Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

Дарія Біда. „Норвегiя: блакитно-смарагдова казка, або Як полюбити зиму”

Шлях на пiвнiч

„Норвегія” зі скандинавської перекладається як „шлях на північ”. Більше третини країни розташовано за Полярним колом. Узимку тут в середньому -17 °C, але море не замерзає. А влітку воно навіть прогрівається до 30 °C. Клімат Норвегії помірний морський. На крайній півночі він переважно субарктичний, а на узбережжі – океанічний. У найхолодніші місяці (січні і лютому) температура опускається до -4 °С, а в горах – до -10 °С. Однак у  деяких внутрішніх районах Норвегії бувають морози і до -40 °С. Влітку на узбережжі прохолодно, вітряно, дощить, температура не перевищує +10 °С, а в південних районах піднімається до +16 °С і вище.

В інших країнах на таких широтах клімат набагато суворіший. Але ця одна з найбагатших скандинавських країн – обраниця природи. Її омиває тепла течія Атлантичного океану Гольфстрім.

Нащадки вiкiнгiв

Тут проживає лише 5 млн осіб і на кожен квадратний кілометр припадає 15 жителів. На півночі країни густота населення така низька, що жителі інколи все життя проводять у маленьких селах, будиночки яких розташовані на відстані кілометр один від одного. За таких умов сусідів не обирають: хто б не був твій сусід, з ним краще дружити. Водночас у Норвегії три державні мови і приблизно 85 діалектів.

Норвегія – монархічна країна, а політичну владу має парламент. Норвежці люблять і оберігають свою монархію. „Все для Норвегії”написано на гербі короля. І ось уже протягом багатьох років це гасло є девізом королів Норвегії.

Норвежці дуже не люблять нерівність. Король Олаф часто їздив у державних справах на трамваї. У королівському палаці в Бергені ставлять нічні опери, а влітку на вулицях влаштовують покази вистав, і тут ти теж ненароком можеш опинитися поруч із королем.

Норвежці дуже спокійні та врівноважені. Водночас вони переживають за психіку своїх дітей, тому в школах аж до 7-го класу не ставлять оцінок!

Норвезька тюрма ще гуманніша, ніж школа. Острівець Бастей – заповітна мрія будь-якого злочинця. Серед усіх в’язниць світу ця твердиня – справжній рай.

Головний делікатес норвезької кухні – солодкий оселедець. Але що це у порівнянні з тухлою рибою! Це ще одна норвезька „родзинка”, яку традиційно подають на банкетах і запивають пивом. Місцеві вікінги придумали коричневий сир з незвичним смаком, який вариться із сироватки з додаванням вершків. Не факт, що тобі сподобається! Червона риба та інші морепродукти – щоденна їжа норвежців. Риби в Норвегії дуже багато, і взимку, коли закінчується сіно, нею годують худобу.

Камінь „спляча голова” на горі Кьєраг. Моторошно від однієї думки, що стоїш на знаменитій горошині між скелями, а друзі тебе фотографують!

Норвежці впевнені: від усіх бід і хвороб їх порятують… тролі. Цікаво, чому саме це потворне, сварливе створіння, яке до того ж полюбляє капостити, є символом Норвегії, хранителем її снігових гір, лісів і незабутніх фіордів1? Це важко збагнути, так само, як і любов до солодких оселедців.

1Фіорд – довга, вузька морська затока, яка часто тягнеться далеко всередину узбережжя.

Night life

З травня до липня у Норвегії полярний день, з осені і до ранньої весни панує ніч, розмальована полярним сяйвом. Найбільше місто Норвегії за Полярним колом – Тромсе – розкинулося на острові посеред арктичної пустелі. Тут два місяці (із середини листопада до середини січня) сонце не з’являється над горизонтом. У лютому воно виглядає на кілька годин, а з кінця травня до початку серпня день плавно перетікає у полярний з безкінечним золотим заходом. Без ночі.

У Тромсе проживає 75 000 осіб, з них 18 000 – студенти. Тут розташований найпівнічніший університет у світі. Для таких широт Тромсе – це справжній мегаполіс.

Як не дивно, але ранньою весною та пізньою осінню температури на півночі Норвегії відповідають українським: від -5 °C до -10 °C взимку, від +8 °C до -10 °C у жовтні та квітні.

Найчастіше туристи приїжджають у Тромсе подивитися на полярне сяйво, на життя корінного кочівного населення Норвегії саам, як вони доглядають за оленями і ловлять їх з допомогою ласо; найвідважніші орендують юрту, щоб переночувати; покататися на оленячих і собачих упряжках; відправитися у круїз по фіордах і на зимову риболовлю; побувати на китовому сафарі.

Koselig – це затишок i свiтло

Норвежців за різними опитуваннями часто визнають найщасливішими у світі. Чому вони такі спокійні, розмірені та щасливі? Хіба відсутність тепла і сонця – не привід для депресії? До хвороб і холоду скандинави ставляться спокійно, часом навіть здається, що байдуже. У Норвегії, особливо у її суворих північних районах, де холодно і так довго немає сонячного світла, люди осягають особ­ливу мудрість. Цілорічний холод можна компенсувати теплим і зручним одягом, теплими кольорами навкруги, поганий настрій – усмішкою, смачною і здоровою їжею, товариством хороших друзів, полярні сутінки – світлом каміну або кушелей (спеціальних свічок, які норвежці ставлять тисячами біля магазину, кафе, бару), а у невеликих нішах в снігових заметах полюбляють ставити світильники. Без свічок на вікнах не обходиться і Різдво, і звичайна вечеря.

Найвідоміший у світі Гейрангер-фіорд

Koselig – секретний інгредієнт норвезького щастя, особливе відчуття.  Норвежці використовують прикметник koselig, щоб описати родинне тепло, близькість і приємну атмосферу. Ти почуєш це слово у норвезькій родині багато разів упродовж дня чи навіть одного вечора!

Звісно, скажеш ти, легко бути щасливим у багатій країні. Але гроші вирішують не все. Адже громадяни країн з однаковим рівнем добробуту часто істотно відрізняються за визначенням міри свого щастя. Бо якщо хочеш бути щасливим – будь!

Ваша величносте… пiнгвiне

Нільс Олаф

З 1972 року королівські пінгвіни із зоопарку Единбурга є символами Королівської гвардії Норвегії. Їм присвоюють військові звання щоразу, коли гвардія приїжджає в зоо­парк. Символ гвардії – пінгвіни з кличкою Нільс Олаф. Іменем Нільс вони зобов’язані колишньому гвардійцю Нільсу Егелієну, який поклав початок цій традиції і назвав першого пінгвіна на честь себе та короля Норвегії Олафа V. Перший Нільс Олаф помер у 1987 році у званні сержанта гвардії. Незабаром був обраний другий Нільс Олаф, а згодом – третій. Кожен наступний пінгвін починав службу в тому ж званні, яке мав на момент смерті його попередник. Саме тому нинішній Нільс Олаф дослужився до бригадного генерала і став дуже високопоставленим птахом у світі.

Природа Норвегії

Країну прекрасних фіордів, добрих Мумі-тролів і полярних сяйв, які палахкотять у небі всіма кольорами веселки, вподобали туристи. Однак довгий шлях до заповітного місця з казковими пейзажами часто завершується густим молочно-білим туманом. А ще – сіре свинцеве зимове небо та мряка, різкі пориви вітру з мокрим снігом і несподіваним морозом та ожеледицею. Від самих таких слів хочеться заховатися у затишній квартирі і вкритися теплою ковдрою. Хіба можна любити таку зиму? Так, можна. Норвежці її обожнюють. А ще тут обожнюють природу. Як ніде.

Береги Норвегії омиває Північне море, протока Скагеррак, Баренцеве і Норвезьке моря, узбережжя яких посічені легендарними норвезькими фіордами. Північні моря і гори, які майже суцільно вкрили її територію, сформували помірний морський клімат країни. На крайній півночі він переважно субарктичний, на узбережжі – океанічний.

Норвегія – країна озер, лісів і тундри. Приблизно 200 тисяч маленьких озер розтягнулися вздовж лінії тектонічних тріщин і шляху льодовиків. Північ країни вкриває тундра, поросла лучною, мохово-лишайниковою чагарниковою рослинністю, розбавленою ялинковим та березовим рідколіссям у долинах рік. На півночі тундри водяться північні олені, лемінги, білі та блакитні песці. У лісах проживають благородні олені, лосі, куниці і рисі, ласки і горностаї, бобри, бурундуки, білки. Повсюдно – лисиці та зайці.

На заході переважають трав’янисті та чагарникові угрупування, переважно з чорниці, вересу і брусниці, тайга. На півдні – дубові та букові ліси.

Бідну природну рослинність норвежці компенсують національними парками і ботанічними садами (закритими і відкритими), у яких захисну роль відіграє сосна. Посаджені навкруги саду у декілька рядів сосни забезпечують температуру на 5–6 °С вищу, ніж за межами периметру. У країні вирощують багато троянд, є навіть своя трояндова столиця – Мольде.

Хтось їздить у Норвегію, щоб полазити по горах, хтось – щоб побачити полярне сяйво, картини експресіоніста Мунка в Осло чи спробувати карамелізований сир. А хтось – заради фото на Язику Троля.

Жорсткі природоохоронні заходи допомогли відродити в Норвегії поголів’я мускусних биків, збільшити популяцію росомах, вовків та бурих ведмедів.

Норвегія – це пташиний рай. На крутих голих скелях узбережжя кишать пташині базари. У лісах живуть глухарі й тетеруки, у тундрі – полярні куріпки. Морське і фіордове узбережжя, береги річок і озер заселяють мартини, гаги, дикі качки і гуси, кайри.

Уздовж берегової лінії часто трапляються тюлені і моржі, в північних океанічних водах живуть кити. Моря багаті на тріску, оселедець, окуня, макрель; в озерах і ріках чимало форелі, лосося, сьомги. Порибалити сюди з’їжджаються тисячі туристів зі всього світу.

Скелю Прекестулен (604 метра), яка височіє над Люсе-фіордом у норвезькому місті Ставангер, називають однією з найгарніших природних пам’яток на Землі. Її ще величають „кафедрою проповідника”. Це майже ідеальний квадрат 25×25 м2.

І наостанок. Якщо будеш в Норвегії, відвідай (як би нудно це не звучало) тутешні музеї. Ти побачиш старі човни, яким понад 500 років, дивовижні вироби з каменю. А можливо, переймешся тутешнім розміреним ритмом життя, відчуттям спокою, унікальним вмінням скандинавів жити просто і – станеш трохи щасливішим.

ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0