок і дітей. Цей метал викликає безпліддя. Фенол, який був виявлений у зразку гігієнічної помади, може призвести до погіршення здоров’я. З у сих розглянутих зразків помад найнебезпечнішою виявилась помада фірми «Ruby Rose», що має в своєму складі всі негативні компоненти, які в тій чи іншій мірі загрожують здоров’ю людини (Додаток В).

ВИСНОВКИ

В залежності від різних складових, помада може поділятися, в першу чергу, за призначенням на гігієнічну, зволожуючу, живильну, декоративну та інші.

В складі губної помади можуть бути використані як якісні, так і не якісні речовини, не завжди спрацьовує «ціна – якість» наприклад, дорогі фірми використовують натуральні олії, масла, якісну речовину для виготовлення олії та восків, а можуть бути навпаки, синтетичні замінники і в залежності від них треба обирати губну помаду, оскільки деякі замінники можуть мати негативний вплив на ваше здоров’я.

За результатами проведеного дослідженні обрані нами зразки відповідають вимогам ДСТУ, окрім одного «Ruby Rose», що має в своєму складі значну кількість катіони Pb2+, крім того за своїми фізичними показниками не відповідає стандартам ДСТУ.

Катіони Pb2+, які наявні у зразках декоративних губних помад, можуть викликати синдроми ураження крові, нервової системи, шлунково-кишкового тракту і печінки. Особливо небезпечний свинець для вагітних жінок і дітей. Цей метал викликає безпліддя.

Фенол, який був виявлений у зразку гігієнічної помади, може призвести до погіршення загального стану здоров’я.

Якісною вважається помада, яка:
– не стягує губи і не викликає відчуття тяжкості;
– при м’якому і легкому нанесенні на губи рівно лягати;
– викликає приємне відчуття на губах;
– має приємний запах;
– має гладку (без крапельок і патьоків) поверхню;
– має міцний стрижень;
– не тане під променями сонця.

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Інтернет джерела

  1. Мусіюк О. Цікаві факти з історії помади [Електронний ресурс] / Олеся Мусіюк – Режим доступу до ресурсу: http://mixladys.ru/krasa/2642-istorija-gubnoi-pomadi.html
  2. Губна помада: історія та нанесення помади. Вибір помади [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://ywoman.ru/page/gubna-pomada-istorija-ta-nanesennja-pomadi-vibir-pomadi
  3. Який склад у губної помади? [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://volossya.xyz/krasa/kosmetologija/10905-jakij-sklad-u-gubnoi-pomadi.html
  4. Склад губної помади [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://hanuade.ru/24459-sklad-gubnoi-pomadi.html
  5. Якісна губна помада. Як визначити наявність свинцю в помаді [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://adrian.com.ua/yakisna-gubna-pomada-yak-viznachiti-nayavnist-svintsyu-v-pomadi.html
  6. Викторова Л. Из чего делают губную помаду? [Електронний ресурс] / Л. Викторова // «ХиЖ», №3. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: hij.ru/read/articles/technologies-and-materials/5352/

Друковані видання

  1. Пучкова Т. В. Енциклопедія косметичних інгредієнтів / Т. В. та ін. Пучкова. – М: Школа косметичних хіміків, 2007. – 320 с.
  2. Волкова Ж. Вироби косметичні для макіяжу на жировосковій основі Загальні технічні умови / Ж. Волкова. // Київ ДСТУ ГОСТ 4774:2007 – 2009. – с. 10
  1. Азбука краси для дівчаток. / Упоряд. В. Іванова. – К.: Школа, 2003. – с. 30-42.
  • Дороніна, Акинья. Догляд за зовнішністю / Аксинья Дороніна // Шкільний світ. – 2011. – № 13. – с. 20.
  • Дмитренко С. О. Основы косметического ухода за кожей: [історія кольорів і значення їх в житті людини] / С. О. Дмитренко // Все для вчителя. – 2008. – № 5 (травень). – с. 37-43
  • Таємниці для дівчаток / Авт.-упоряд. В. Іванова. – К.: Школа, 2003. – с. 127-134.
  1. Кнунянц І. Л. «Хімія: великий енциклопедичний словник» / І. Л. Кнунянц., 2000.
  2. Пустовалова Л. М. Практикум по біохімії / Л. М. Пустовалова., 1999.

ДОДАТКИ

Додаток А

Результати соцопитування серед школярів гімназії.

  1. Чи користуєтеся ви губною помадою?

Так, кожного дня – 83,7%

Так, дуже рідко – 9,1%

Так, за потреби – 2,7%

Ні – 4,5%

  1. Якій фірмі губних помад ви надаєте перевагу?

 Oriflame – 32%

 AVON – 25%

 Ruby Rose – 27%

 Faberlik – 5%

 Eveline – 8%

 Luxe – 3%

  1. Чи шкідлива, на вашу думку, помада?

Ні – 48%

Так – 17%

Не знаю – 22%

Залежить від якості помади – 13%

  1. Які критерій найважливіший при виборі помади?

Колір – 68%

Запах – 8%

Фірма – 16%

Ціна – 8%

  1. На вашу думку, навіщо жінка фарбує губи помадою?

Для впевненості – 16%

Для підкреслення вроди – 61%

Для зволоження – 23%

Додаток Б

Дослідження губної помади

 

 

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0