Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

Наукова робота. Гіподинамія – ворог сучасної людини

Автор:
Богданова Варвара Артурівна
учениця 8 класу
Курахівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 22
Селидівської міської ради
Донецької області

Науковий керівник:
Ісаєва Юлія Григорівна
вчитель біології та інформатики
Курахівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 22
Селидівської міської ради
Донецької області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”

ВСТУП

«Ні що так не виснажує і не руйнує людину, як тривала фізична бездіяльність».

(Аристотель)

Гіподинамія – це сучасна хвороба людства, що характеризується зниженням рухової активності.

Чому саме вона стала такою актуальною в сучасний час? Все дуже просто – це розплата за комфортне життя. Але все залежить від нас! Зараз в еру високих технологій, побутового комфорту, зручних і недорогих авто, інтернету, соціальних мереж, гаджетів і віртуальних ігор знерухомленими виявилися більшість людей. А найстрашніше те, що з кожним роком гіподинамією страждають все більше і більше підлітків. Мало хто звертає увагу на симптоми гіподинамії. Найчастіше ми списуємо все на стреси, погану екологію і неякісне харчування. Хоча в багатьох випадках нездужання, млявість, сонливість, низька працездатність і безсоння пов’язані саме з недоліком руху.

Наші батьки, бабусі і дідусі більше займалися фізичною працею. У кожної родини була городня ділянка, сад або дача, куди вся родина виїжджала на вихідні. Більшість людей захоплювалися різними видами спорту і вели активний спосіб життя, діти віддавали перевагу прогулянкам на свіжому повітрі. Комп’ютерів не було, а телебачення було не таким вже цікавим, щоб сидіти годинами перед екраном телевізора. Тому люди знаходили для себе інші розваги, і більшість з них були пов’язані з активним проведенням часу. Гіподинамія і гіпокінезія були знайомі тільки тим, хто страждав серйозним хронічним захворюванням або отримав травму.

Об’єднана група європейських вчених протягом 12 років збирала дані 334 тисяч людей про ріст, вагу, фізичну активність на роботі та у вільний час. У дослідженні фіксувалися випадки виникнення хронічних захворювань і смерті. З’ясувалося, що саме недолік фізичної активності прямо пов’язаний з підвищенням рівня смертності. Побудована за результатами експерименту статистична модель показала, що недолік руху в два рази небезпечніше ожиріння. За підрахунками вчених, з 9,2 мільйонів смертей, що відбулися в Європі в 2008 році, 337 тисяч людей померло через фактори, пов’язаних з ожирінням, і 676 тисяч – від гіподинамії. Страшно припустити як ці показники могли змінитися за 10 років.

Саме тому, було поставлено мету: попередити подальший ріст захворюваності на гіподинамію шляхом вивчення її особливостей та висвітлення цієї проблеми серед сучасних дітей, підлітків та дорослих.

Реалізація поставленої мети передбачає вирішення наступних завдань:

 • аналіз джерел інформації
 • охарактеризувати поняття гіподинамія;
 • з’ясувати обізнаність учнів школи щодо проблеми гіподинамії;
 • провести опитування серед учнів;
 • оцінити міру фізичної активності учнів школи;
 • проаналізувати наявність взаємозв’язку між станом здоров’я учнів школи та їх руховою активністю.
 • опрацювання медичних статистичних даних учнів за період 2008 – 2017 роки;
 • показати негативний вплив малорухливого способу життя на фізичний розвиток дорослих і підлітків
 • висвітлити проблему серед сучасних дітей, підлітків та дорослих;
 • розробити антирекламу та шляхи попередження або подолання гіподинамії;

Теоретичне значення роботи полягає у вивченні захворювання гіподинамії, причин захворювання, наслідків та способів їх уникнення. Практичне значення: дослідження полягає в тому, що напрацьовані матеріали й поради можуть бути використані в санітарно-просвітницькій роботі вихователів та педагогів серед дітей та підлітків з метою попередження «сучасної хвороби людства» – гіподинамії.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Під час вивчення особливостей захворювання на гіподинамію, першим завданням було проаналізувати різні джерела інформації. Після опрацювання та аналізу даних переходимо до другого завдання, а саме характеристики гіподинамії.

Поняття гіподинамії

Людина ще до народження перебуває майже в постійному русі. Давайте придивимося до немовляти або маляти-дошкільника – і перший (особливо), і другий – увесь час рухаються, щось роблять, намагаються схопити, підняти, віднести, розламати тощо. З віком фізична активність помітно падає, що обумовлено програмою розвитку організму, закладеною природою. Учені стверджують: якби доросла людина робила таку ж кількість рухів, що й дитина, то вже через пару годин загинула б від перенапруги.

Але все-таки регулярна фізична активність необхідна всім людям незалежно від віку та статі. Коли людина більшу частину часу проводить в сидячому положенні, їй не вистачає необхідного фізичного навантаження. Як наслідок м’язи починають слабшати, зменшується витривалість і сила людини, розвивається вегето-судинна дистонія[1], порушується обмін речовин, що в подальшому може привести до гіподинамії.

Гіподинамія – одна з найбільш гострих проблем у сучасному світі. Чим же вона небезпечна і як уникнути порушень здоров’я, роз’ясняє фахівець – доктор біологічних наук, професор Анатолій Васильович Магльований:

«Хвороби, що зветься терміном “гіподинамія”, у медицині не існує, однак цей стан здатний привести до порушення функцій багатьох органів і систем. Саме тому лікарі усього світу з кожним роком приділяють гіподинамії серед населення усе більше уваги. Про значення цього терміна не важко здогадатися, “гіподинамія” означає “знижена активність”».

За енциклопедією, термін «гіподинамія» означає порушення функцій організму (опорно-рухового-апарату, кровообігу, дихання, травлення), яке сталося через обмеження рухової активності, зниження сили скорочення м’язів. Вона є наслідком звільнення людини від фізичної праці. Іноді називається «Хворобою цивілізації». Особливо впливає на серцево-судинну систему: слабшає сила скорочень серця, зменшується працездатність, знижується тонус судин.

Негативний вплив спостерігається і на обміні речовин та енергії, зменшується кровопостачання тканин. В результаті неповноцінного розщеплювання жирів кров стає «жирною» і повільніше тече по судинах. Через це постачання організму поживними речовинами та киснем зменшується. Наслідком гіподинамії можуть стати ожиріння і атеросклероз[2]

Причини гіподинамії

Сучасні досягнення технічного прогресу роблять життя людини більш комфортним. Однак мало хто замислюється, що наші щоденні зручності приводять до зниження фізичної рухової активності. Наприклад, використання особистого автомобіля для подолання невеликих відстаней або ліфтів для того, щоб піднятися на декілька поверхів, обмежує можливості корисних фізичних навантажень.

Крім того, гіподинамія незмінний супутник людей так званих сидячих професій (програмісти, менеджери, банкіри тощо). Не обійде стороною ця проблема дітей, особливо шкільного віку, так як після 5-8 годин занять вони воліють провести вільний час за комп’ютерами або гаджетами, замість прогулянки на свіжому повітрі, відвідування спортивних секцій або, навіть, звичайної хатньої роботи.

Авжеж, існують причини, через які людина вимушено обмежена в русі. Наприклад, при важких захворюваннях або в результаті травм. Але й таким пацієнтам лікарі призначають лікувальну фізкультуру та різноманітні фізіотерапевтичні процедури, які допоможуть відновити не тільки нормальний стан організму людини, а й її рухову активність. Не даремно ще прадавні цілителі говорили: «Рух – це життя».

Симптоми гіподинамії

Гіподинамія супроводжується величезною кількістю симптомів. Можна виділити наступні основні ознаки:

 • млявість, сонливість;
 • поганий настрій, дратівливість;
 • загальне нездужання, втома;
 • зниження апетиту;
 • порушення сну, зниження працездатності.

Подібні симптоми періодично може відчувати практично кожна людина, але мало хто зв’язує їх з гіподинамією. Тому з появою таких ознак слід задуматися, чи досить часу ви приділяєте фізичним тренуванням.

Наслідки гіподинамії

Тривале зниження фізичної активності приводить до атрофічних змін у м’язах, кістковій тканині, порушується обмін речовин, знижується синтез білків.

Гіподинамія вкрай несприятливо позначається на роботі головного мозку, виникають головні болі, безсоння, люди стають емоційно неврівноваженими. Ще одна з ознак гіподинамії – підвищення апетиту, у результаті чого збільшується кількість споживаної їжі. Знижена фізична активність і надмірне харчування можуть досить швидко привести до розвитку ожиріння, що сприяє виникненню порушень жирового обміну й атеросклерозу. Відомо, що наявність атеросклерозу значно підвищує ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Цьому сприяє й підвищення ламкості кровоносних судин, що також є наслідком порушення обміну речовин.

Гіподинамія з плином часу призводить до змін опорно-рухового апарату: розвивається остеопороз, остеоартроз і остеохондроз.

Чимала увага повинна приділятися фізичній активності в дітей, особливо шкільного віку. При тривалому сидінні за партою відбувається застій крові в судинах нижніх кінцівок, що приводить до збідніння кровопостачання інших органів, у тому числі й головного мозку. У результаті погіршуються розумові процеси, пам’ять і концентрація уваги.

Крім того, у малорухомих дітей слабка м’язова система. Через слабість м’язів спини в них формуються порушення постави.

Як ми бачимо, наслідки гіподинамії можуть виражатися в порушенні функцій багатьох органів і систем, причому найчастіше такі порушення з низькою фізичною активністю зв’язують в останню чергу.

[1] Вегето-судинна дистонія — це спазм судин. Вони стискаються, й кров не може рухатися з потрібною швидкістю. Мозок не отримує достатньо кисню, може боліти голова. Людина стає дратівлива, швидко втомлюється. На переміну погоди відчуває слабкість, запаморочення й може непритомніти. Якщо не лікуватися, буде постійно боліти голова, кидатиме в жар і піт, руки тремтітимуть.

[2] Атеросклероз – ущільнення артеріальної стінки, внаслідок розростання сполучної тканини через відкладення жовтої жирової речовини на внутрішній поверхні стінок артерій. Потік крові зменшується і збільшується кров’яний тиск.

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

Під час роботи було використано наступні методи емпіричного дослідження: спостереження (опрацювання анкет), порівняння (робота з медичними довідками учнів щодо відстеження захворюваності учнів на протязі декількох років), узагальнення (групування учнів на основі результатів опитування та дослідження), аналіз (з’ясування впливу пасивного способу життя на розвиток гіподинамії), дедукція (вивчення впливу гіподинамії на загальний стан організму).

Термін виконання роботи 6 місяців. Вона проводилася у 3 етапи: анкетування, статистична обробка та висвітлення проблеми гіподинамії серед сучасних дітей та підлітків.

На І етапі досліджень проводилося анонімне онлайн-анкетування серед учнів 4–11-х класів, метою якого було з’ясувати обізнаність учнів щодо гіподинамії та вивчення стану їх фізичної активності. Форму онлайн-анкети можна переглянути за посиланням >> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeoVrfYyM570RSjtRuoCG23Mnlxr3VP9U1RrHDBtch044jJhA/viewform?usp=sf_link

Усього в опитування взяло участь 140 учнів. Лише 48 дітей, що складає 34%, знають про захворювання та його наслідки. Опитування і дослідження, проведені серед учнів школи, показали, що з віком рухова активність школярів падає. Тільки 1/4 частина учнів виконують ранкову зарядку (27,1%), більшу частину вільного часу учні проводять за комп’ютером (43,8%). Діаграми результатів анкетування можна переглянути у Додатку 1.

Для ІІ етапу дослідження було опрацьовано статистичні дані медичних оглядів учнів за період з 2008 – 2017 роки. (Додаток 2). Було з’ясовано, що у 2008 році до основної групи занять фізкультурою було віднесено 95% дітей, підготовчої 4,7% та звільнено від уроків фізичної культури 0,3%. Станом на 2018 рік маємо погіршення стану здоров’я учнів. Так до складу основної групи занять тепер відносяться лише 67,1% (r= –27,9%), тоді як до підготовчої 30,2 % (r= +25,5%) та спеціальної 1,3% (r= +1,3%). Проаналізувавши статистичні дані медичних оглядів учнів, побудували діаграму «Співвідношення здорових дітей та дітей на Д-обліку» (Додаток 3) та графік «Коливання даних у групах для занять фізкультурою» (Додаток 4). Ця робота дала нам змогу відслідкувати погіршення стану здоров’я сучасного молодого покоління.

Виходячи з аналізу обстежень стану здоров’я учнів, ми прийшли висновку, що все ж таки існує деякий взаємозв’язок між станом здоров’я учнів та їх руховою активністю. Отож у сучасному світі недостатнє фізичне навантаження вважається «нормою» й учні нашої школи – не виключення. Від недоліку руху страждають як молодші, так і старші школярі, їх члени родин та співробітники школи. Саме тому школа може і повинна відіграти вирішальну роль у впровадженні здорового способу життя, яке спрямоване на збереження здоров’я учнів, їх гармонійний розвиток психологічних здібностей.

Три години занять фізичною культурою на тиждень замало, щоб повністю відновити здорову рухову активність школярів. Виходячи з цього, в нашій школі функціонує програма «Центр здоров’я», ідея якої формування мотивації у дітей і дорослих, щодо зміцнення ставлення до власного здоров’я, усвідомлення необхідності його збереження та зміцнення, дотримання здорового способу життя. Так як школа – це місце, де дитина проводить значну частину часу, тому саме школа має великі можливості у здійсненні ряду заходів із питань збереження здоров’я. Під час кожного уроку вчителі проводять рухливі фізкультхвилинки. Такі перерви під час уроку сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців. Вправи добираються таким чином, щоб протягом дня цілеспрямовано навантажувалися і розслаблялися різні групи м’язів дітей: плечового поясу, спини, тазостегнових суглобів. Також мають місце вправи для відпочинку очей, дихальні вправи, вправи на координацію рухів.

Щоранку перед тим, як приступити до занять, наші учні збираються на 15-ти хвилинну ранкову зарядку, яка дозволяє остаточно прокинутися, розбудити м’язи, доставити порцію кисню «на сніданок» до всіх клітинок тіла, саме тому після неї спостерігається приємне відчуття «включеності» в день. Якщо вона проведена сумлінно та правильно – це створить у дитини хороший настрій, дасть їй не тільки оздоровчий, але й позитивний заряд на весь день.

На основі результатів власного дослідження та висновків, зроблених науковцями, які працювали над проблемою гіподинамії, на ІІІ етапі роботи було розроблено рекомендації щодо профілактики гіподинамії, змонтовано відеоролик, який можна використати як антирекламу гіподинамії на допомогу в роботі шкільного «Центру здоров’я», а також підібрано декілька фітнес-вправ, які можна зробити під час перерви на роботі (Додаток 5).

Рекомендації щодо профілактики

Для того, щоб попередити розвиток гіподинамії, потрібно, по-перше, змінити свій розпорядок дня у позитивний бік. Звичайно, всім нам хочеться після трудового дня відразу прилягти на диван перед телевізором і насолоджуватися відпочинком. Але потрібно пам’ятати, що наш організм потребує навантаження. До того ж, куди приємніше розслабитися після фізичних вправ, адже тіло після тренування здається таким гнучким і легким.

Таким чином, уникнути гіподинамії – найпоширенішої хвороби 21 століття – допоможе фізична активність.

По-друге, тільки та людина, яка веде здоровий спосіб життя, може уникнути наслідків гіподинамії. Що мається на увазі під здоровим способом життя? Це раціональне харчування, більше руху, відмова від шкідливих звичок. Навіть 30 хвилин щоденного фізичного навантаження будуть дуже корисні для вас. А піші прогулянки на свіжому повітрі взагалі творять дива!

По-третє, в ідеалі людині рекомендується зайнятися спортом, ходити в спортивні клуби, на фітнес, займатися плаванням. Але якщо робота віднімає велику частину часу і такої можливості просто немає, то потрібно хоча б просто збільшити фізичне навантаження. Наприклад, якщо є собака, то кожен день гуляти з нею, а не просто стояти та чекати, поки вона сама погуляє, перестати користуватися ліфтом і підніматися на поверх пішки, робити щоранку легку зарядку. Тобто, рухове навантаження повинно бути розумним, і тоді це стане запорукою того, що гіподинамія та її наслідки не вплинуть на ваше здоров’я.

В-четверте, лікарі рекомендують пити якомога більше рідини – чаї, компоти, соки. Удвічі корисно пити фруктові та овочеві соки – вони допоможуть зміцнити імунітет.

По-п’яте, що стосується харчування, то воно повинно бути збалансованим – більше фруктів і овочів, корисно вживати мед з лимоном.

І нарешті, дуже важливий повноцінний відпочинок – людина повинна спати не менше восьми годин. З часом ви самі помітите, що ваше самопочуття покращилося.

Це дійсно можливо – мати міцне здоров’я і красиву фігуру, потрібно лише небагато завзятості, волі і бажання змінити своє життя. Умови для всього цього є в кожного з нас, треба лише цим скористатися!

ВИСНОВКИ:

Фізичні навантаження позитивно впливають на становлення і розвиток усіх функцій центральної нервової системи, у тому числі і на урівноваженість нервових процесів. Систематичні тренування роблять м’язи сильнішими; під впливом м’язових навантажень збільшується частота серцебиття, м’яз серця скорочується сильніше, це веде до функціонального вдосконалення системи кровообігу. Під час м’язової роботи збільшується частота дихання, поглиблюється вдих, посилюється видих, покращується вентиляція легенів. Інтенсивне повне розпрямлення легень попереджує в них застійні явища і є профілактикою легеневих захворювань.

Постійні фізичні навантаження сприяють збільшенню маси скелетної мускулатури, зміцненню суглобів, зв’язок, зростанню і розвитку кісток. У міцної людини збільшується розумова і фізична працездатність і опірність до різних захворювань, організм стає в цілому більше пристосований до мінливих умов середовища.

Встановленого стандарту визначення доброї фізичної форми немає, але фахівці прийшли до загальної думки відносно оцінки її окремих складових. Основні складові гарної фізичної форми:

 • серцево-дихальна витривалість;
 • м’язова сила і витривалість;
 • швидкісні якості, гнучкість.

В центрі уваги лікарів з багатьох країн світу знаходиться питання щодо зниження фізичної активності сучасної людини, яка живе в умовах розвиненої цивілізації. Так, наприклад, за даними медичної статистики, більше ніж 70% населення США проводять більшу частину доби в сидячому положенні, знаходячись за монітором комп’ютера або перед екраном телевізора. Схожа картина спостерігається і у ряді європейських країн, а також серед населення України. Особливо гнітючим для лікарів виглядає ритм життя міських жителів, практично повністю позбавлених необхідності займатися фізичною працею. Численні наукові дослідження переконливо доводять неминучий негативний вплив малорухомого способу життя на організм людини. Відсутність або виражене обмеження регулярних фізичних навантажень дістала назву гіподинамія. Лікарі нерідко називають гіподинамію злим ворогом здоров’я або «Хворобою цивілізації».

Прогрес дарує людині безліч найдосконаліших пристосувань, здатних позбавити людину від будь-якого фізичного навантаження. Але це робить людину слабкішою! У всьому цивілізованому світі поширюється рух за здоровий спосіб життя. Все більше людей усвідомлюють, що певна доза фізичної активності просто потрібна для збереження здоров’я. А школярам – в першу чергу.

Вважаю, що ця робота допоможе попередити подальший ріст захворюваності на гіподинамію шляхом висвітлення її особливостей серед сучасних дітей, підлітків та дорослих; зробить свій внесок в заходи щодо поліпшення здоров’я школярів, оскільки “закладка” здоров’я відбувається в шкільному віці і від рухової активності залежить багато чого; позитивно вмотивує на здоровий спосіб життя, сприятиме підвищенню культури здорового способу життя та допоможе в роботі шкільного «Центру здоров’я».

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 1. Сайт http://www.fat-man.ru/gipodinamiya/
 2. Сайт https://ru.wikipedia.org/wiki/Гиподинамия
 3. Сайт http://www.systemdev.ru/articles/zd_articles/hipodinamia.html
 4. Сайт http://yalechusama.ru/gipodinamiya-vrag-1.html
 5. Сайт http://momandkids.net.ua/ze-zikavo/1041-gipodinamia-naslidki-i-profilaktika.html
 6. Блог http://teacher-info-bio.blogspot.com/2018/02/blog-post.html
 7. Гіподинамія. Борискин Геннадій. Москва, 2005 р.
 8. До здоров’я через рух. Рекомендації. Розвиваючі ігри. Комплекси вправ. Віра Феоктистова, Любов Плієва. Видавництво: Учитель.2010
 9. Здоров’я своїма руками. Простий і доступний довідник для кожного, хто піклується про своє здоров’я. Микола Сорока, Ольга Пересада, Михайло Чичко. Видавництво: Белфакс Медіа.2004 рік

Додаток 1

Додаток 2

Результати медичних оглядів протягом 2008 – 2018 років: 

Аналізовий параметр

2008-2009

2009-2010

2010-2011

2011-2012

2012-2013

2013-2014

2014-2015

2015-2016

2016-2017

2017-218

Загальні дані

Усього учнів

190

198

285

286

248

235

262

242

232

226

Здорові

91

(47,9%)

91

 (46%)

204

 (72%)

190

(66%)

146

(58,8%)

152

(65%)

169

(64,5%)

164

(68%)

159

(69%)

151

(66,8%)

На диспансерному обліку

99

(52,1%)

107

(54%)

81

(28%)

96

(34%)

102

(40,4%)

64

(27%)

89

(34%)

77

(31,8%)

73

(31%)

75

(33,2%)

Групи для занять фізкультурою

Основна

180

(95%)

180

(91%)

265 (92,9%)

260 (90%)

218

(87,9%)

203

(86,4%)

209

(79,8%)

218

(82%)

159 (68,5%)

151

(67,1%)

Підготовча

9

(4,7%)

16

(8%)

17

(59%)

22

(7%)

27

(10,9%)

29

(12,3%)

45

(17,2)

45

(12%)

66

(28,5%)

68

(30,2%)

Спеціальна

2 (1%)

3 (1,2%)

4 (3%)

2 (0,8%)

3 (1,3%)

8 (3%)

10 (3%)

6 (2,6%)

3 (1,3%)

 

Додаток 3

Додаток 4

Додаток 5

Фітнес-заняття на роботі

1-а вправа. Упираємося руками в стілець, підводимо сідниці і затримуємося в такому положенні 3-7 секунд. Розслабте поперек. Поверніться в початкове положення. Виконайте 4-5 повторень. Якщо у вас слабкі руки, спробуйте хоч би просто з силою натиснути на стілець.

2-а вправа. Обхопіть стілець знизу і спробуйте як би притягнути його до себе. Затримайтеся в такому положенні на 3-7 секунд. Виконайте 4-5 повторень.

3-а вправа. Долоні покладіть на стегна, пальці розгорніть всередину. Округліть спину, потягніться спиною назад і вгору. Підборіддя при цьому опущене на груди. Виконайте 4-5 повторень.

4-а вправа. Розтягуємо бічні відділи попереку. Покладіть обидві долоні на праве стегно, пальці розташуєте один назустріч одному. Утримуючи себе правою рукою, потягніть праве плече вліво і вперед, округливши правий бік. Виконайте вправу в інший бік: долоні покладіть на ліве стегно, округліть лівий бік і потягніться лівим плечем управо і вперед. Виконайте 4-5 повторень в кожну сторону.

5-а вправа. Обхопіть руками лікті і підніміть їх вгору. Потім потягніться вгору і по черзі розтягніть правий бік, потім лівий. Виконайте по 4-5 повторень на кожну сторону.

6-а вправа. Покладіть руки на коліна і спробуйте встати на кінчики пальців. При цьому натискайте долонями на коліна, створюючи опір, не даючи п’ятам піднятися. Розслабтеся. Зробіть вправу 3-5 разів.

7-а вправа. Обхопіть руками стегна із зовнішнього боку і спробуйте їх розвести, створюючи опір руками. Затримайтеся на 3-7 секунд. Поміняйте положення рук : схрестіть їх і упріться долонями у внутрішню сторону стегон. Спробуйте звести ноги, створюючи опір руками. Виконайте 4-5 повторень.

8-а вправа. Ноги поставити навхрест перед собою. Зовнішні краї стоп стикаються. Натисніть ними один на одного, затримайтеся на 3-7 секунд, розслабтеся. Поміняйте положення ніг. Виконайте по 4-5 повторень в кожну сторону.

 

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0