УСI РОСЛИНИ I ТВАРИНИ ВКРАЙ ПОТРIБНI ДЛЯ ЛЮДИНИ!
У казках тварини вміють говорити і думати, мають інші людські якості. Наприклад, кіт – кмітливий, вовк – злий, заєць – боягуз, сова – розумна, віслюк – дурний, а лисиця – порушниця закону. Але у природі насправді все не так! З’ясовувати, які тварини корисні, а які – шкідливі, – теж марна справа. Усі вони – частина природи, так само, як і люди. Ми ж не кажемо, що людина – шкідник, бо вирубує ліси? То чому бобрів називати шкідниками? Вони будують житло з деревини і харчуються нею.
Гусінь, жуків, попелиць ми називаємо шкідниками саду. Але ними харчуються птахи, ящірки, жаби, кроти. Дехто називає крота шкідником на городі. Але він також поїдає шкідників саду і спушує землю, забезпечуючи притік повітря і вологи у ґрунт. Комусь не подобаються хробаки. Але вони роблять перегній, на якому росте густа трава і здорові дерева.
Усі організми потрібні у природі. Усе в живій природі взаємопов’язане, усі тварини і рослини мають важливе значення для природи і для людей.
ХТО НАЙВАЖЛИВIШИЙ?
Сорока вмостилася на гілці старого Дуба, озирнулася довкола та невдоволено заскрекотіла:
– Ліс немов величезний мурашник. У ньому багато мешканців, та всі чимось зайняті. Ніхто на мене уваги не звертає. А я ж така гарна, така розумна, така корисна, така… така… і взагалі – найважливіша!
Почувши ці слова, старий Дуб прокинувся від своїх думок та відповів:
– Подружко, чи не занадто ти впевнена у собі? Чому ти – найважливіша?
– Я пташка, – не зупинялася Сорока, – а всім відомо, що птахи – дуже корисні. Вони поїдають шкідників. Без нас лісу не існувало б!
– А про дерева ти забула? Це ж ми виділяємо кисень, щоб усі мешканці мали чим дихати. Без нас лісу не існувало б! – обурювався Дуб.
У суперечку втрутився Дощовий черв’як:
– Подивився би я на вас, рослин, якби не ми, дощові черв’яки. Саме ми розпушуємо для вас ґрунт, збагачуємо його перегноєм. Люди навіть спеціально вирощують нас і випускають у природу. Ми дуже корисні. Без нас лісу не існувало б!
Наступною до розмови приєдналася Конвалія:
– Ну, почалося! Одна поїдає, другий виділяє, третій розпушує. Які ви неромантичні! А про красу ніхто не подумав? Саме ми, квіти, створюємо неповторну красу лісу, його аромат. Навесні, щоб нас побачити, люди приїжджають із далеких міст. Щоправда, іноді вони витоптують і зривають усе, що бачать. Та все одно ми найважливіші. Без нас лісу не існувало б!
Суперечку зупинила Сорока:
– Здається, я знаю, без кого ліс чудово обійшовся би, хто тільки завдає шкоди, кого потрібно вигнати.
Сорока вказала у бік, де жувала листя і не звертала ні на кого уваги Гусінь. Усі подивилися на видовжене створіння. Запала тиша… Кожен намагався згадати, що корисного робить ця зелена потвора. Та нічого, крім погризених листочків та корінців, ніхто не міг пригадати. Та й сама Гусінь, як не намагалася, не могла пояснити, що доброго вона може зробити для рідної домівки. Засмучена тим, що всі хочуть вигнати її з лісу, Гусінь попросила дати їй час довести, що і вона на щось здатна, та сховалася у затінку.
Вона не їла, не пила, навіть не ворушилася і перетворилася на лялечку. Лише іноді наче зітхала – її черевце то піднімалося, то опускалося. За декілька тижнів таких „роздумів” покрив лялечки тріснув, і на світ з’явився пречудовий Метелик. Він перелітав з однієї квітки на іншу, дивуючи всіх своєю красою. Лісові квіти запрошували його поласувати нектаром, а вдячний Метелик скрізь розносив їхній пилок.
Виходить, що в лісі немає непотрібних істот. Кожна рослина або тварина, якою б непривабливою вона не здавалася на перший погляд, потребує поваги і має право жити у спільному чудовому лісі.
Марина Яремійчук
- „КОЛОСОЧОК” № 25/2015 „Не такий лихий, як страшний”;
- „КОЛОСОК” № 12/2011 „Хто найважливіший?”
ПРАВДА Й ВИГАДКИ ПРО ЗАЙЦЯ
Чи правдиве прислів’я „Полохливий заєць і пенька боїться”?
Така характеристика не зовсім виправдана. Задніми ногами довговухий може відбитись від орла або лисиці. Досить часто зайчихи відважно захищають своїх дитинчат від ворон. Відомий також факт, коли зайчиха зуміла налякати невелику собаку. А старі досвідчені зайці на очах у величезного злого пса на ланцюгу, який розривається від гавкання, спокійнісінько поїдають те, що росте в саду або на городі. Зате бояться опудала!
Чи справді заєць косий?
І це неправда! Мабуть, русаки здаються косими через те, що в них під очима є щось на кшталт синців – темні плями. А може, тому, що очі поставлені дуже широко і дивляться вбік і навіть назад. Насправді зайці не косі.
Чому не кажуть „хитрий, як заєць”?
Вирушаючи на денний відпочинок, заєць робить обманні рухи, розплутати які не кожній лисиці або вовку до снаги. Дострибавши до якогось місця, довговухий хитрун стрибає назад точно по своїх слідах. Нарешті він зупиняється і щосили стрибає вбік від своєї стежки, намагаючись потрапити під кущ або в ямку, де й ховається на день.
ПРАВДА Й ВИГАДКИ ПРО ВОВКА
Чи справді вовк завжди голодний?
Живляться вовки найрізноманітнішою їжею, однак у раціоні переважають великі хребетні тварини. Щоденна потреба вовка у м’ясі залежить від сезону, але щонайменше звір потребує 1,7 кг. Однак це не означає, що вовк щодня їсть м’ясо. Він здатен витримувати тривале (до двох тижнів) голодування без помітної втрати фізичної кондиції.
Чи може вовк стати сторожовим псом?
Ні, бо він боїться незнайомих людей, буде ховатися від них і ніколи не гавкатиме.
Кажуть, вовк боїться червоної тканини або прапорців
Насправді вовки не бояться прапорців. Ці надобережні тварини уникають будь-якого нового предмета на своєму шляху, якщо його можна обійти. Якщо вовка налякати, він спокійно переступить через прапорці. У цьому й полягає вміння облавного полювання.
ПРАВДА Й ВИГАДКИ ПРО ЛИСИЦЮ
Чи лисиця хитра?
Образ хитрої лисиці у казках виправданий реальною поведінкою тварини. Вони справді інколи викрадають курей з приватних садиб, однак рідше, ніж це назагал вважають. Для уникнення мисливців на хутро лисиця вміє переховуватися і збивати зі сліду переслідувачів.
Лисиця не завжди руда
Є різні відтінки окрасу лисиць. Існують навіть чорно-бурі лисиці. Є також одомашнені види, у яких цілком змінений окрас, аж до білого.
Гра 1. „Завітай у казку”.
- Прочитайте дітям казку „Хто найважливіший?”
- Запропонуйте дітям зіграти у гру „Показуха”.
Обладнання: картки із зображенням тварини та рослини, героїв казки (сорока, старий дуб, дощовий черв’як, конвалія, гусінь–лялечка–метелик (останні – на одній картці). На картках можна писати назву тварини (якщо діти читають).
Діяльність:
- Кожному учаснику на спину причепіть картку із зображенням певної тварини чи рослини.
- Поділіть учнів на пари. Один учасник показує жестами, що зображено на картці іншого. Відгадавши “себе”, другий учасник пояснює, яку користь лісу приносить ця тварина чи рослина.
- Учасники міняються ролями, і гра продовжується.
Порада: діти, які вже виконали завдання, допомагають тим, хто не може впоратися.
Гра 2. Пальчиковий театр „Хто найважливіший?” (КЛ3, 1–2).
Поділіть дітей на дві групи (артисти і глядачі). Розподіліть ролі серед учасників групи. Актори готують виставу за мотивами почутої казки. Це має бути діалог, у якому беруть участь дійові особи: Cорока, Дуб, Конвалія, Дощовий Черв’як, Гусінь, Метелик, Кріт, Сова, Пустунчик, Розумник, Лапуня. Імпровізацію забезпечують нові герої: Кріт та Сова. Глядачі висловлюють свою думку щодо гри акторів. Поділ на глядачів і акторів – за бажанням дітей.
Гра 3. „Усі важливі!”
Обладнання: картки із зображенням тварини чи рослини.
Діяльність:
- Діти сідають в коло, посередині лежать картки зображенням донизу.
- Діти по черзі витягують картку, називають, що зображено, і розповідають, чому ця тварина чи рослина корисна для природи.
Гра 4. „Навчаючи – учусь”.
Обладнання: картки, на яких зображено:
- Зозуля поїдає волохату гусінь.
- Бджола запилює квіти.
- Вовк їсть хворих тварин.
- Дятел дістає з-під кори шкідників.
- Ластівка ловить комарів.
- Сойка закопує жолуді.
- Ліщина годує горішками мишей.
- Жолудями із дуба харчуються кабани.
- Малиною ласують ведмеді.
- Жаби ловлять мух.
- Джмелі запилюють конюшину.
- Черв’яки розпушують ґрунт.
- Гриби допомагають рости деревам.
- Дерева допомагають рости грибам.
Діяльність: роздайте дітям картки і попросіть їх сформулювати, що на них зображено. Діти розходяться, кожен шукає пару. Пари обмінюються інформацією, зображеною на картинках. Кожен повторює спочатку свою інформацію, а потім те, що сказав партнер. Діти шукають нову пару, і все повторюється, аж поки кожен не зустрінеться з кожним.
Поради:
- Попередьте дітей, що кожен учень може одночасно говорити тільки з однією особою.
- Допомагайте дітям у спілкуванні.
Завдання 1. Про яких звірів ти довідався (довідалася) з казок та мультиків? Що у казці (мультику) правда, а що – вигадка?
Поради: після обговорення розкажіть дітям правду і вигадку про зайця, вовка, лисицю. (МУ).
Завдання 2. Встав пропущені літери та слова і склади приказки про тварин. Що у приказці правда, а що – вигадка (МУ)?
- Г _ Л О_ _ _ Й як ___________________
- Х _ Т Р _ Й як ______________________
- Б А _ _ К У _ И _ як _________________
- В _ Е _ Т _ Й як ____________________
- _ Я _ Л _ В_Й як ___________________
- Х _ Р _ _ Р И _ як ___________________
- _ Л И _Ь К _ _ як ___________________
Відповіді: 1. Голодний, як вовк. 2. Хитрий, як лисиця. 3. Балакучий, як сорока. 4. Впертий, як віслюк. 5. Лякливий, як заєць. 6. Хоробрий, як лев. 7. Слизький, як в’юн.