Порада: наперед продумайте, де у школі є рослини, варті уваги (не обов’язково обмежуватися лише класною кімнатою). Складіть перелік видів рослин. Навчіть дітей, як правильно поливати кімнатні рослини, витирати листки, поясніть, що таке піддон.
ДОГЛЯД ЗА РОСЛИНАМИ
На листках рослин накопичується пил, рослини втрачають гарний вигляд і можуть хворіти. Як правильно протирати кімнатні рослини?
- Обприскувати рослини за допомогою розпилювача. Це найпростіший спосіб очистити кімнатні рослини, але цього недостатньо. Як зазвичай, цей метод комбінують із купанням і протиранням. Вода має бути чиста, кімнатної температури.
- Протирати листки рослин. Для протирання підійдуть шматки з натуральної м’якої тканини, губка, намочена у теплій воді і ретельно витиснута. Листки промивають з обох боків 1–2 рази на тиждень, за потреби – частіше. Цей спосіб добрий для квітів з великими листками. Не варто чіпати молоденькі листки, вони м’які і дуже чутливі, можуть зламатися.
- Купати рослини, які мають дрібненькі або скручені листки, у ванній (наприклад, драцену, фікус Бенджаміна, папороть) під теплим струменем води. Це водночас і полив. Вода стікає, а рослина сохне за температури повітря не менше ніж 20 °С. Щоб рослина не застудилася, її залишають у ванній до повного висихання (приблизно на годину).
- Очищати листки м’якою щіточкою. Фіалки, бегонії, глоксинії не можна купати. Витирати їхні листки треба м’якою щіточкою, пензликом або ворсистою тканиною. Це варто робити лише за крайньої необхідності – наприклад, якщо на листках є жирні плями. Для протирання використовують мило і воду, а потім рослину переносять у затемнене, тепле місце без протягів, доки листки висохнуть.
Завдання 1. Як називаються кімнатні рослини, що є у класі?
Спочатку дайте можливість відповісти дітям. Потім назвіть рослини, які вони не впізнали.
Завдання 2. Які рослини ростуть у тебе вдома? Як ти за ними доглядаєш?
Порада: нехай кожен учень розповість про одну рослину, не повторюючись.
Дослідницьке завдання. Що робити з рослинами, якщо родина надовго їде у відпустку? Можна доручити доглядати за рослинами рідним чи сусідам. А можна розмістити вазони навколо високої посудини, доверху наповненої водою, скрутити з бавовняної чи шерстяної тканини шнури. Один кінець кожного з них опустити у воду так, щоб він торкався дна посудини, а другий закопати у вазонок біля кореня рослини. Рослина сама тягнутиме вологу – стільки, скільки їй потрібно.
Завдання 3. „Виготовлення етикеток для кімнатних рослин”.
На картонній табличці діти пишуть назву рослини, її батьківщину, як за нею доглядати. Для опису догляду можна використовувати умовні знаки.
– потребує захисту від прямих сонячних променів;
Наприклад:
Герань
- Невибаглива кімнатна рослина.
- Взимку потребує прохолоди, але не нижче, ніж 10 °С.
- Дуже любить сонце, найкраще місце – підвіконня південної сторони.
- Квітне впродовж року.
- Зів’ялі квіти треба видаляти.
- Щоб рослина була кущиста, її можна прищіпувати.
- Потребує регулярного обрізання.
Завдання 4. Переконайтеся, що кімнатні рослини у класі, у коридорах школи, у біологічному кабінеті розставлені правильно.
Розставте таблички і перевірте разом з дітьми, що рослини стоять там, де за описом їм буде найкраще.
Демонстрація. Покажіть дітям, як повинно відбуватися обприскування рослини, купання, полив, протирання листочків щіточкою, розпушування ґрунту.
Придбавши кімнатну рослину:
- Дізнайся, що їй корисно а що може нашкодити.
- Вибери для неї зручний горщик і відповідний ґрунт.
- Правильно розмісти горщик у квартирі: деякі рослини люблять сонце, а інші краще ростуть у тіні.
- Не забувай регулярно поливати рослину, підживлювати її та постійно спушувати землю в горщику.
Пам’ятай:
- Листя рослини в’яне не лише від нестачі, але й від надлишку вологи. У „перелитої” рослини гниє коріння. Щоб врятувати таку рослину, її витягують з горщика, обрізають мертве коріння, присипають товченим вугіллям, пересаджують і кілька днів не поливають.
- Кімнатні рослини розмножуються листками (деякі навіть частинами листка), черешками, вусами, відростками.