Проблема: Білки. Їх місце в нашому житті. Види, функції, властивості білків, які ми найчастіше використовуємо.

Трейлер до проєкту (реклама):

Що таке білки? Наскільки вони важливі? Чи можна без них прожити? Не знаєш? Тоді цей проект саме для тебе! Тут ти дізнаєшся як часто ти використовуєш білки у повсякденному житті. Що вони роблять у твоєму стакані соку, зубній пасті і чи можливо їх знайти у пральному порошку? Яку роль вони відіграють для тебе та твого організму?

Інтегративно-асоціативна складова: хімія, фізика, географія, медицина, біологія, основи здоров’я.

Джерела інформації:  

Цифрові ресурси: 

  • Сервіси для створення інтелект-карт (ментальних карт): Coogle,
  • Сервіси для створення брошур: Microsoft Publisher, Canva
  • Сервіс для створення інтерактивних завдань – LearningApps.org

Навички ХХІ століття +:

 

Робота з інформацією. Медіаграмотність.

 

Комунікативність. Робота в команді.

 

Критичне мислення.

 

ІКТ.

 

Креативність.

 

Підприємливість та фінансова грамотність.

 

Дослідження і спостереження

 

Інші навички (вкажіть які та позначте їх кольором)

 

Представлення результатів проекту

 

 

 «Види і значення білків»

 

 

 

 

Дізнайся, які білки ми вживаємо в їжу, використовуємо в побуті, в промисловості?

Яке їх значення?

Які білки є в організмі людини?

Перевір себе:

 

 

 

 

З’ясуй, яку частину твого раціону мають складати білки.

Перевір себе:

 

 

 

 

Здійсни рейд квартирою та досліди, чи є серед речей, які ти використовуєш у побуті (косметика, побутова хімія, ліки та ін.) ті, які мають у складі білки.

 

 

 

 

Які біокаталітичні властивості білків активно використовуються у промисловості? В яких саме галузях? Наприклад бактеріальні протеази використовують для отримання кормових білків, лігази і рестриктази – для розрізання і зшивання молекул ДНК з метою видозміним їх спадкової інформації.

Перевір себе:

 

 

 

 

Колаген застосовується не лише в косметології. Дізнайся про інші галузі застосування колагену. Спробуй придумати, де ще можна застосувати колаген та отримати прибуток від такої діяльності?

 

 

 

 

Результати своєї дослідницької діяльності презентуй у вигляді буклету, інтелект-карти (ментальної карти) або презентації.

 

 Фізичні та хімічні властивості білків

 

 

 

 

Як білки взаємодіють з кислотам, лугами та основами? Як реагують на зміну температури? Як ці властивості використовує наш організм?

 

 

 

 

Як часто ми замислюємося, які з властивостей білків ми використовуємо в кулінарії? Дослідіть улюблені страви твоєї родини та вибери три основою яких є продукти, що складаються з білків.

 

 

 

 

Проаналізуй рецепти. Які властивості білків в них використовуються? На підставі отриманих результатів розроби класифікацію для досліджуваних властивостей і візуалізуй її у вигляді схеми.

 

 

 

 

Які властивості білків лежать в основі фізіологічних процесів твого організму? Створи малюнок тіла людини та познач процеси й білки, які в них беруть участь.

 

 

 

 

Проведи експеримент: окремі маленькі шматочки м’яса занур в оцет, рослинне масло зі спеціями, газовану воду, водно-сольовий розчин. З’ясуй, як змінюється структура у кожній речовині. Які властивості речовин і білка проявилися під час експерименту?

Досліди проводити обов’язково під наглядом дорослих із дотриманням правил ТБ!

 

 Традиції країн світу

 

 

 

 

 

Які традиційні страви країн світу (з білкових продуктів) ви знаєте?

Перевір себе:

Чи є аналогічні серед страв української кухні? Які?

 

 

 

 

 

З’ясуй, які існують маринади? В чому їх різниця? Набуті знання застосуй на практиці: спробуй скласти рецепт ідеального маринаду для шашлику. Чи можна заощадити сімейний бюджет, обираючи корисні і недорогі інгредієнти для маринаду?

 

 

 

 

 

 

 

 

Вибери рецепт, який тобі більш за все сподобався. Підрахуй його собівартість. Порівняй вартість цієї страви із її вартістю у ресторані.

 

 Білки та краса

 

 

 

 

Ці складні білки організму склеюють харчові грудочки, захищають стінки шлунку, беруть участь у відновленні покривів, утворенні черепашок тощо. А нещодавно їх почали застосовувати і в косметології. Так, з’явився відновлюючий крем для шкіри з фільтратом равликового слизу, оновою яких є білки. Назвіть їх.

 

 

 

 

Цікаво, а які білки найпопулярніші у дівчат та жінок? Складовими частина ми чого вони є? Для чого вони застосовуються? Згадай, в рекламі яких засобів вони зустрічаються. Наприклад: відомо, що колагенази використовують в косметичній промисловості для омолоджування шкіри в складі кремів і масок.

 

 

 

 

Дізнайся технологію виробництва домашніх косметичних засобів з білків та особливості їх застосування. Використовуючи отриману інформацію зроби пам’ятку: «Особливості догляду за різними типами шкіри». Спробуй вирахувати економічну вигоду від використання «домашніх» засобів догляду.

Олена Савенкова,
вчителька Запорізької гімназії № 28
учасниця VІ Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2021”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Біологія”

 

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

Поширити
0