Підготувала:
Абрамчук Крістіна
учениця 7-Б класу
Чудельської ЗОШ І-ІІІ ст.
Сарненської районної ради
Рівненської області
Керівник:
Жук Ірина Володимирівна,
вчителька хімії
Чудельської ЗОШ І-ІІІ ст.
Сарненської районної ради
Рівненської області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Хімія”
Мідний купорос — речовина, яка завдяки красивому яскраво-синього кольору ідеально підходить для вирощування кристалів. Їх можна подарувати своїм близьким або використовувати як елемент декору. У будь-якому випадку вони нікого не залишать байдужим, а процес виготовлення може стати по-справжньому захоплюючим. Отже, як же виростити кристал мідного купоросу?
Підготовчі заходи
Мідний купорос можна придбати практично в будь-якому господарському магазині. Він активно застосовується в сільському господарстві для боротьби з шкідниками. Однак не слід забувати про те, що ця речовина є токсичним. При роботі з мідним купоросом в домашніх умовах обов’язково використовуйте гумові рукавички і не допускайте її попадання в стравохід і на слизові оболонки. Після закінчення робіт ретельно мийте руки в проточній воді.
З мідного купоросу можна виростити справжнє диво, однак в процесі виготовлення не забувайте про техніку безпеки.
ля того щоб зробити кристал, вам знадобляться:
- вода — якщо є можливість, використовувати дистильовану або в крайньому випадку кип’ячену. Сира вода з-під крана категорично не підходить із-за вмісту в ній хлоридів, які вступають в реакцію з розчином і погіршать його якість;
- мідний купорос;
- стакан;
- нитка — простежте, щоб вона була тонкою. Кристали сульфату міді прозорі, і нитка не повинна проглядатися крізь них.
Поміщаючи затравку в ємність з розчином, слідкуйте, щоб вона не стикалася зі стінками або дном посудини. Це може порушити процес росту кристала і його структуру.
Інструкція з вирощування кристала
Існує дві технології вирощування кристалів мідного купоросу.
- Якщо ви не хочете довго чекати, то можете скористатися швидким способом. За часом це займе близько тижня, а в результаті ви отримаєте безліч невеликих кристалів, закріплених один на іншому, ніби колонія черепашок-мідій.
- Другий метод більш тривалий. Він допоможе вам виростити великий суцільний кристал, схожий на коштовний камінь.
Але обидва вони засновані на роботі з насиченим розчином речовини.
Зверніть увагу! Чим вище температура води, тим швидше в ній розчиняється мідний купорос. Але при досягненні рідиною +80С° подальше нагрівання ніяк не впливає на розчинність солей.
Швидкий спосіб
1. Візьміть склянку чи банку об’ємом 500 мл, додайте 200 г сульфату міді і залийте 300 мл води. Поставте ємність на піщану баню і починайте розігрівати, постійно помішуючи. Кристали мідного купоросу повинні повністю розчинитися.
Ретельно розчиніть мідний купорос в теплій воді
2. Приберіть посуд з піщаної лазні, поставте на площину з прохолодною поверхнею, наприклад, керамічну плитку. Розчин повинен трохи охолонути. Тепер у нього потрібно помістити затравку. Нею стане кристалик сульфату міді, який потрібно вибрати попередньо – самий великий і рівний.
Помістіть затравку в розчин
3. Прослідкуйте, щоб затравка не стикалася з внутрішніми поверхнями склянки. Навіть якщо кристалик розчиниться, не переживайте, — це не має значення. Охолоджуючись, насичений розчин віддає солі, які осідають на нитці. Найбільша кількість купоросу зосередиться на дні посуду, оскільки саме в цьому місці склянку контактує з прохолодною поверхнею.
Насичений розчин купоросу почне утворювати кристали на поверхнях
4. Витягніть нитку з утвореними кристалами з ємності з розчином. Повторіть процедуру: поставте склянку на баню з піску і підігрійте так, щоб осад розчинився. Вимкніть нагрів. Не знімаючи посуду з лазні, накрийте її підходящої по діаметру кришкою (наприклад, чашкою петрі) і дайте розчину трохи охолонути.
Нитка з першими кристалами
5. Розташуйте нитку з кристалами у розчин, закріпіть її так, щоб вона не стикалася з дном і стінками. Накрийте ємність і залиште на ніч. Вранці ви виявите в склянці велике гроно прекрасних кристалів незвичайної форми.
І ось що в нас вийшло
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!