Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

Наукова робота. Визначення органолептичних показників якості питної води з різних джерел (криниця, свердловина домашня, шкільна вода з крану, дистильована)

Підготувала:
Абрамчук Крістіна
учениця 7-Б класу
Чудельської ЗОШ І-ІІІ ст.
Сарненської районної ради
Рівненської області

Керівник:
Жук Ірина Володимирівна,
вчителька хімії
Чудельської ЗОШ І-ІІІ ст.
Сарненської районної ради
Рівненської області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу 
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Хімія”

Вступ

Вода є основою життя на нашій планеті, вона відграє важливу роль у формуванні й розвитку всіх живих організмів, у тому числі й людини. Для нормального функціонування людський організм потребу 2,5-3,0 л води на добу

Не говоримо про якість, говоримо лише про кількість. Якщо говорити про якість, то якісна питна вода – рідкість. Принаймні для звичайного споживача, який щодня відкриваючи кран на кухні, наповнюючи склянку і випиваючи цю рідину, навіть не усвідомлює як ризикує. Вода є основним компонентом людського організму, вона виконує надзвичайно важливу роль безпосередньо в організмі, та в середовищі, де знаходиться організм. Дуже важливо забезпечувати постачання якісної питної води. Вода повинна відповідати чинним стандартам якості, та безпосередньо бути не просто придатною для споживання, а високоякісною. Сьогодні ми спостерігаємо ситуацію, яка вражає своїми масштабами. Проблема нестачі якісної питної води є однією з найактуальніших проблем сьогодення, її вирішення є основною задачею на глобальному рівні. Цим займаються Всесвітня Організація Здоров’я, Організація Об’єднаних Націй, і ще багато інших.

Предмет дослідження: показники якості питної води своєї місцевості з різних джерел.

Об’єкт дослідження: вода з криниці, з домашньої свердловини, з шкільного крана, тала вода і дистильована вода.

Завдання роботи:

  • Ознайомитись з основними органолептичними та фізичними властивостями води;
  • дослідити якості питної води з різних джерел.
  • Опрацювати та запропонувати шляхи покращення якості питної води ;

Методи дослідження :

  • опрацювання літератури,
  • спостереження,
  • порівняння,
  • лабораторний експеримент

Мета роботи: дослідити та оцінити якість питної води з різних джерел водопостачання та запропонувати методи очищення та покращення якості питної води.

Сподіваюсь моя робота допоможе оточуючим усвідомити масштабність проблеми з питною водою, та допоможе визначити ефективні методи очищення та покращення якості питної води.

1. Методи дослідження якості питної води

Ще порівняно недавно вважалось, що водні ресурси – безмежний і безплатний дар природи. Сьогодні більшість країн світу зіткнулися з проблемою неспатчі питної води.

Мені стало цікаво яку ж воду ми вживаємо кожного дня і чи є вона безпечкою для нашого здоров’я. Тому я вирішила дослідити воду. Оскільки більшу частину дня я перебуваю в школі, то стало цікаво чому вода питна, шкільна, з крана відрізняється за кольором і смаком, від тої яку я п’ю з криниці дома. Тому для дослідження я взяла проби води з крана шкільного, з криниці, з свердловини, палу воду (розтопила сніг) та дистильовану воду. В мене виникло багато питань на рахунок того як саме і чому вода з різних джерел відрізняється між собою за кольором, смаком. Чому у воді через деякий час з’являється осад?І чому після кипятіння води у чайнику зявляється через деякий час накип. На всі ці питання я знайшла відповідь провівши ряд лабораторних та цікавих для себе досліджень.

1.2 Дослідження води на прозорість

Принцип методу: визначаєм на якій висоті стовпчика води в циліндрі неможливо прочитати текст на аркуші паперу.

Хід роботи: для цього необхідно циліндр поставити на лист з текстом. Доливати в циліндр воду та через кожні 5 см намагатися прочитати текст. Необхідно відмітити, на якій висоті стовпа води текст неможливо прочитати.

Висновок: за результатами дослідження найпрозоріша вода виявилась у 2 зразках: №4-дистильована та №5-тала вода, у зразка № 3 вода відрізнялась кольором та прозорістю, дещо жовтіша. Хоча висота стовпчика у циліндрі на якій можна прочитати досить високий у всіх зразках, на висоті 50 мл можливо чітко прочитати текст надрукований на аркуші паперу 14 шрифтом. Отже всі зразки відібраних проби є прозорими, та придатними для вживання.

1.3 Визначення водневого показника (рН) з відібраних проб води.

Принцип методу: лакмусовий індикаторний папірець змінює свій колір залежно від рівня кислотності чи лужності розчину.

Хід роботи: у пробірку з досліджуваною водою занурюють смужку лакмусового індикаторного папірця і через одну хвилину отримують результат, порівнюючи колір індикаторного папірця зі шкалою.

Відповідно до держстандарту «Вода питна», водневий показник має бути на рівні 6,5–8,5.

В ідеально чистій дистильованій воді ці іони будуть врівноважувати один одного. У таких випадках вода нейтральна і рН = 7. При розчиненні у воді різних хімічних речовин цей баланс може бути порушений, що призводить до зміни рівня рН.

Дуже часто показник рН некоректно приймають за такі параметри, як кислотність і лужність води. Важливо розуміти різницю між ними. Головне полягає в тому, що рН ‒ це показник інтенсивності, але не кількості. Тобто, рН відображає ступінь кислотності або лужності середовища.

В залежності від рівня рН води умовно поділяють на декілька груп

Таб.1

Отже, рН досліджуваних зразків води №1, №2, №4, №5 коливались в межах 5-5,5, тобто такий показних характерний для слабокислих вод, лише у зразка № 3 рН=7,3-властивий для нейтральної води.

1.4. Визначення забарвлення води з відібраних проб криниці, свердловини, крана, тала вода та дистильована

Принцип методу: на фоні білого аркуша спостерігаємо та визначаємо забарвлення всіх зразків відібраних проб води.

Хід роботи: зразки води наливаємо у прозорі склянки і на фоні білого аркуша паперу спостерігаємо і порівнюємо. Органічні сполуки, що розкладаються у воді надають їй темного кольору. Розглянувши 5 зразків води мною було досліджено, що не всі зразки мають однакове забарвлення. А саме у пробі №3 чітно я спостерігала воду із жовтішим забарвленням ніж всі інші.

Висновок: Отже, із 5 досліджуваних зразків № 3 відрізняється забарвленням, тобто можна припустити, що тут є присутні органічні сполуки, розклади яких і надають такого жовтуватого відтінку воді.

1.5 Дослідження води з відібраних проб на запах

Принцип методу: Колбу закривають пробкою, вміст колби декілька разів перемішують обертальними рухами, після чого колбу відкривають і визначають характер і інтенсивність запаху.

Хід роботи: У конічну колбу місткістю 200 мл налити 120 мл досліджуваного зразка води. Колбу закрити скляною пробкою і сильно струсити. Відкрити колбу, визначити характер та інтенсивність запаху.

Розрізняють трав’янистий, болотний, гнильний, тухлий, затхлий, землистий запахи; можуть бути присутні запахи хімічних речовин (хлору, пально-мастильних матеріалів.

Висновок: Отже, у всіх зразках води інтенсивність запаху дуже слабка, у зразку № 5 –відчувався трошки більше виражено травянистий запах, нагадаю це зразок талої води. Гнильний запах у всіх зразках відсутній. У зразку №3 відчувався дещо слабкий болотний запах.

1.6 Дослідження води на наявність сторонніх домішок

Принцип методу: відстоявши всі зразки води спостерігаєм за появою чи відсутністю осаду.

Хід роботи: До прозорога стакана наливаємо відібрані проби і чекаємо 8 годин і спостерігаємо чи з’явився осад.

№1-не виявлено осаду

№2-не виявлено осаду

№3-присутній жовтий осад

№4-відсутній осад

№5-відсутній осад

Висновок: Отож, з впевненістю можу засвідчити що у зразоку під № 3 з’явився осад жовтого кольору. Це свідчить про присутність домішок у воді даної проби.

1.7. Визначення окиснюваності води різних джерел

Принцип методу: окиснюванність води характеризується кількістю міліграмів кисню, потрібного для окиснення органічних речовин, що містяться у 1 л води. Окиснювання здійснюють у м’яких умовах перманганатом калію в кислому середовищі (окиснюються лише легкоокиснювані органічні і деякі неорганічні сполуки).

Хід роботи: у пробірку наливають 10 мл досліджуваної води, додають 5 мл розбавленої (1: 3) сульфатної кислоти (Н2SO4) і 1 мл 0,01н розчину перманганату калію (КМnО4). Вміст пробірки добре перемішують і нагрівають на водяній бані протягом 10 хвилин.

Висновок: з 5 зразків, як чітко видно на фото, в пробірці №3 трішки темніше забарвлення, але взагалом таку воду можна вважати задовільною для вживання

1.8 Визначення загальної твердості води

Принцип методу: метод ґрунтується на утворенні малорозчинних солей кальцію і магнію з калієвими чи натрієвими солями вищих карбонових кислот, які входять до складу мила. Поки не будуть витрачені ці катіони, мило не утворить піни.

Хід роботи: наливають у колбу 50 мл аналізованої води і порціями по 0,2 мл (5 крапель) додають стандартний мильний розчин, щоразу збовтуючи вміст колби. Після появи піни залишають колбу на 5 хвилин. Якщо піна не зникає, аналіз закінчено. Кількість витраченого мильного розчину в мілілітрах, помножена на 20, означає твердість води (в мг/л у перерахунку на СаСО3).

Для проведення даного дослідження я витратила 0,2 мл мильного розчину у всіх випадках. Робимо розрахунки:

0,2*20=4

За таблицею 2 визначаю і оцінюю тип природної води за твердістю.

Таблиця 2

Типи природних вод за твердістю

Тип води

Твердість у перерахунку на СаСО3, мг/л

Дуже м’яка

0 – 75

М’яка

76 – 150

Середньо-тверда

151 – 225

Досить тверда

226 – 325

Тверда

326 – 550

Дуже тверда

більше 550

 

Висновок: отож, всі зразки за шкалою твердості можна, за отриманими даними, віднести до дуже м’якої.

Проводячи всі вище зазначені дослідження, я звернула увагу, що серед всіх 5 зразків, лише один зразок води помітно вирізнявся на кожному досліду, це № 3. Цей зразок води, який було взято з шкільного крана відрізнявся і кольором, рН показник має більший ніж в інших, при нетривалому відстоюванні з’являвся жовтий осад, та й чайник в якому кип’ятилась ця вода протягом тижня мав накип, який швидно з’являвся. Тому я вирішила більш детально дослідити цей зразок води. Для цього я 01.02.18 р. відібрала 2 літра води та вчитель хімії відвезла до Сарненської Держсанепідслужби у відділ лабораторних досліджень на визначення вмісту заліза, сульфатів та хлоридів. Оскільки це одні із можливих причини появи жовтого осаду та забарвлення води. Результати дослідження не примусили чекати себе довго. Того ж дня було отримано протокол дослідження з результатами, ото ж:

  • Вміст сульфатів – <0.2мг/дм3 в межах норми
  • вміст хлоридів 14,0 в межах норми
  • Вміст заліза – 7,02 при нормі 0.2 мг/дм3

Тобто, вміст заліза у даному зразку перевищує норму у 35,1 разів, а це і є причиною появи осаду, жовтого забарвлення та надає металевого присмаку води.

2. Методи очищення води

Вода з свердловин і природних джерел має ряд розчинених компонентів. Щоб отримати рідину, яку можна використовувати в промисловості, для побутових цілей і для пиття, її слід якісно очистити. Сучасні способи очищення води дуже різноманітні. Вони діляться на кілька груп за характером процесів, що відбуваються. З використанням методів створюються прилади, які забезпечують оптимальне очищення.

Одним із завдань моєї роботи над яким я працювала, було запропонувати шляхи очищення води в домашніх умовах. Пропоную до вашої уваги слідуючі методи очищення які я опрацювала.

2.1 Фільтрування

Хід роботи: після того як вода відстоялась у хімічному стакані я профільтрувала її через жмут вати з активованим вугіллям-це своєрідний бар’єр для сторонніх домішок які присутні у воді. Після цього порівнювала зміни прозорості води до фільтрування та після, також відмітила зміну кольору вати.

Висновок: Отже, після того як вода відстоялась, зявився помітний осад у пробірці № 3, після фільтрування колір води змінився на світліший а осад залишився на ваті. Можна вважати, що даний спосіб очищення води є дієвим і вода справді стає світлішою.

2.2 Кип’ятіння води

Коли вода кип’ятиться, то в ній знищуються бактерії, хвороботворні мікроорганізми, віруси, а також знищуються такі речовини, як радон, аміак, хлор та інші. Звичайно ж, за допомогою кип’ятіння можна очистити рідину, але також цей спосіб впливає на зміну її структури. Після кип’ятіння структура води стає начебто «мертвою», адже разом із шкідливими речовинами видаляється кисень і корисні речовини. Після тривалого кип’ятіння шкідлива сірка просто знищується, і це дає можливість людям вживати абсолютно безпечну воду.

Величезний мінус кип’ятіння в тому, що в процесі відбувається випаровування деякої частини рідини, а це сприяє збільшенню концентрації солей в тій рідини, яка залишилася. Солі затримуються на стінках посудини і утворюють вапно і накип. Все це при попаданні в наш організм стає причиною розвитку різних захворювань – цирозу печінки, інфаркту, болі суглобів, осідання в нирках каміння. При кип’ятінні далеко не всі віруси гинуть, існують такі види, які можуть вижити навіть при дуже високих температурах.

2.3 Виморожування

Використовується даний спосіб для того, щоб з більшою ефективністю відфільтрувати рідину завдяки її кристалізації. Виморожування дає набагато кращий результат, ніж відстоювання або кип’ятіння. Більшість людей вважає, що для цього потрібно просто заморозити і розморозити рідину. Але це зовсім не так. Суть даного способу в тому, що при замерзанні рідини, кристалізується в самому прохолодному місці основна речовина, тобто, спочатку замерзає лише чиста вода. Для цього повинні бути створені спеціальні умови. Потрібно зробити так, щоб процес заморожування відбувався неспішно. Після замерзання потрібно видалити замерзлу рідину, яка знаходиться в центральній частині посудини, тому що її не варто вживати. Щоб зробити це потрібно дістати її і поставити центральну частину під теплу воду, залишаючи до того моменту, поки в серединці не утвориться отвір, оскільки в середині буде найбільша концентрація шкідливих речовин. Лід, який залишиться потрібно розморозити і його можна вживати – це буде найбільш чиста вода.

3.1 Вплив неякісної води на організм людини

Вода це диво, створене природою і без неї не може прожити жоден організм на землі, причому вся користь і шкода питної води багатьом невідома. Стверджують що вода може бути жива і мертва, але це твердження не відноситься до біологічного життя, як камінь, залізо, безумовно, тут йде мова про властивості води, коли змінюється іі стан. Вода сприятливо діє на організм, в тому числі на клітини шкіри, без неї вона стає в’ялою і швидко старіє. Без води неможливо вивести з організму шлаки, що дає можливість організму не отруїтися продуктами обміну. Вся користь води полягає в тому, що вона зменшує в’язкість крові, та при вживанні її в кількості не менше 2 літрів на добу, знижується ризик появи інфаркту чи інсульту.

Вода є природним мастилом для суглобів людини, і лікарі стверджують, що недостатня кількість води в організмі викликає мязові спазми, тому всі спортсмени повинні вживати воду до і після тренування. Та й не тільки спортсмени, а й ті хто хоче прожити довше без хвороб.

Людина дуже швидко втрачає воду з організму, а от поповнює її неохоче. При втраті води людина відчуває головний біль,зявляється дратівливість, мозок не отримує достатню рідку кров, в результаті чого починаються з’являтися галюцинації, а потім і смерть, тому користь води величезна.

Користь води питної полягає в тому, що вона необхідна для нормального травлення, сприяє покращенню роботи всієї травної системи та забезпечує проходження фізико-хімічних процесів. Прийнято вважати що вода спалює жир, особливо при занятті спортом або при фізичному навантаженні, виділяється велика кількість поту і частина жиру, що і зменшує вагу тіла. Взагалі вода покращує самопочуття, при будь-яких захворюваннях лікарі радять більше питии, що сприяє виведенню токсинів з організму, а при підвищенні температури діє як жаропонижуючий засіб.

При вживанні неякісної води виникають такі небезпечні захворювання, як дизентерія, гепатит, менінгіт та інші. Питна вода може бути джерелом паразитарних хвороб

Висновок.

Отож, криза яка пов’язана з якістю питної води, показала, що на планеті практично не залишилось чистої прісної води. Майже всі поверхневі і підземні джерела водопостачання забруднені внаслідок дії природних і антропогенних факторів. Мільйони людей потерпають від хвороб, що викликані неякісною питною водою.

Вода – це велика цінність для людства, і в епоху інформаційних технологій, розвинутої промисловості та постійного зростання чисельності населення чи не час задуматися про те, що всі природні блага ми не отримуємо у спадщину від своїх предків, а беремо в борг у своїх нащадків. І від якості тієї питної води, яка тече з-під крана, чи з джерела чи криниці безпосередньо залежить здоров’я наше і наших дітей.

Питна вода являє собою продукт харчування людини, а необхідний ступінь її очищення і знезаражування є гарантією здоров’я і довголіття.

Прийшов час, коли людина зобов’язана взяти на себе турботу про дбайливу витрату ресурсу, а також по його очищенню, яку вірніше було б назвати водопідготовкою. При цьому варто дотримувати вимоги екології, тобто щоб процес якнайменше порушав природну рівновагу

На питання, яку воду краще пити: водопровідну, з свердловини, з криниці чи взагалі куплену, відповідь проста.

Потрібно пити чисту воду. А щоб це досягти, краще очищати її самостійно, так як проконтролювати якість та методи очищення води у промислових умовах або приватними компаніями ми фізично не в змозі.

Тому дана тема моєї роботи є актуальною.Опрацювавши різні методи очищення, я для себе обрала, як на мій погляд, декілька дієвих та доступними методів – фільтрування, відстоювання, заморожування та кремніювання води.

Тому дослідивши якісні показники води своєї місцевості я зробила для себе висновок, про те що краще вживати воду яка немає ніякого різкого запаху, прозора, з відсутніми сторонніми домішками. А ще краще щоб перестрахуватись, можна в будь який момент воду очистити в домашніх умовах, і тоді вже вживати і використовувати для приготування страв.

Але звичайно, яку воду пити чи не пити кожен вирішує для себе сам.

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0