Роботу виконав:
Захарченко Артем,
учень 7-Б класу
Криворізької загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 110
Керівник:
Мельникова Наталія Андріївна,
учитель біології, КЗШ № 110,
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020” за версією
науково-популярного природничого
журналу „КОЛОСОК” у номінації
„Біологія та основи здоров’я”
ВСТУП
Увага має велике значення у всіх сферах життя людини. В тому числі вона відіграє велику роль у навчанні. Вона сприяє сприйняттю інформації, без неї неможливе осмислення та запам’ятовування того, що ми вивчаємо. Вчителі досить часто закликають учнів бути уважнішими на уроках: «Не відволікайся!», «Будь уважним!», «Зверни увагу!». Але навкруги скільки всього цікавого та різноманітного: іграшки, цікаві історії, в телефоні миготять кольорові картинки ігор та відеосюжетів. Навколишній світ такий різнобарвний і постійно відволікає твою увагу від уроку.
Педагоги намагаються постійно привертати та підтримувати увагу до уроку різними способами: розповідають цікаві факти, придумують різні завдання, проводять ігри, демонструють досліди, таблиці, слайди та роблять зауваження. Але залишається незмінним колір аркушів у зошитах – він завжди білий. Та якщо все різнокольорове так привертає нашу увагу, то чи не можна за допомогою кольору підвищити увагу?
Тому для дослідження ми обрали тему «Вплив кольору на властивості уваги у школярів».
Гіпотеза: кольори по-різному впливають на властивості уваги, одні її покращують, а інші погіршують.
Об’єкт дослідження: властивості уваги.
Предмет дослідження: вплив кольору на властивості уваги у школярів.
Мета дослідження: визначити чи впливають кольори, та як саме, на властивості уваги учнів .
Завдання дослідження:
- Опрацювати літературу з даної проблеми та визначити:
- значення кольорів в житті людини та як вони на неї впливають;
- які є властивості уваги;
- які є методи вивчення уваги.
- Дослідити чи впливає колір, і як саме, на увагу у школярів.
- Опрацювати отримані результати дослідження.
- Підвести підсумки проведеної роботи.
Методи дослідження:
- вивчення наукової літератури;
- описовий;
- порівняльного і якісного аналізу;
- статистично-математичний;
- експеримент;
- аналітична діяльність.
Актуальність і практична значущість: питання покращення уваги, на нашу думку, є дуже актуальним в наш час. З одного боку, без уваги неможливий розвиток, навчання та повсякденне життя, а з іншого боку в сучасному світі є дуже багато відволікаючих чинників, які впливають на нашу уважність. Тому слід шукати нові шляхи та способи покращення уваги.
Якщо наша гіпотеза підтвердиться, то це може дати поштовх для більш серйозних досліджень в цьому напрямку. А також результати можуть бути використані учнями, батьками та вчителями для покращення уваги.
РОЗДІЛ 1. Поняття про колір
1.1. Значення кольору в житті людини
Колір цікавив людей з давніх-давен. Спочатку фарби добували з рослин і природних мінералів та використовували для забарвлення тканин та одягу, розмальовували житло, прикрашали тіло. Згодом, з розвитком хімічної промисловості, з’являлися нові барви та їх відтінки і галузі їх застосування розширювались. Починаючи з древніх філософів і до наших часів вчені вивчають як кольори впливають на людину, які кольорові уподобання переважають і з чим вони пов’язані. На сьогоднішній день є багато досліджень в цій галузі. Науковцями встановлено, що поширення, вподобання та значення кольорів залежить від традицій країни та її географічного положення, від темпераменту, віку, статі тощо. І ці знання впроваджуються в практику. На сьогоднішній день практично у всіх галузях використовуються знання про колір і фарби. Це текстильна та легка промисловість, які розробляють різні відтінки, принти і щороку вводять моду на певний колір. Це і будівельна промисловість, яка зацікавлена не тільки в створенні гарного інтер’єру, а і в тому щоб цей інтер’єр позитивно впливав на психоемоційний стан людини.
Використовуються знання про колір і в медицині. Лікувальні властивості кольорів використовували здавна в Єгипті, Індії, Китаї. Маги вивчали вплив кольору на організм та долю людини з метою привертання удачі, благополуччя та здоров’я. Наука про вплив кольору була таємною та передавалась тільки посвяченим. В наш час в медицині та психології є напрямок – кольоротерапія.
Кольоротерапія – це метод лікування, який використовує кольори для нормалізації фізичного і психічного стану людини. Особливо активно він використовується для лікування психічних захворювань. Кольоротерапія урівноважує дефіцит, або надлишок кольору в організмі. Відомі випадки так званого «колірного голодування», коли при колірній бідності навколишнього пейзажу і обстановки розвивалися симптоми депресії [1, с. 30].
Колір впливає не тільки на психіку та емоції людини, але й на пізнавальні процеси, він стимулює навчання і запам’ятовування.
Всі види мистецтва тісно пов’язані з кольором навіть музика має певне «забарвлення» та викликає різні емоції та почуття.
В повсякденному житті різні фарби застосовуються для створення безпечного середовища. Наприклад сигнальні кольори в світлофорі та семафорі, знаків безпеки в побуті, транспорті та інше.
1.2. Кольори та їх вплив на людину
Вивчаючи кольори та їх вплив на людину вчені стверджують, що кожен колір має свої особливості і певним чином впливає на наш організм та психоемоційний стан.
Червоний колір – збудливий, гарячий, енергійний, життєрадісний. Він прискорює серцебиття, стимулює роботу мозку, сприяє збільшенню м’язової напруги, підвищенню тиску крові та ритму дихання, підвищує працездатність.
Червоним ми виділяємо все, на що слід звернути увагу, він сигналізує про небезпеку.
Оранжевий – яскравий, викликає радість, покращує настрій, заряджає енергією, допомагає боротися зі стресом. Також сприяє покращенню перетравлення їжі ,прискоренню руху крові та серцебиття. Він завжди привертає увагу: згадайте дорожніх робітників в яскравих оранжевих жилетах.
А також цей колір сприяє концентрації уваги.
Жовтий – стимулює зір, роботу головного мозку та уяву, позитивно впливає на моторику. Дослідження показують, що цей колір покращує концентрацію уваги та пам’ять, активізує нервову систему, вселяє оптимізм. Ми пов’язуємо його насамперед з теплом і світлом сонця. Саме тому жовтий колір є потужним антидепресантом, це колір гарного настрою, допомагає боротися з апатією та відчуттям тривоги.
Зелений –знижує головний біль, знімає втому, напругу та роздратування, урівноважує діяльність нервової системи і цим самим підвищує її працездатність. Тому в багатьох школах вибирають класні дошки цього кольору. Під час експерименту, коли групі учнів показували слайди тільки зеленого кольору, їхня успішність підвищувалася на 40%. Також допомагає сконцентруватися і прийняти рішення. Цей колір асоціюється з міцністю, надійністю і довговічністю.
Блакитний – легкий, свіжий, небесний. Знімає надмірну збудженість та гнів, він заспокоює і втішає, викликає відчуття благополуччя. Він сприяє розвиткові творчих здібностей, покращенню здатності до концентрації. Блакитний є холодним кольором, що відволікає від нього увагу.
Синій – холодний, спокійний, благородний колір. Заспокоює і розслабляє, знімає агресію. Стимулює розумові здібності, покращує пам’ять (на Сході синій колір завжди вважався кольором знання). З ним ви відчуєте себе в безпеці, ваш вигляд не буде дратувати оточуючих.
Фіолетовий – покращує роботу серця, судин та легень, підвищує витривалість організму. Допомагає заспокоїти розум та привести в порядок думки, але коли цього кольору багато то він стає гнітючим та сповільнює роботу нервової системи.
Коричневий – теплий, гармонійний; створює спокійний настрій. Він створює враження впевненості, твердості, але іноді пригнічує. Люди сприймають коричневий колір як колір землі. Він є символом стабільності та згуртованості.
Сірий – холодний, спокійний, відсторонений. При тривалому спогляданні навіює сум, сонливість.
Білий – легкий, вільний. Символ чистоти та рівноваги. Добре поєднується з іншими кольорами. Як правило, не набридає. Коли цього кольору багато може виникати відчуття безтурботності, замкнутості та відчуження.
Чорний – суворий, зібраний, елегантний. Так само як і синій, допомагає налаштуватися на інтелектуальну роботу. При тривалому спогляданні понижує настрій. Зазвичай, у невеликій кількості застосовується для контрасту.[4, 5]
На основі аналізу та узагальнення літературних джерел ми можемо зробити висновок, що кольори по-різному впливають на людину, на її підсвідомість, успішність, настрій, думки, поведінку, здоров’я та пізнавальні процеси, в тому числі й на увагу.
РОЗДІЛ 2. Увага та її властивості
Увага один із головних психологічних процесів. Вона спрямовує нашу свідомість на сприйняття певного виду діяльності, властивості та ознаки об’єктів та явищ. «Отже, увага є формою організації психічної діяльності людини, яка полягає в спрямованості й зосередженості свідомості на об’єктах, що забезпечує її виразне відображення». [6, с.247]
У кожної людини увага характеризується такими властивостями: концентрація, стійкість, розподіл, обсяг і переключення. Розглянемо ці властивості:
- концентрація характеризується зосередженістю на конкретному об’єкті психічної діяльності, має певну інтенсивність, а отже певний ступінь концентрації. Показником її інтенсивності є стійкість до перешкод, неможливість відволікання уваги від предмета діяльності сторонніми подразниками;
- стійкість уваги виявляється у тривалості її зосередженості на об’єкті. Вона характеризується часом, протягом якого діяльність людини зберігає свою цілеспрямованість, а тому є необхідною внутрішньою умовою виконання завдання до кінця. Властивість ця залежить від сили нервових процесів, характеру діяльності, ставлення до справи, усталених звичок, уміння працювати. Окрім того, на характер коливання уваги впливають особливості нервової системи людини, умов, змісту, напруження і тривалості діяльності. Знаючи ці властивості уваги, треба передбачати зміни та перерви в діяльності, уникати дублювання й автоматизації виробничих процесів, коли це може мати негативні наслідки;
- переключення –це вміння швидко переключатися з одного предмета на інший, з одного виду діяльності на інший. Переключаючи увагу, людина свідомо переходить з одного об’єкта на інший, від одного завдання до іншого, ставлячи перед собою мету зайнятись чимось новим або перепочити. Здатність переключати увагу важлива, бо допомагає людині орієнтуватися в навколишній дійсності, швидко реагувати на зміни середовища та приступати до виконання нових завдань;
- розподіл уваги полягає в тому, що людина може одночасно утримувати в зоні уваги кілька об’єктів, виконувати два, а то й три види діяльності;
- обсяг уваги визначається кількістю об’єктів, яку можна охопити увагою в обмежений відрізок часу з однаковим рівнем якості. Обсяг уваги дуже пов’язаний з її концентрацією. [2, с.61-62] [5, с.254-260]
За рівнем розвитку властивостей уваги людей поділяють на уважних і неуважних. Хороша увага може допомогти врятувати життя (попередити нещасні випадки), досягти успіхів у навчанні, а потім і в професійній діяльності. Не зважаючи на те ким працює людина, вчителем, лікарем, інженером, шахтарем чи будівельником увага відіграє велику роль, бо від неї залежить якість, точність та безпека професійної діяльності.
РОЗДІЛ 3. Практична частина
3.1. Процедура проведення дослідження
Опрацювавши літературу ми дійшли висновку, що і увага і колір відіграють велику роль в житті людини, в тому числі і в навчальній діяльності. Тому нам необхідно дослідити як саме різні кольори впливають на властивості уваги в школярів. Для вивчення уваги використовують різні методики: «Переплутані лінії», «Відшукування чисел», «Складання чисел з переключенням», «Коректурна проба». Ми обрали тест «Коректурна проба» Б. Бурдона, бо він підходить за різними критеріями:його можна застосовувати для будь-якого віку, він не потребує багато часу в підготовці та проведенні, дає показники по всім властивостям уваги та економічно не дуже затратний.
Тест «Коректурна проба» Б. Бурдона.
Призначення тесту: дослідження ступеня концентрації, стійкості та продуктивності (яка включає розподіл, переключення і обсяг) уваги.
Обладнання: секундомір, ручка або олівець і бланк (Додаток А).
Вік обстежуваних: 11 – 13 років.
Кількість учасників: 10 учнів.
Процедура: досліджуваному видається бланк з цифрами, які розташовані в випадковому порядку. Ці бланки ми роздрукували на папері різного кольору (Додаток Б). Для дослідження ми взяли папір таких кольорів: фіолетовий, білий, жовтий, зелений, оранжевий, червоний, синій. Таким чином кожен учасник брав участь в експерименті 7 разів.
Інструкція досліджуваному:
«Ви отримали бланк з цифрами. Після того як я скажу слово «Почали» ви будете, переглядаючи ряд за рядом, олівцем чи ручкою викреслювати дві цифри (кожного разу ми називали інші цифри, щоб в учнів не було звикання). Як пройде 30 секунд я дам команду «Стоп» і ви це місце в бланку помітите вертикальною рискою. Потім я знову скажу «Почали» і ви продовжуєте працювати до команди «Стоп» і знову ставите вертикальну риску в бланку. І так п’ять разів».
Обробка результатів тесту.
Кожен бланк обробляється за показниками: кількість переглянутих рядків, кількість переглянутих знаків, кількість допущених помилок (помилкою вважається пропуск тих цифр, які повинні бути закреслені, а також неправильне закреслення). А потім за формулами розраховуємо показники.
Концентрація уваги (К) визначається за формулою:
К = С2 / П, де:
- С – кількість рядків таблиці, що продивився досліджуваний;
- П – кількість помилок (пропусків або помилкових закреслень зайвих знаків).
Стійкість уваги (А) оцінюється по зміні швидкості перегляду протягом кожних 30 секунд , а потім береться середній показник. Стійкість визначається за формулою:
A = S / t, де
- S – кількість цифр переглянутої частини коректурної таблиці;
- t – час виконання.
Продуктивність уваги (S) розраховується за формулою:
S = (0,5*N-2,8*n)/t, де:
- N – кількість знаків переглянутої частини коректурної таблиці;
- t – час виконання;
- n – кількість помилок [3, с.107-111].
3.2. Результати дослідження
Опрацювавши отримані дані ми оформили їх у вигляді таблиць та діаграм. Результати впливу кольору на концентрацію уваги представлені в табл. 3.1 (Додаток В) та діаграмі 3.1.
Діаграма 3.1
Дивлячись на результат ми можемо зробити висновок, що на концентрацію уваги, тобто вміння зосереджуватись на об’єкті, найбільш позитивно впливає зелений та жовтий колір. Найгірші результати концентрації уваги спостерігаються при роботі учнів на фіолетовому та білому бланках.
Якщо аналізувати результати стійкості уваги, які представлені в табл. 3.2 (Додаток Г) та діаграмі 3.2, можемо зробити висновки, що стійкість уваги, тобто вміння людини зосереджуватись певний час на певному об’єкті, які вимагають розподілу і концентрації уваги, не дуже залежить від кольору. Найгірші результати отримані при роботі на білому бланку, трохи кращі на червоному. Інші кольори дали приблизно однакові результати, але лідером є оранжевий колір.
Діаграма 3.2
Діаграма 3.3
Ще один показник який ми отримали в ході дослідження це продуктивність уваги, яка включає в себе такі властивості як обсяг, розподіл та переключення, наведений в табл. 3.3 (Додаток Д) та діаграмі 3.3.
Переглянувши результати можемо сказати, що продуктивність уваги у школярів найкраща на бланку зеленого кольору, найгірша на білому, інші кольори на цю властивість впливають приблизно однаково.
Взагалі можна зробити висновок, що на властивості уваги найкраще впливає зелений колір, він підвищує усі показники. Друге місце займають жовтий та оранжевий. Червоний, фіолетовий та синій мають дещо відмінні результати при вивченні різних властивостей, але в середньому займають третю позицію. Однозначно можна сказати , що білий колір найгірше впливає на увагу школярів.
ВИСНОВКИ
Ми живемо в різнобарвному світі. Колір надає всьому повноти, дозволяє відчути красу навколишнього світу, викликає різні емоції та почуття. Але ця повнота буде не цілісною без нашої уваги, бо саме вона дає нам можливість помічати всі деталі та нюанси подій і явищ навколо нас.
Кольори і увага взаємопов’язані. А як саме колір впливає на нашу увагу ми намагалися дослідити в нашій роботі. Виявилося, що одна група кольорів сприяє підвищенню рівня нашої уваги, а інша – його знижує.
Виходячи з одержаних даних можна зробити висновок. Що на увагу школярів найкраще впливає зелений колір, поряд з яким ідуть жовтий та оранжевий, трохи гірше – червоний, фіолетовий та синій. Наше дослідження показало, що білий колір погано впливає на властивості уваги в учнів.
Отже, ми можемо дати наступні рекомендації:
- Випускати учнівські зошити з аркушами зеленого, жовтого або оранжевого відтінку. Ми розуміємо, що вартість такого зошита буде вищою, тому доцільно використовувати такі зошити для контрольних, практичних , лабораторних робіт тощо.
- Поля у підручниках забарвлювати у кольори жовто-зеленої гами.
- Учням ми б порадили виготовити спеціальні закладки жовтого, зеленого або оранжевого кольорів, щоб тримати їх весь час перед очима.
Насолоджуйтесь кольорами та будьте уважні!
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
- Базима Б.А. Колір і психіка / Х.: ХГАК, 2001. – 172 с.
- Біологія людини: Підруч. для 9-го кл. серед. загальноосвіт. навч.
закл. / М.Н.Шабатура, Н.Ю.Матяш, В.О.Мотузний. – 3-тє вид., перероб. – К.: Генеза, 2004. – 176 с.: іл. - Корректурная проба (Тест Бурдона) / Альманах психологических тестов. М., 1995, С.107-111.
- Купер М. Как понимать язык цвета. – М.: Эксмо, 2004. – 144 с.
- Нелюбова М.В. Психологія кольору (Авторський курс лекцій) / [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://old.eskaro.ua/shkola_krasok/.–Дата звертання: 20.03.2019.
- Психологія: Підручник / Трофімов Ю.Л., Рибалка В.В., Гончарук П.А. [та ін.] ; за ред. Трофімова Ю.Л. – 5-те вид., стереотип. – К.: Либідь, 2005. – 560 с.
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
http://goik.univer.kharkov.ua/wp-content/files/issue_18/18_41.pdf
https://www.psyoffice.ru/page,8,3966-bazyma-b.-a.-cvet-i-psikhika.html
ДОДАТКИ
Додаток А
Додаток Б
Додаток В
Таблиця 3.1
Концентрація уваги
|
Учень 1 |
Учень 2 |
Учень 3 |
Учень 4 |
Учень 5 |
Учень 6 |
Учень 7 |
Учень 8 |
Учень 9 |
Учень 10 |
Фіолетовий |
2,3 |
7,5 |
3,33 |
2,33 |
3 |
4,25 |
0,85 |
0,63 |
2,71 |
2,42 |
Білий |
2 |
2,25 |
3,33 |
5,5 |
4 |
2,6 |
2 |
1,1 |
4,5 |
4,66 |
Жовтий |
7 |
2,5 |
1,71 |
1,71 |
9 |
16 |
1,26 |
3,3 |
2,8 |
4,75 |
Зелений |
12 |
4,25 |
4 |
2,33 |
12 |
16 |
1,35 |
1,09 |
4,2 |
2,25 |
Оранжевий |
3 |
2,71 |
6 |
1,2 |
8 |
4,33 |
1,12 |
0,75 |
4,66 |
1,5 |
Червоний |
2,8 |
3 |
1,44 |
3 |
5 |
13 |
1,18 |
0,85 |
3,5 |
3,5 |
Синій |
3,2 |
6 |
6 |
1,37 |
6 |
3,37 |
2,75 |
1,3 |
1,54 |
3 |
Додаток Г
Таблиця 3.2
Стійкість уваги
|
Учень 1 |
Учень 2 |
Учень 3 |
Учень 4 |
Учень 5 |
Учень 6 |
Учень 7 |
Учень 8 |
Учень 9 |
Учень 10 |
Фіолетовий |
3,2 |
3,05 |
2 |
2,78 |
3,66 |
3,35 |
3,51 |
4,16 |
3,73 |
3,46 |
Білий |
3,6 |
3,68 |
2,08 |
2,17 |
4,2 |
2,64 |
3,18 |
2,25 |
1,86 |
2,8 |
Жовтий |
2,8 |
4,03 |
2,4 |
2,52 |
3,6 |
3,16 |
4,86 |
1,96 |
2,88 |
3,74 |
Зелений |
2,3 |
3,34 |
2,34 |
2,8 |
2,42 |
3,31 |
3,84 |
4,56 |
4,26 |
3,59 |
Оранжевий |
3 |
3,77 |
2,36 |
3,6 |
3 |
2,66 |
5,48 |
4,14 |
2,89 |
2,43 |
Червоний |
3,4 |
2,95 |
2,57 |
3,02 |
2,7 |
2,61 |
5,3 |
2,5 |
3,42 |
2,84 |
Синій |
3,2 |
2,36 |
2,49 |
2,26 |
2,9 |
2,76 |
4,43 |
5,2 |
3,4 |
3,53 |
Додаток Д
Таблиця 3.3
Продуктивність уваги
|
Учень 1 |
Учень 2 |
Учень 3 |
Учень 4 |
Учень 5 |
Учень 6 |
Учень 7 |
Учень 8 |
Учень 9 |
Учень 10 |
Фіолетовий |
1,32 |
1,48 |
0,94 |
1,28 |
1,72 |
1,6 |
1,38 |
1,46 |
1,73 |
1,59 |
Білий |
1,63 |
1,69 |
0,98 |
1,04 |
1,99 |
1,22 |
1,44 |
0,94 |
0,89 |
1,34 |
Жовтий |
1,36 |
1,86 |
1,07 |
1,13 |
1,81 |
1,56 |
2,07 |
0,92 |
1,35 |
1,79 |
Зелений |
1,16 |
1,59 |
1,11 |
1,29 |
1,19 |
1,63 |
1,66 |
1,89 |
2,04 |
1,64 |
Оранжевий |
1,4 |
1,75 |
1,14 |
1,52 |
1,46 |
1,27 |
2,29 |
1,55 |
1,39 |
1,06 |
Червоний |
1,59 |
1,38 |
1,11 |
1,42 |
1,23 |
1,28 |
2,23 |
0,99 |
1,63 |
1,34 |
Синій |
1,51 |
1,14 |
1,21 |
0,98 |
1,37 |
1,3 |
2,06 |
2,22 |
1,39 |
1,65 |
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!