Роботу виконав:
Хоменко Ярослав Іванович,
учень 10 класу
Каховської спеціалізованої загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 2
з поглибленим вивченням іноземних мов
Каховської міської ради
Науковий керівник:
Семенова Лілія Іванівна,
вчитель біології та основ екології
Каховської спеціалізованої загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 2
з поглибленим вивченням іноземних мов
Каховської міської ради,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”
Вступ
Прийде час, коли люди будуть дивитися
на вбивцю тварини так само,
як вони дивляться зараз на вбивцю людини.
Леонардо да Вінчі
Людина — єдина тварина, що заподіює іншим біль,
не маючи при цьому жодної іншої мети.
Артур Шопенгауер
Актуальність теми дослідження.
За даними соціологічного опитування Washington Post, Україна входить в Топ-10 країн світу за найбільшою кількістю тварин, у тому числі безпритульних. Перше місце у цьому рейтингу займають Сполучені Штати Америки, де, щоправда, безпритульних тварин практично немає [6].
Безпритульні тварини – одна з актуальних проблем і нашого міста, яка має несприятливі екологічні та соціальні наслідки й потребує вирішення. За результатами нашого опитування та спостереження 70% каховчан мають домашніх тварин, більшість тварин, що опинились на вулиці були в минулому саме домашніми улюбленцями, господарі яких з різних причин вимушені були терміново від´їхати по справам в командировку, на лікування, на море, за кордон тощо і це розлучило їх. Куди подітися бідолашним тваринам? Більшість з них потрапляє на вулицю. Творча група нашого класу серйозно віднеслась до цього питання та спробувала запропонувати шляхи виходу з ситуації, що склалася.
Мета роботи – Створення готелю для домашніх тварин на базі станції юних натуралістів.
Завдання роботи:
- Розкрити важливість питання безпритульності тварин, зібрати і проаналізувати інформацію з проблеми бездомних тварин, визначити причини її виникнення;
- Проаналізувати Закон України про домашніх тварин;
- Донести мешканцям міста важливість відповідальності, піклування, турботливого ставлення до братів наших менших;
- Спланувати та реалізувати в м. Каховка соціально-екологічний проект «Відповідай за тих, кого приручив»
- Підтримка ініціативності, соціальної активності каховської молоді.
Практичне значення дослiдження та апробація роботи:
- Творча група учнів Каховської СЗОШ №2 ініціювала та здійснила ідею створення готелю для домашніх тварин на території Каховської станції юних натуралістів. Тепер мешканці нашого міста можуть не турбуватися про своїх домашніх друзів — за ними дбайливо приглянуть наші маленькі захисники природи!
- Проект «Відповідай за тих, кого приручив!» — переможець у номінації «Молодь вміє мріяти і діяти» на обласному конкурсі-огляді соціальних проектів Херсонщини. (Додатки А-Б)
- Екопроект представлено на засіданні шкільної ради за присутності тренерів Всеукраїнського рівня програми «Демократична школа» – О.Стребної та Н. Кідалової (Додаток В ), та на обласному фестивалі DOCCU-fest у м. Херсоні (відео інтерв’ю в додатках);
- Матеріали дослідження разом зі вчителем екології презентовано на виховних заходах, присвячених всесвітньому дню захисту тварин – 4 жовтня в Каховській СЗОШ №2 проведений наймасовіший урок добра (Додаток Г),
- Відеоролик «Відповідай за тих, кого приручив» опубліковано для широкого загалу на сторінках соцмережі Facebook та відеохостингу YouTube (Додаток Д), а також на платформі соціальних проектів Social Project Awards. (Додаток Є) Перспективи розвитку екопроекту полягають у подальшому пошуку волонтерів для обладнання готелю вольєрами, килимками та необхідними речами для тварин, проведенні екологічного виховання населення міста Каховка.
Розділ 1. Безпритульні тварини – важлива проблема українського суспільства
1.1. Причини безпритульності тварин
Людина давно приручив собаку і кішку, і процес їх одомашнення призвів до того, що у більшості тварин змінилася психіка. Це не дикі тварини, які погоджуються жити поруч з нами, вони дійсно страждають без людей. У тому, що існують бездомні собаки і кішки, і ряди цих бідолах постійно поповнюються, винні, звичайно, люди. Тут і безвідповідальність, і бездушність по відношенню до тварин, і егоїзм, і байдужість[5].
Які ж «джерела» безпритульних тварин в нашому місті:
- Господарі позбавляються від обридлих вихованців, яких завели, не подумавши ґрунтовно. Коли виявляється, що за псом або кішкою треба доглядати, годувати, гуляти, лікувати, то нерідко ці «господарі» вважають за краще просто викинути його на вулицю.
- Неконтрольоване розведення. Горе-господарі, не знаючи, куди подіти потомство, часто просто викидають цуценят або кошенят на вулицю.
- Загубилися собаки і кішки. У цих втратах майже завжди винні теж господарі.
І як результат – по всьому місті на вулицях кинуті домашні тварини, які в більшості випадків голодні, хворі і небезпечні для оточуючих. Бездомні тварини в місті є значною загрозою для людей. Особливо це стосується собак. Собаки – стайні тварини і рано чи пізно вони знаходять собі компанію. Нерідко трапляються напади зграї бездомних собак на людей і часто дітей. Такі напади можуть бути спровоковані людьми, але іноді відбуваються і без видимої провокації, особливо під час гону в даній зграї.
Крім того, бездомні тварини часто є носіями небезпечних для людини інфекцій, залишають сліди своєї життєдіяльності на вулицях і тротуарах, скверах і парках, гавкають і виють ночами під вікнами, в загальному, доставляють масу неприємностей. Люди забувають, що самі винні в цих неприємностях і вимагають навести порядок в місті [4]
Як бути? Як запобігти цьому страшному явищу?
На Заході існують спеціальні притулки для бездомних тварин. У цій справі потрібна допомога місцевих органів влади, як законодавча, так і фінансова, а також професійні фахівці, зоотехніки і ветеринари, ну і, звичайно, добровільні помічники.
У нас в Каховці також є така організація Каховська спільнота захисту тварин «Друзі», в числі членів цієї групи є й учні нашої школи. Вони підбирають кинутих та втрачених тварин, беруть їх на перетримку та використовуючи соціальні мережі, шукають їх господарів, проводять вакцинацію, стерилізацію та лікування безпритульних тварин (Додаток Ж).
За чинним законодавством турбота про бездомних тварин покладено на місцеву владу. Вони зобов’язані вжити заходів, щоб очистити вулиці міста від безпритульних тварин, але не знищуючи їх, а забезпечуючи їх благополучне існування. Ці принципи і повинні бути закладені в оптимальну концепцію роботи з бездоглядними тваринами [2].
Сьогодні в економічно розвинених країнах в цілому успішно вирішується дана проблема. Високих результатів по контролю чисельності бездомних тварин, можливо, досягти, на думку західних фахівців, проводячи систему наступних заходів:
1. Розробка необхідного законодавства в даній області.
2. Здійснення державного контролю.
3. Взаємодія органів місцевої влади та благодійних громадських організацій.
4. Навчання і освіта громадян.
5. Ідентифікація придбаних тварин.
6. Дотримання правил вигулу собак.
7. Введення економічних механізмів, побічно регулюють чисельність собак (диференційована плата за отримання ліцензії на володіння твариною, яка залежить від того, стерилізував чи власник свою тварину).
8. Організація стерилізації тварин.
9. Організація притулків.
10. Організація хостелів (готелей) для тварин [7].
11. Стимулювання громадян забирати з притулків тварин, знайдених на вулиці.
12. Введення методик: “безповоротний вилов” і / або ОСВ ( “отлов- стерилізація-повернення”) [1].
Фахівці в економічно розвинених країнах відмовилися від простого вилову безпритульних тварин, тому що даний спосіб виявився малоефективним. Для вирішення проблеми був обраний більш складний, але ефективний шлях: превентивна робота по освіті населення і законодавче регулювання поводження з тваринами протягом всього їх життя, умов утримання та харчування.
Проте, ми вважаємо, що потрібно шукати альтернативне вирішення безпритульності в нашому місті – для того , щоб їй запобігти взагалі.
1.2. Закон України про домашніх тварин.
У квітні 2018 р. до Верховної Ради внесли законопроект про запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин. Документ передбачає обов’язкову реєстрацію тварин та створення єдиної електронної бази. Це стосується як собак, так і котів.
Усі тварини, які досягли двомісячного віку, повинні мати ідентифікаційний номер, закріплений на нашийнику. У базу вноситься інформація про тварину, її господаря та організацію, яка провела чипування та вакцинацію.
За реєстрацію стягується разовий адміністративний збір – 180 грн. Відповідно до проекту закону, домашніх улюбленців повинен реєструвати власник, щодо безхатніх тварин – відповідальність покладається на місцеву владу.
Ніхто не приходитиме до людини додому та не перевірятиме, але, якщо тварина гуляє в публічному місці без нашийника і номерного знаку, постає питання щодо адміністративної відповідальності.
Варто зазначити, що такі великі міста, як Київ, Харків та Львів, вже мають міські бази тварин, куди власники можуть вносити дані своїх улюбленців. Якщо собака загубилась або когось покусала, реєстрація дає можливість швидко віднайти її господаря.
У загальноукраїнському масштабі такої базі досі не існує. За словами одного з авторів законопроекту Ірини Суслової, облік тварин повинен не тільки поставити на контроль домашніх тварин, а й зменшити кількість безхатніх. Адже власники не зможуть безкарно викидати їх на вулицю.
Ще однією гучною новацією законопроекту є штраф від 850 до 1700 гривень за неприбрані екскременти тварини. Контролювати виконання правил буде Національна поліція [3].
Крім того, українців хочуть зобов’язати піклуватися про здоров’я власних улюбленців. У разі ухвалення закону власники щонайменше раз на три роки повинні будуть відвідувати ветеринара та робити необхідні щеплення.
Якщо породу собаки визнано потенційно небезпечною, тварині доведеться проходити психіатричний огляд, а господарю навчатися у кінологічному центрі з догляду за своїм улюбленцем. У проекті закону встановлюється перелік таких порід, зокрема, доберман, ротвейлер, кілька різновидів догів, вівчарок, мастифів і тер’єрів.
Важливо знати, що, якщо собака заподіяла шкоду здоров’ю людей або їхньому майну, господар буде нести адміністративну відповідальність. Обсяг штрафу повинен визначатися у судовому порядку залежно від ступеня заподіяної шкоди.
Крім того, законом планують заборонити робити домашнім улюбленцям косметичні операції, які не пов’язані зі здоров’ям тварини. Йдеться про обрізання хвостів, вух, видалення кігтів та зубів. Винятком у цьому переліку є лише стерилізація. Щодо безпритульних тварин, то закон передбачає їхню обов’язкову біостерилізацію.
Недоліком законопроекту експерти називають відсутність поділу тварин на тих, які утримуються у місті та селі. Адже у селах, де переважають безпородні собаки, господарі можуть не захотіти займатись реєстрацією та стерилізацією.
Якщо закон про облік домашніх улюбленців – ще справа майбутнього, то відповідальність за негуманне ставлення до тварин існує вже зараз. 1 серпня минулого року Президент України Петро Порошенко підписав закон про посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. І якщо раніше Кримінальний кодекс передбачав максимальне покарання за знущання над тваринами 2 роки позбавлення волі, то зараз цей термін зріс до 8 років [3].
Відповідно до закону, за насильницькі дії, порушення правил утримання, а також залишення тварини напризволяще передбачений штраф від 3400 до 5100 грн. Якщо тварин дві і більше, то порушнику вже доведеться заплатити від 5100 грн до 8500 грн штрафу. За знущання у присутності неповнолітнього передбачається покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 3 до 5 років, а дії з особливою жорстокістю караються строком від 5 до 8 років.
Якщо ви господар тварини:
У собак та у котів, які мають доступ до прогулянок на вулиці, обов’язково має бути адресник з вашими контактними даними, а ще краще – електронний чіп.
В такому випадку, навіть, якщо тварина загубиться – шансів повернути її додому набагато більше.
Ні – самовигулу. Якщо у вас немає часу піклуватись про домашнього улюбленця – не заводьте його.
Самовигул – небезпечне явище як для собак, так і для котів. Тварину можуть викрасти, вона може потрапити під автомобіль або просто загубитись і не повернутись додому.
Якщо ви побачили на вулиці явно загублену тварину:
Сфотографуйте її, подивіться, чи є на нашийнику адресник, якщо тварина породиста – відведіть її до ветеринарної клініки для перевірки чіпа.
Якщо у вас немає можливості залишити знайдену собаку у себе – спробуйте влаштувати її на перетримку (тимчасове житло).
Обов’язково розвісьте паперові оголошення в околицях де була знайдена тварина, адже не всі користуються Інтернетом.
У багатьох містах є служби реєстрації втрачених/знайдених тварин. Подайте туди заявку.
У соціальних мережах безліч груп, що займаються допомогою тваринам. Подайте туди оголошення про ймовірного утікача. (Додаток Ж)
Якщо тварина породиста, то пошукайте групи допомоги конкретним породам. Учасники цих груп можуть допомогти влаштувати тварину на перетримку, знайти господарів за клеймом або влаштувати тварину в нову сім’ю.
Та у більшості випадків, загублені тварини потрапляють до притулків, де дуже часто не вистачає засобів для їх утримування, лікування та задоволення інших потреб.
Тварина з притулку – найвірніший друг. Рішення завести тварину має бути зваженим, це рішення приймається всіма членами вашої сім’ї.
Воно повинно бути продиктовано не матеріальними міркуваннями (безкоштовно) і не раптовим почуттям жалю, а бажанням допомогти, подарувати дім.
Розділ 2. Реалізація соціально-екологічного проекту
«Відповідай за тих, кого приручив»
Соціально-екологічний проект «Відповідай за тих, кого приручив» довготривалий. Він спрямований на формування відповідального та дієвого ставлення до тварин, згуртування людей в бажанні берегти оточуючий світ, розширення знань про взаємовідносини людей і тварин, виховання доброзичливого ставлення до безпритульних тварин, пробудження гуманності по відношенню до тварин.
Учасники проекту: старшокласники Каховської СЗОШ І-ІІІ ступенів №2, педагоги, батьки, діти, працівники Каховської станції юних натуралістів.
Форми і методи роботи над проектом: робота з літературою та інтернет-ресурсами, проведення виховних заходів, виставок, виступи на шкільній раді, співпраця з станцією юних натуралістів, публікації та пости в соціальних мережах. Проект був реалізований з січня по жовтень 2018 року. Результати проекту представлені на всешкільній конференції.
Виконання проекту відбувалося поетапно:
- На підготовчому етапі ми разом з вчителями проводили бесіди на теми «Мої домашні улюбленці», «Як піклуватися про домашніх тварин», «Як вести себе з тваринами», «Як я допоміг тваринам», прийняли участь у всеукраїнському уроці доброти, на під час якого демонстрували відеоролик «Відповідай за тих, кого приручив». Мета цього етапу – звернути увагу дорослих і дітей на існування проблеми бездомних тварин і необхідності її розв’язання;
- Знайомство з людьми, які займаються суспільною діяльністю – допомогою безпритульним тваринам, обговорення з ними причин безпритульності тварин в нашому місті;
- Налагодження взаємовідносин з Каховською станцією юних натуралістів, представлення директору станції – О. Радіоновій свого проекту, обговорення етапів практичної реалізації ідеї.
- Втілення проекту в життя – розподіл доручень між учасниками проекту, обладнання приміщення для майбутнього готелю для тварин, проведення ремонтних робіт юними природо-захисниками, консультації вихованців станції натуралістів з питання догляду за домашніми тваринами.
Заходи даного проекту допоможуть сформувати у населення екоцентричний погляд на проблему, створити зразки безпечного і відповідального поведінки, а це означає, що отримані знання, установки і ставлення до проблеми будуть осмислені і емоційно пережиті.
Маємо сподівання, що наш проект знайде широкий відгук у дорослого населення міста та буде підтриманий місцевою владою.
Результат реалізації проекту:
- Обізнаність жителів Каховки з питання існуючої ситуації бездомних тварин і причин її виникнення;
- Переосмислення стереотипу ставлення до бездомних тварин, визнання їх права на життя, мотивація на вирішення цієї проблеми, формування екологічно свідомої та моральної особистості.
- Своїм проектом ми намагалися пробудити у дітей і дорослих все добрі почуття, закликати до особистої відповідальності за долю кішок і собак, допомогти бездомним тваринам знайти свій будинок і господаря.
Таким чином, ми вважаємо відкриття готелю для домашніх тварин альтернативним рішенням попередження безпритульності домашніх тварин в нашому місті.
Висновки
- Безпритульні тварини – одна з актуальних проблем і нашого міста, яка має несприятливі екологічні та соціальні наслідки й потребує вирішення.
- Причини бездомних тварин в нашому місті: непродумане заведення домашніх, неконтрольоване їх розведення, загублення під час самовигулу;
- Творча група учнів Каховської СЗОШ №2 ініціювала та здійснила ідею створення готелю для домашніх тварин на території Каховської станції юних натуралістів.
- Соціально-екологічний проект «Відповідай за тих, кого приручив» спрямований на формування відповідального та дієвого ставлення до тварин, згуртування людей в бажанні берегти оточуючий світ, розширення знань про взаємовідносини людей і тварин, виховання доброзичливого ставлення до безпритульних тварин, пробудження гуманності по відношенню до тварин;
- Результатом реалізації проекту має стати переосмислення стереотипу ставлення до бездомних тварин, визнання їх права на життя, мотивація особистості на вирішення цієї проблеми.
- Відкриття готелю для домашніх тварин є альтернативним рішенням попередження безпритульності тварин в нашому місті.
Список використаних джерел
- Безпритульні тварини: хто винен і що робити / електронний ресурс http://www.polissya.net/2012-08-01-08-20-33/2012-08-01-08-21-09/3733-bezdomni-sobaku-obzjuvayt-vylutsi.html
- Влада і екологія: центр екологічної інформації м.Херсон/Електронний ресурс http://eco.ks.ua/power-eco.htm?n=645
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин»/ електронний ресурс http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/JH5KK00A.html
- Гуманне та відповідальне ставлення до тварин. Посібник. БО «БФ «Щаслива лапа». Київ, 2018р.
- Україна в лідерах за кількістю бездомних тварин: як це виправити/ Електронний ресурс https://ukr.segodnya.ua/ukraine/pochemu-ukraina-lidiruet-po-kolichestvu-bezdomnyh-zhivotnyh-i-kak-eto-ispravit–1122692.html
- Чому Україна – одна з лідерів за кількістю безпритульних тварин, і як це змінити/ Електронний ресурс https://life.pravda.com.ua/society/2018/03/7/229362/
- Як працює готель для тварин/ Електронний ресурс https://hromadske.ua/posts/yak-pratsiuie-hotel-dlia-tvaryn-biznes-plan
Додатки
Додаток А
Додаток Б
Додаток В
На фото:під час презентації екологічного проекту «Відповідай за тих, кого приручив»
Додаток Т
Додаток Д
Додаток Є
На платформі соціальних проектів Social Project Awards
Додаток Ж.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!