Науковий керівник:
Заєць Софія Вікторівна,
учителька хімії,
Сарненської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 4
м. Сарни Рівненської області
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „ХІМІЯ”

Вступ

Мою увагу завжди привертали яскраві речі. Я багато чула про жуків-світлячків, які дивували мене своїм яскравим світінням. Коли на дорожні знаки потрапляє світло від машин, вони також світяться. Коли браслет з спеціальною рідиною злегка зігнути, він також дає неповторне світло. Чому? Що це за такий дивний процес? Як це можна пояснити? Я зацікавилася питанням, які речовини можуть світитися, чи можна зробити таку речовину вдома, та взагалі, який процес супроводжує таке явище.

Актуальність вибору теми зумовлена широким  використанням речовин здатних до світіння в багатьох областях науки і техніки. З їх допомогою можна зробити звичні предмети неповторними і яскравими, будь то оформлення житлового приміщення, дизайн автомобіля або зовнішня реклама.

Отож, в роботі, ми вирішили розкрити  таємницю світіння.

Таким чином, ми поставили за мету розглянути явище світіння – люмінесценції,  приготувати розчини-люмінофори  та перевірити їх світіння, приготувати власні люмінофори на основі борної кислоти з додаванням різних активаторів, дослідити колір, час світіння готового люмінофору. Дослідити вплив концентрації активатора на час світіння борного люмінофору.

Об’єкт дослідження: явище люмінесценції та люмінофори.

Предмет дослідження: процес виготовлення люмінофорів та фактори, які впливають на їх властивості.

Завдання роботи:

 • проаналізувати літературні джерела та ознайомитися з явищем люмінесценції, її різновидами та застосуванням;
 • ознайомитися з явищем біолюмінесценції;
 • розширити теоретичні знання про люмінофори та області їх застосування;
 • ознайомитися з виготовленням та застосуванням флуоресцентних фарб;
 • перевірити в домашніх умовах, які речовини та предмети можуть світитися при ультрафіолетовому світлі.
 • ознайомитися з речовинами та обладнанням, яке необхідне  для приготування люмінофорів в шкільній лабораторії.

Наукова новизна. В роботі ми розглянули та систематизували літературні дані про явище люмінесценції та її різновиди, дослідили виготовлення люмінофорів з речовин, які можна придбати в аптеці та в продуктових магазинах, показали, що дані знання можна використовувати в повсякденному житті, це цікаво та захоплююче. Виготовленні мною люмінофори можна використати при додаванні їх у фарбу, лак для нігтів, при виготовленні різних прикрас.

Розділ І. Основні відомості про явище люмінесценції

1.1. Люмінесценція, її різновиди та використання

Світіння комах, океанського планктону і риб, полярне сяйво, тьмяне світіння деяких мінералів, відомо людям давно. Така властивість нетеплового світіння речовини, що вивільняє раніше поглинену їм енергію, отримало назву люмінесценції [4].

Є такі різновиди люмінесценції: флуоресценція, фосфоресценція, хемілюмінесценція, біолюмінесценція, радіолюмінесценція, електролюмінесценція.

Флуоресценція – цю здатність мають деякі органічні речовини. Найбільш відомі: хінін, родамін, флуросцеїн, еозин.

Флуоресцентні речовини додають в промислові фарби, наповнювачі фломастерів, досягаючи інтенсивності кольору. Використовують для фарбування в кислотні, насичені кольори різного текстилю (шовку, вовни), прикрас, інших предметів побуту. Флуоресцентні фарби застосовують при обробці інтер’єрів клубів і дискотек, додають в фарби для татуювання.

При фосфоресценції накопичена енергія віддається повільно. Застосовується у виробах, потрібних для забезпечення безпечної евакуації, при відсутності освітлення: табло аварійних і запасних виходів, покажчики напрямку руху. Також наносяться на стрілки, табло, шкали різних приладів, годинників. Використовується при розфарбовуванні ялинкових прикрас, що світяться в темряві, зображень на одязі.

Хемілюмінесценція – це свічення речовин і тіл, викликане хімічними реакціями, що протікають в них. Широко відомі палички,що світяться, браслети, поплавці для риболовлі, що дають досить яскраве світло в темряві також за рахунок цього явища [3].

Біолюмінесценція – так називається здатність деяких організмів (планктону, медуз, риб, комах) світитися за рахунок хімічних процесів, що протікають в них, з виділенням енергії у формі світла.

Люмінесценція, що генерується електричним полем, називається електролюмінесценція. Електролюмінесцентні матеріали у вигляді панелей, проводів широко застосовуються в світлотехніці для оформлення інтер’єрів, фасадів будівель і ландшафтного дизайну, а також в електронних виробах для підсвічування дисплеїв, плівкових клавіатур.

1.2. Чим світять тварини?

У світляків є органи свічення – лантерни. Це один великий світловий орган або багато маленьких органів свічення. Світло в них утворюється спеціальними фотогенними клітинами, що продукують світло. Під фотогенними клітинами є клітини, наповнені кристалами хімічних речовин, які відбивають світло. Їхня роль така ж, як у дзеркального шару у фарах або ліхтарику. У процесі утворення «холодного світла» бере участь кисень, який надходить до фотогенних клітин тонесенькими повітроносними трубочками – трахеями. Так відбувається внутрішньоклітинне свічення, воно трапляється частіше у одноклітинних еукаріот, бактерій, у багатоклітинних організмів такі клітини зосереджені в особливих органах – фотофорах. Позаклітинним свіченням природа наділила деяких кальмарів і креветок. Ці тварини викидають назовні слиз, що світиться, і під світловою завісою щасливо втікають від ворога.

Здатність бактерій і тварин до свічення захоплює нас не лише тому, що це красиве явище, а й тому, що ми цього не вміємо. Щоправда, знаменитий лікар Парацельс зауважив, що рани людей інколи світяться в темряві. Але це світяться бактерії, які викликали нагноєння рани. У Південній Америці перші європейські поселенці знайшли жуків, здатних до свічення, – кукухо– і освітлювали ними приміщення. А ще люди наповнювали світляками лампадки [6].

Тварини, що живуть у печері, мають пристосування до темряви. Печеру Світлячків Вайтомо на північному острові Нової Зеландії населяють світлячки Arachnocampa Luminosa. Вони прядуть з шовку нитки-тенета, які звисають зі стелі печери. Личинки світяться і приваблюють здобич у пастку. Голодна личинка світиться яскравіше, ніж та, яка щойно поїла. Стеля печери з міріадами личинок схожа на зоряне небо (Додаток А).

1.3. Люмінесцентні гриби

За різними оцінками вчених відомо приблизно від 68 до 71 видів люмінесцентних грибів. Три чверті вивчених до теперішнього часу грибів-світлячків відносяться до роду Mycena. Ця група грибів живе за рахунок розкладання органічних речовин.

Найбільша їх кількість росте в Японії – 10 видів, ще 8 – в Південній Америці на території Бразилії. Їх легке зеленувате світіння є результатом хімічних окислювальних реакцій, які відбуваються в клітинах грибів в той момент, коли відбувається поглинання ними кисню. Вчені встановили, що люмінесцентний процес у грибів схожий на той, який відбувається у світящих бактерій та інших люмінесцентних організмів [9].

Слід зазначити, що мікологами виявлено не менше 7 видів люмінесцентних грибів, світіння яких відрізняються досить зловісним жовтувато-зеленим світлом, яке вони випромінюють практично протягом 24 годин на добу. Саме їх вивчення дозволило пролити світло на еволюцію люмінесценції в природі (Додаток А).

Розділ ІІ. Люмінофори. Люмінесцентна фарба

2.1. Фарба, що світиться

Коли ми бачимо іграшку або годинник, які світяться в темряві, то сміливо кажемо – фосфор. Але це  аж ніяк не фосфор. Це – люмінофори, речовини, які здатні до люмінесценції (світіння, не пов’язаного з тепловим випромінюванням).

В даний час ці речовини широко використовуються в багатьох областях науки і техніки. Наприклад, неорганічні люмінофори застосовують в люмінесцентних лампах, електронно-променевих трубках, для виготовлення рентгенівських екранів, служать індикаторами радіації та ін. Органічні люмінофори застосовують для виготовлення яскравих флуоресцентних фарб, використовують в чутливому люмінесцентному аналізі, хімії, біології, медицині та криміналістиці.

Яким чином цілком звичайні речі, що оточують нас, можна перетворити в неабиякі і оригінальні предмети? У цьому може допомогти фарба, що світиться. З її допомогою можна зробити звичні предмети неповторними і яскравими, будь то оформлення житлового приміщення, дизайн автомобіля або зовнішня реклама.

Отже, фарба, що світиться. Що це? Таку фарбу ще називають люмінесцентною

Основний принцип роботи цього складу в тому, що він акумулює світлову енергію, а потім віддає її протягом 8-12 годин в темряві. Фарбу готують з використанням спеціальних добавок (люмінофора) на основі алюмінію або цинку, які особливим чином підготовлені для накопичення і наступного випромінювання світла.

Вдень люмінофор має білий колір, а в ночі або в темряві він світиться зелено-жовтим або блакитним кольором [11].

Саме якістю люмінофора визначається якість світіння. Щоб отримати нові кольори в люмінофор додаються флуоресцентні наповнювачі. Поверхні, покриті люмінофорного фарбою можуть світитися фіолетовим, зеленим, блакитним, жовтим, червоним, оранжевим, рожевим, блакитним кольорами.

Світловідбиваюча фарба – це особлива фарба, що дозволяє поверхні підсвічуватися при попаданні на неї променя світла. Вона, як правило застосовується, для нанесення дорожньої розмітки, виготовлення світловідбивних дорожніх знаків, позначення меж території якогось важливого об’єкта. Предмет або зображення, оброблені фарбою, віддає накопичену за світловий день (або від штучного джерела світла) енергію.

Футболки з світящими малюнками теж дуже популярні у молоді, а особливо серед любителів нічних дискотек.

Люмінесцентні фарби проникли і рекламно-сувенірну індустрію. Такі склади тут широко використовуються для нанесення логотипів і зображень.

Переваги світловідбивних фарб оцінили навіть продавці квітів. Варто лише розпорошити фарбу на букет і тут же перетворюється в казковий подарунок, що не може не позначитися на його ціні.

Люмінесцентні фарби застосовуються для створення пізнавального маркування на шляхопроводах, у тунелях, шахтах, в підземних переходах і метро, наклейки, що світяться в темряві, допомагають туристам орієнтуватися в печерах під час екскурсій і т.д.

Люмінісцентна фарба використовується як зовні, так і всередині приміщення.

У ній не міститься фосфор і інші радіоактивні елементи. Вона виготовляється на основі акрилового лаку.

Нею можна покривати поверхні з деревини, металу, пластики, паперу, пінопласту, цегли, цементно-піщаної штукатурки , бетону, гіпсокартону, фасадної плитки і ін. Світна фарба заряджається від сонячного світла, електричних ламп розжарювання, ламп денного світла, ультрафіолету і ін. (Додаток Е).

2.2. У Польщі люмінесцентна велодоріжка

Це перша у Польщі велодоріжка, що сама світиться вночі завдяки поглинутому вдень сонячному світлу.

Впродовж останніх кількох років велосипедну інфраструктуру у Польщі невтомно вдосконалюють. Неподалік містечка Лідзбарк-Вармінський проклали першу у Польщі велосипедну доріжку, що допомагає велосипедисту подолати шлях вночі.

Випробувальний відрізок велодоріжки розробила компанія Strabag. Її незвичайна поверхня в нічний час відбиває накопичене вдень сонячне світло і світиться у темряві. Інноваційний відрізок має поки що 100 м довжини і 2 м ширини, а його вартість склала 120 тис. злотих (30 тис. євро) [10].

Властивість матеріалу, з якого зроблена доріжка, пов’язана із явищем люмінесценції. Воно полягає у поглинанні електромагнітного випромінювання з видимого простору, ультрафіолету та інфрачервоного випромінювання. Поглинена енергія після цього виділяється у вигляді світла, як правило меншої сили енергії, ніж енергія збуджуючого світла. Це не лише безпечний винахід, завдяки ньому підвищується безпека велосипедистів після настання темряви (Додаток Б).

2.3. У Нідерландах розмітка дороги світиться в темряві

Незабаром водії на дорогах Нідерландів будуть керуватися в темряві дорожньою розміткою, що світиться. Шосе №329 в Осс стало впровадженням нової технології в життя [12].

У лініях, що світяться використовується люмінесцентна фарба, яка заряджається за рахунок сонячної енергії протягом дня, а потім, коли стемніє, фарба може світитися до 10 годин. Це означає, що дорожня розмітка буде більш помітна, ніж при використанні стандартної фарби, і при цьому не буде вимагати витрат електроенергії.

Фарба пройшла кілька стадій розробки і була протестована на стійкість і отримала схвальні відгуки при роботі в реальних умовах.  Якщо пілотний проект виявиться успішним, то систему дорожніх ліній, що світяться розгорнуть по всьому світу (додаток В). В Україні флуоресцентній фарбі, також, знайшли застосування, а саме на дорозі Київ-Чоп (Додаток Д).

2.4. Все про шпалери, що світяться

Зараз в магазинах є величезна кількість різноманітних оздоблювальних матеріалів. Більшість людей, роблячи ремонт у своїй квартирі, прагнуть знайти щось цікаве і незвичайне. Особливо це стосується дитячої кімнати. Адже дитина любить все нове і яскраве. Саме таким чудовим варіантом дизайну є шпалери, що світяться..

Багато хто, досі не знає в чому вся суть таких шпалер. Сяючі або флуоресцентні стіни – це спеціальне покриття деяких елементів зображень на малюнках.

Спеціальна флуоресцентна лампа для таких шпалер обов’язкова, денне світло абсолютно ніякого ефекту не дасть. Але для того, щоб вони проявили свою картинку в повній мірі і найбільш якісно, ​​таке освітлення потрібно встановлювати під стелею, недалеко від кутів кімнати. Не варто турбуватися про безпеку флуоресцентного покриття. При виготовленні цього виду покриття використовують екологічно безпечні фарби.

2.5. Флуоресцентна фарба в онкодіагностиці

Вчені зі Стенфордського і Уханьского університетів повідомили про створення нової флуоресцентної фарби для медичної діагностики. Флуоресцентні фарби активно використовуються для медичної діагностики, так як з їх допомогою можна локалізувати пухлини. Діюча речовина запускається в кровоносну систему, після чого тіло пацієнта сканується приладом, який випромінює на частоті інфрачервоного спектра і викликає люмінесценцію атомів. Таким чином, можна відокремлювати здорові тканини від уражених і проводити хірургічні операції більш точно [3].

2.6. Люмобетон – бізнес-ідея

Люмобетон – це декоративне каміння, що світиться, для ландшафтного дизайну, але також застосовуються і всередині приміщень. Унікальність матеріалу полягає в тому, що він протягом дня акумулює сонячну енергію, яку перетворює в світлову в темний час доби. Люмобетон, не втрачає властивостей і зберігає яскравість світіння досить тривалий період часу [8]. До бетону додають люмінофор, і виготовляють тротуарну плитку, декоративне каміння. Це може бути хорошою бізнес-ідеєю, так як на ринку цієї продукції дуже мало (Додаток Ж).

Розділ ІІІ. Виготовлення люмінофорів

3.1. Найпростіші люмінофори вдома

В науковій літературі ми дослідили, що навколо нас існує багато речовин які світяться при ультрафіолетовому світлі, тож вирішили це перевірити, як в домашніх умовах можна виготовити найпростіші люмінофори. Для цього нам знадобиться: ультрафіолетова лампа, енергетичний напій  Schweppes, зелений маркер, ступка з товкачиком, спирт, зелене листя.

 1. Енергетичний напій Schweppes має прозоре забарвлення, а при ультрафіолетовому світлі має яскраво блакитне світіння, тому, що в своєму складі він має хінін, саме він проявляє властивість люмінесценції (Додаток З).
 2. Візьмемо невелику ємкість з водою, та підфарбуємо її зеленим маркером, при ультрафіолетовому світлі спостерігаємо яскраво-зелене світіння, тому що маркер в своєму складі має спиртовий розчин флуоресцеїну, який і дає таке яскраве забарвлення. (Додаток З).
 3. Зелене листя (3-4 шт.) подрібнюємо ножицями в ступку, доливаємо 10 мл спирту, та добре перетираємо товкачиком. Отримуємо зелений розчин, складаємо фільтр, з фільтрувального паперу, ставимо його в лійку та фільтруємо отриманий розчин в пляшечку. При ультрафіолетовому світлі спостерігаємо червоне забарвлення хлорофілу (Додаток З).

Навколо нас існує багато речовин які світяться при ультрафіолетовому світлі, наприклад: гроші при такому освітлені мають багато узорів та позначок, яких не видно при звичайному світлі, мило має блакитне світіння, папір світиться синім, також можна побачити флуоресценцію  в бананах, якщо вони довше полежать на них утворяться коричневі крапочки які світяться при ультрафіолеті, синюватим відтінком.

3.2. Люмінофори на основі борної кислоти

Для приготування люмінофорів, що світяться впродовж кількох годин, знадобиться чимало компонентів. У шкільній лабораторії можна приготувати люмінофори, які світитимуться всього лише кілька секунд.

Підготовка зразків, матеріали та обладнання

В якості основи для люмінофора використовувалася борна кислота. В якості активаторів: хвойний концентрат, лимонна, ацетилсаліцилова, амінооцтова, мурашина кислоти та спиртовий розчин зеленого маркеру, який в своєму складі містить флуоресцеїн (додаток З). Як устаткування ми використовували наступне: спиртівку, штатив, пробірки, шпатель, секундомір, ваги (Додаток Й). Синтез люмінофорів на основі борної кислоти і органічних реагентів досить простий і його можна здійснити в домашніх умовах. Рецептів багато, і всі вони зводяться до того, щоб в борну кислоту додати деяку кількість органічного інгредієнта і нагріти суміш до відносно високої температури, дати охолонути  і розтерти в порошок. Як правило, борні люмінофори захоплюють  синьо-зелену область спектру, а з деякими речовинами світлове випромінювання захоплює і жовто-помаранчеву ділянку спектру [5].

Приготування люмінофорів на основі борної кислоти

Щоб приготувати люмінофор необхідно на вагах відміряти 3,5 г борної кислоти та 0,1 г хвойного концентрату, помістити все в ступку та перетирати  товкачиком протягом 5 хв. Отриману суміш помістити в пробірку, додати 1 мл дистильованої води та перемішати [7]. Закріпити пробірку в пробіркотримач та нагрівати дану суміш на спиртівці (додаток З). Довести суміш до кипіння, випарити воду, далі суміш почне плавитися, чим довше її розплавлювати, тим краще буде світитися готовий люмінофор. Після того як суміш матиме кристалічний стан, припинити нагрівання. Дати люмінофору охолонути 10 хв. Перемістити люмінофор з пробірки в баночку, та щільно закрити. [1,2].

В такій само пропорції приготували люмінофори на основі борної кислоти з активаторами лимонної, ацетилсаліцилової, амінооцтової, мурашиної кислот та спиртового розчину зеленого маркеру, який в своєму складі містить флуоресцеїн.

Результати досліджень

Вплив складу люмінофорів на видимі оптичні властивості У таблиці 3.1 наведені експериментальні дані про вплив виду активатора на люмінофори на основі борної кислоти, на колір, яскравість, люмінофорів (Додатки К, Л, М, Н, О, П).

У таблиці 3.2 наведено експериментальні дані про вплив часу поглинання світла, на час світіння люмінофору.

Таблиця 3.1

Активатор Колір люмінофору Колір світіння Яскравість
Хвойний концентрат зелений блакитний середня
Лимонна кислота білий зелено-жовтий висока
Ацетилсаліцилова кислота коричневий зелено-жовтий середня
Амінооцтова кислота коричневий зелений середня
Мурашина кислота білий блакитний низька
Спиртовий розчин зеленого маркеру, який містить флуоресцеїн коричневий зелений низька

Таблиця 3.2

Активатор Час поглинання, с Час світіння, с Час поглинання, хв Час світіння, с
Хвойний концентрат 30 9,38 1 9
Лимонна кислота 30 16 1 16
Ацетилсаліцилова кислота 30 7,5 1 7
Амінооцтова кислота 30 9,3 1 9
Мурашина кислота 30 4,8 1 4,3
Спиртовий розчин зеленого маркеру, який містить флуоресцеїн 30 6,4 1 5,6

За отриманими даними можна сказати, що колір, тривалість і яскравість світіння люмінофора безпосередньо залежить від активатора, яким була доповнена основа, та як видно з таблиці 2, що час поглинання світлової енергії не суттєво впливає на час світіння люмінофорів.

Вплив концентрації активатора на видимі оптичні властивості люмінофорів

В таблиці 3.3 наведено експериментальні дані про вплив концентрації активатора на видимі оптичні властивості для поєднання борна кислота (основа)  і лимонна кислота (активатор).

Таблиця 3.3

 

 

Лимонна кислота

Концентрація активатора Маса, г Час світіння, с
3% 0,1 16
6% 0,21 12
10% 0,35 9
30% 1,05 0

По отриманим даним можна сказати, що концентрація активатора суттєво впливає на час світіння. Чим більша концентрація активатора, тим менше часу триває світіння борного люмінофору.

Висновок

Люмінесценція – одне з найбільш дивовижних природних явищ. Люмінофори – речовини, які здатні до люмінесценції (світіння, не пов’язаного з тепловим випромінюванням).

В даний час ці речовини широко використовуються в багатьох областях науки і техніки. Інтер’єри  клубів і кімнат, розфарбовування ялинкових прикрас, що світяться в темряві, зображень на одязі. Широко відомі палички,що світяться, браслети, поплавці для риболовлі, що дають досить яскраве світло в темряві, світлотехніці для оформлення інтер’єрів, фасадів будівель і ландшафтного дизайну, а також в електронних виробах для підсвічування дисплеїв, плівкових клавіатур, знаків безпеки, планів евакуації.

Метою мого дослідження було приготувати люмінофори на основі борної кислоти та дослідити яскравість та час світіння готового люмінофору.

В ході роботи ми дослідили, що в домашніх умовах можна приготувати люмінофори, з борної кислоти, додаючи найрізноманітніші активатори, а саме: лимону, щавлеву, ацетилсаліцилову, амінооцтову, мурашину, бензойну кислоти, флуросцеїн, хвойний концентрат. В своїй роботі ми використали найбільш доступні активатори – хвойний концентрат, лимону, ацетилсаліцилову, мурашину, амінооцтову кислоти, та зелений маркер, який містить спиртовий розчин флуоресцеїну.

Основні правила приготування борних люмінофорів:

 • точно виміряти кількість відповідних компонентів;
 • ретельно перетерти в ступці борну кислоту з відповідним активатором (чим менші частинки, тим краще приготується суміш, від цього напряму залежить час світіння готового люмінофору);
 • готувати люмінофор необхідно на маленькому вогні, не допускати різкого нагрівання;
 • весь час поки нагрівається і плавиться суміш, її необхідно ретельно перемішувати, від цього залежить якість готового люмінофору;
 • чим довше  плавити суміш борної кислоти з відповідним активатором, тим краще він світився при ультрафіолетовому освітлені, якщо люмінофор не довести до відповідної температури він взагалі не буде світитися;
 • гарячий люмінофор взагалі не світиться;
 • готовий люмінофор зберігати у щільно закритій посудині.

За отриманими даними можна сказати, що колір, тривалість і яскравість світіння люмінофора безпосередньо залежить від активатора, яким була доповнена основа, час поглинання світлової енергії не суттєво впливає на час світіння люмінофорів.

Концентрація активатора суттєво впливає на час світіння. Чим більша концентрація активатора, тим менше часу триває світіння борного люмінофору.

Виготовленні мною люмінофори можна використати при додаванні їх у фарбу, лак для нігтів, при виготовленні різних прикрас, або як просто цікаву річ. Саме таку яскраву річ ми виготовили – брелок до ключів з епоксидної смоли з додаванням люмінофору (Додаток Р). Такий брелок чудово підійде до ключів (якщо вони загубляться в сумці, їх буде легко знайти) або як світловідбивач до шкільного рюкзака. Ще виготовили кулони які із задоволенням носитимуть модниці.

Виготовлення люмінофорів – дуже захоплююче заняття. Крім цього експерименти з їх виготовлення прості, доступні, недорогі і відносно безпечні, завдяки чому зайнятися цією цікавою справою може кожен.

Література

 1. Зацепин С. Н., Гончаренко М. С. Исследование периода послесвечения борного люминофора в зависимости от активатора // Юный ученый. — 2016.
 2. Майер В.В. Борный люминофор 
 3. О.Д. Мамута, асп., В.С. Войцехович, канд. фіз.-мат. наук, Л.Ф. Головко, д-р техн.наук, проф., НТУ України “Київський політехнічний інститут”, м. Київ, Україна, ЛАЗЕРНА ЛЮМІНЕСЦЕНТНА ДІАГНОСТИКА В ОНКОЛОГІЇ
 4. Чопорова Ж.В., Коростелев М.Ю. Чудо люминесценции // Физика – Первое сентября. – 2013. – № 10. – электронный ресурс.
 5. Шаймухаметова Э.Р., 2016 ,Способи исследования люминофоров на базе школьного кабинета физики.
 6. https://e-kolosok.org/wp-content/uploads/2017/08/kolosok_12_2012-1.pdf
 7. http://majster-klas.pp.ua/91-robimo-lyumnofor-abo-svtitsya-poroshok-v-domashnh-umovah.html
 8. http://namillion.com/proizvodstvo-lyumobetona.html
 9. http://tut-cikavo.com/roslyny-st/496-gribi-yaki-svityatsya-v-temnoti-tsikavi-fakti
 10. http://www.polradio.pl/5/135/Artykul/276387
 11. https://navkolonas.com/archives/17642
 12. https://ukr.segodnya.ua

Додатки

Додаток А

Явище біолюмінесценції

Додаток Б

Люмінофорна велодоріжка в Польщі 

Додаток В

Дорога з люмінофорною підсвіткою в Нідерландах

Додаток Д

Дорога Київ-Чоп

Додаток Е

Люмінесцентна фарба в інтер’єрі

Додаток Ж

Люмобетон – бізнес-ідея

Додаток З

Світіння напою Schweppes

Світіння зеленого маркера

Добування хлорофілу та його світіння

Додаток Й

Процес виготовлення люмінофорів

Додаток К           

Борна кислота (основа), хвойний концентрат (активатор)

Вигляд готового люмінофору

Вигляд при ультрафіолетовому освітлені

Додаток Л

Борна кислота (основа), лимона кислота  (активатор)

Вигляд готового люмінофору

Вигляд при ультрафіолетовому освітлені

Додаток М

Борна кислота (основа), ацетилсаліцилова кислота  (активатор)

Вигляд готового люмінофору

Вигляд при ультрафіолетовому освітлені

Додаток Н

Борна кислота (основа), амінооцтова кислота  (активатор)

Вигляд готового люмінофору

Вигляд при ультрафіолетовому освітлені

Додаток О

Борна кислота (основа), спиртовий розчин зеленого маркеру, який містить флуоресцеїн (активатор)

Вигляд готового люмінофору

Вигляд при ультрафіолетовому освітлені

Додаток П

Борна кислота (основа), мурашина кислота(активатор)

Вигляд готового люмінофору

Вигляд при ультрафіолетовому освітлені

Додаток Р

Брелок та кулони з епоксидної смоли з додаванням люмінофору

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

Поширити
0