Олег Орлянський. „На Марс від коронавірусу, або Цивілізаційні виклики і космічні технології”

За останній рік людство стрімко наблизилось до космосу. Мрія Ілона Маска і багатьох інших про космічне майбутнє матеріалізувалася у кількості, якості та креативності – критеріях стрімкого зростання космічних амбіцій уже сьогодні і революції всієї галузі у найближчі роки.

Що нового у космічних технологіях приніс коронавірусний рік?

Приблизно рік тому карантинні заходи почалися майже в усіх країнах світу, що спричинило значні економічні збитки й обмеження свободи кожного. Але за цей непростий рік у космічному напрямку людство стрімко просунулось уперед. Розгляньмо дещо нове і креативне у цій сфері.

Абсолютно новою є технологія посадки Starship Ілона Маска: падіння в атмосфері у горизонтальному положенні не якоїсь моделі, а величезного корабля з метою економії пального і швидкого наступного використання. Такого не було навіть у фантастичних романах. Наполегливість Маска вражає. Один за одним знищили три прототипи заради швидкого відпрацювання технології (вибух прототипу ракети SN10). Час – це гроші.

Успішно запрацював космічний інтернет Starlink, дешевий та доступний, що вже зараз має високу швидкість. За рік виведено понад 1 000 супутників, приблизно по чотири на добу. Їх печуть як пиріжки (кожний масою 260 кг), швидко комплектують у групи і відправляють на старт. Ціна використання такого інтернету – 100 доларів на місяць. Можливо, для українців, у яких найдешевший інтернет у світі (світові ціни на інтернет), це й забагато, але така ціна менша, ніж у багатьох інших країнах. Починається великий перерозподіл ресурсів, вільний доступ до інформації з будь-якої точки світу: чи ти у джунглях Амазонки, чи посередині Світового океану.

Ще один цьогорічний успіх Ілона Маска та SpaceX – перший комерційний політ на сучасному кораблі Crew Dragon. Це перший у світі пілотований політ, здійснений приватною компанією. У листопаді Crew Dragon доставив на Міжнародну космічну станцію відразу чотирьох астронавтів. Конкуренти, а їх декілька, поки залишаються далеко позаду SpaceX.

Вперше за 44 роки доставлений ґрунт з Місяця китайською місією Чан’е-5. До того ж місячний розгінний модуль, який підняв з поверхні апарат з ґрунтом, знову сів на поверхню Місяця. Демонструючи свій технологічний рівень, у Пекіні пояснили: „Це відповідальність Китаю. Світові держави беруть на себе важливі зобов’язання щодо мирного дослідження й використання космосу”. Символічне твердження. Мова насамперед йде про космічне сміття, яке становить небезпеку й у яке перетворюються відпрацьовані супутники та розгінні блоки. До речі, всі супутники Starlink обладнані двигунами з резервом пального, щоб після відпрацювання свого ресурсу або у форс-мажорних обставинах зманеврувати і повністю згоріти у верхніх шарах земної атмосфери.

Доставлений ґрунт з астероїда Рюгу японською космічною місією Хаябуса-2 не менш важливе досягнення. Для вивчення астероїда і забору ґрунту використали вибуховий пристрій і мобільні стрибаючі роботи. Місія була розширена, і вперше в історії автоматична станція не закінчила своє тріумфальне повернення з ґрунтом на земній поверхні, а скинула зразки (їх приземлення відбулося в Австралії) й полетіла далі, щоб побачити у липні 2031 року маленький астероїд 1998KY26, сісти на нього та вивчити це тридцятиметрове маля, а на шляху до нього у липні 2026 року вперше придивитися ще й на астероїд 2001CC21. Зазначимо, що у жовтні космічний зонд NASA взяв проби ґрунту з п’ятисотметрового астероїда Бенну, який через 150 років може зіткнутися із Землею (про астероїд Бенну).

Уже дісталися Марса три місії: Perseverance (Наполегливість, США, орбітальний модуль і марсохід), Tianwen-1 (Питання до неба, Китай, орбітальний модуль, модуль посадки та марсохід), Аль-Амаль (Надія, ОАЕ, орбітальний модуль), виведений навколоземною японською ракетою-носієм H-IIA. Навколо Марса обертаються вже вісім автоматичних космічних станцій США, Євросоюзу, Індії та ОАЕ, а на поверхні працюють три американські апарати. Ще одна спільна марсіанська місія Євросоюзу і Росії з висадкою марсоходу також була запланована на цей космічний рік, але перенесена на 2022-й. До цього у 2012 році невдачею ще на земній орбіті завершився російський проєкт Фобос-ґрунт з апаратом Інхо-1 на борту. Китай мав на меті Інхо-1 (Світлячок) зробити першим китайським супутником Марса, але російська техніка підвела. Уперше марсіанські місії майже повністю зорієнтовані на астробіологічні програми, а успішно осілий на поверхню наймасивніший марсохід Perseverance привіз із собою гелікоптер Ingenuity (Винахідливість) – перший літальний позаземний гвинтокрил. Perseverance також робитиме забори ґрунту з різних ділянок поверхні, але залишатиме їх у спеціальних капсулах для наступної місії. Для зв’язку із Землею в аварійному випадку він зможе скористатися вже не тільки американськими орбітальними станціями. Міжнародне співробітництво виходить на новий рівень.

Наприкінці переліку космічних досягнень трохи про астрономію та геометрію. Метод тріангуляції – це коли, вимірявши кути з двох точок на цьому березі річки до чогось віддаленого по той бік, ми можемо намалювати у масштабі трикутник і визначити за ним відстань до віддаленого об’єкта. Американський міжпланетний космічний зонд New Horizons (Нові обрії), який вразив у 2015 році несподіваними світлинами Плутону, а в 2018-му шокував виглядом Аррокоту, наприкінці квітня 2020-го використали не за призначенням. Його телескопічну камеру разом із декількома наземними телескопами спрямували по черзі на дві близькі до нас зорі: Проксиму Центавра та Вольф 359, і методом тріангуляції уточнили відстані до них. Навколо Проксими Центавра обертається трохи більша за Землю планета Проксима b, яка отримує від зорі менше енергії на одиницю площі, ніж Земля, але більше, ніж Марс. Умови на ній сприятливі для існування життя, але, можливо, воно вже приречене після короткого, але дуже потужного спалаху зорі у 2017 році, який мав знищити біосферу на денній стороні планети. Зрозуміло, що вивчення умов, за яких зоря може спалахнути, важлива тема, хоча ми й вважаємо Сонце стабільним.

Взагалі, існують різні причини, що мотивують до відповіді на інше питання: нащо нам Марс та й космос загалом.

Нащо нам цей Марс і далекий космос?

Людство перебуває під тиском різних апокаліптичних сценаріїв. Коронавірусна пандемія продемонструвала нашу вразливість та безпорадність, якщо відбудеться умисний чи ні витік чогось дуже небезпечного, скажімо, з біологічних лабораторій Північної Кореї або іншої країни. Чогось на кшталт російського Новічка, але не у хімії, а у вірусології. З урахуванням сучасного розвитку генетичних технологій, це незабаром зможуть зробити навіть приватні лабораторії кримінальних організацій.

Другий сценарій пов’язаний із глобальним потеплінням, яке, ймовірно, наблизив попередній президент США, бізнесмен Дональд Трамп, вивівши США з Паризької угоди про обмеження викидів парникових газів в атмосферу. Цю угоду підписали 190 країн світу не тому, що прагнуть обмежити свою економіку і знизити рівень життя громадян, а тому, що всі кліматологічні моделювання прогнозують вже у близькому майбутньому дуже кепські наслідки. Критики таких прогнозів ніяких моделювань та по-справжньому наукових аргументів не наводять, лише порівняння, сарказм та іронію. У будь-якому випадку, ставки дуже високі, і ризикувати не варто. Перший етап потепління – це затоплення побережжя внаслідок підвищення рівня води у світовому океані. Сотні мільйонів людей будуть вимушені переселятися та емігрувати. Більш віддалений другий етап – це потужний парниковий ефект, коли температура підніметься вище температури кипіння води, на Землі стане дуже жарко, а складні форми життя будуть неможливими, як на нашій сусідці Венері.

Третій сценарій пов’язаний з розвитком комп’ютерних технологій. Ніхто не знає, на якому рівні і як виникають у нейронних мережах людського мозку самоусвідомлення й особистість. Що таке Я, які біофізичні механізми викликають бажання пізнавати й підкорювати світ? Чи можемо ми тоді бути впевненими, що нейронні мережі штучних інтелектів, об’єднані в інтернет-павутиння, непомітно не перейдуть межу між Що і Хто вже у найближчому часі? Людство потрапляє у нову ситуацію, коли більш досконалі й автоматизовані процеси стають дедалі непередбачуванішими та загрозливими.

Залишається актуальним і четвертий сценарій ядерного конфлікту за участі великих країн зі знищенням міст, інфраструктури, радіаційним забрудненням, яке рознесуть атмосферні течії по всій планеті, та ймовірним різким похолоданням і зменшенням кисню внаслідок перекриття сонячного світла викидами в атмосферу.

Згідно з п’ятим сценарієм, можлива катастрофа космічних масштабів, на зразок падіння на Землю 66 млн років тому понад десятикілометрового астероїда/комети Чиксулуб, що призвело до вимирання 75 % наземних видів рослин і тварин. Внаслідок викидів в атмосферу від вулканів та пожеж настало багаторічне похолодання з дефіцитом кисню і великою катастрофою для майже всіх проявів життя. А бувають зоряні спалахи значно потужніші, ніж спалах Проксими Центавра. Так через 50 000 років після гамма-спалаху SGR 1806-20 його відлуння наприкінці 2004 року дісталося Землі. Усі обсерваторії космічного базування у рентгенівському діапазоні зашкалило. Якби цей спалах відбувся на відстані навіть удвічі більшій, ніж до Проксими Центавра (4,2 світлові роки), це було б наче вибух атомної бомби, скинутої на Хіросіму, на висоті 6 км над головою. І так над усією поверхнею планети зі сторони спалаху.

Шостий сценарій пов’язаний з неконтрольованим використанням CRISPR-технологій та біохакерством. Вже сьогодні за символічну суму можна придбати ін’єкцію, яка через рік-два інтегрує в усі клітини нашого організму новий ген. На межі закону біохакери поки проводять досліди над собою. Але наскільки складно зробити комусь ін’єкцію проти його бажання? Далі методи ініціації можуть спростити і вдосконалити. Можна уявити сценарії поділу людства на не схожі підвиди навіть попри бажання самих людей. У дорослих організмів робота нових генів, як зараз здається з досвіду біохакерів, не дуже ефективна, але їхнє потомство формуватиметься вже за новими правилами. Якщо воно буде, звісно.

Краще, щоб людство мінімізувало ризики і якомога скоріше отримало космічну перспективу та позаземні місця існування.

ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0