Сонячні прапори
Сьогодні є понад 200 держав, визнаних світовою спільнотою. Кожна з них має свої атрибути, головний з яких – державний прапор. Полотно прапора – не красномовний символ, воно може розповісти захоплюючу історію країни. Символи, зображені на прапорах, правителі і народ підбирають дуже ретельно.
На прапорах деяких християнсько-католицьких країн зображені зірки, а мусульманських – місяці або півмісяці. Якщо ти уважно переглянеш прапори країн світу, то побачиш, що лише на 13-ти з них зображені стилізовані сонця. Це – Антигуа і Барбуда, Аргентина, Індія, Казахстан, Киргизстан, Кірибаті, Намібія, Непал, Руанда, Уругвай, Філіппіни, Японія, Бангладеш. Наше денне світило символізує на прапорах різні гасла і принципи.
Прапор Киргизстану. Найцікавіша деталь цього прапора – червоний тундюк на сонячному диску. У перекладі з киргизької „тундюк” має два значення: дах юрти або північ. На прапорі киргизів тундюк (решітчастий отвір у верхній частині юрти для вентиляції і світла) і сонце символізують батьківський дім і Всесвіт.
Прапор Японії. Червоний диск символізує схід Cонця. Офіційною мовою японський прапор називають „хіно мару” – сонячний диск, що встає на сході. Тому Японію називають „країною сонця, що сходить”.
Прапор Бангладеш. Зелений – традиційний колір для всіх ісламських країн, червоний диск – символ Сонця, що сходить.
Прапор Казахстану. Блакитний колір, традиційний для тюркських народів, – це колір неба і води. Сонце – символ багатства; промені Сонця у формі зерна – достаток і благополуччя; золотий орел – любов до свободи. Орнамент зліва „қошқар-мүйізі” – „баранячі роги”.
Прапор Аргентини. Згідно найбільш розповсюдженої версії, кольори символізують небо, хмари і Cонце (символ бога Сонця інків).
Прапор Уругваю. Жовте „травневе сонце” (ісп. Sol de Mayo) також символізує бога Cонця інків і назване на честь Травневої революції.
Прапор Антигуа і Барбуда. Сонце символізує прихід нової ери; червоний колір – енергію людей, блакитний – надію, чорний – африканське походження населення островів.
Прапор Індії. У центрі – „колесо Ашокі” – давній символ Сонця. Помаранчевий колір – символ розумного розподілу і безкорисливості; білий – збереження всього на Землі; зелений – родючості і виробництва; темно-синій – неба і моря.
Прапор Кірибаті. У верхній частині – великий золотистий фрегат; сині хвилі символізують океан, тропічне сонце вказує на розташування Кірибаті по обидва боки екватора. 17 сонячних променів символізують 16 островів архіпелагу Гілберта і острів Банаба.
Прапор Намібії. Кольори на прапорі – найважливіші для овамбо, найчисельнішої етнічної групи. Сонце символізує життя і енергію; золотисто-жовтий колір – пустелю Наміб, синій – небо і Атлантичний океан, а також значення води для засушливого клімату; червоний – героїзм народу; зелений – символ природних ресурсів, білий – мир і єдність.
Прапор Непалу. Спрощена комбінація вимпелів двох династій Рана – колишніх правителів держави. Синій колір – надія, темно-червоний – національний колір Непалу. Два королівських символи уособлюють надію на те, що Непал буде існувати так само довго, як Сонце і Місяць.
Прапор Філіппін. Золоте сонце і 8 його променів символізують свободу і 8 провінцій, які першими піднялися на боротьбу з Іспанією. Зорі символізують три основні групи островів, що входять до складу Філіппін: Лусон, Вісайські острови, Мінданао. Білий трикутник – символ чистоти і миру, синє і червоне – патріотизм і мужність. Прапор Філіппін – єдиний у світі, на якому кольори міняються місцями: у військовий час верхня смуга червона, а нижня – синя.
Місячні прапори
Місячний серп і зорі – символи ісламської релігії, тому вони зображені на прапорах багатьох держав Північної Африки і Близького Сходу, які традиційно сповідують іслам. Зверни увагу на деякі тонкощі у зображенні Місяця на прапорах.
По-перше, усі небесні світила далі від нас, ніж Місяць, тому на небі зорю ти ніколи не побачиш всередині місячного диска (хіба що це літак або ШСЗ). Зорі можуть бути лише за межами неосвітленої частини Місяця. Прапори Туреччини і Азербайджану відображають модель картини, яку справді можна спостерігати на небі, а от творці прапорів Тунісу, Алжиру і Мавританії погрішили проти істини: на них Місяць мав би покрити зорю, і її не було б видно. По-друге, зовнішній край місячного серпа має бути півколом. А ти бачиш на багатьох прапорах, що він дуже загинається, і Місяць занадто „рогатий”.
І ще один астрономічний нюанс: внутрішня сторона серпа має бути півеліпсом, адже це – меридіональне коло, яке відокремлює освітлений та неосвітлений бік Місяця (термінатор), спроектоване на небо, а як відомо, коло проектується в еліпс. Однак, на всіх прапорах термінатор не є частиною еліпса, а має форму дуги кола.
Виправдати ці астрономічні недоліки можна, адже геральдика не підпорядковується астрономічним законам. Що й казати зоологам, які споглядають на прапорах двоголових орлів?)))
Прапор Малайзії. Півмісяць – символ ісламу, державної релігії Малайзії. Зірка з чотирнадцятьма променями – символ тринадцяти провінцій і федерального центру.
Прапор Мальдів. Зелений колір є символом величезної кількості пальмових гаїв на островах.
Прапор Мавританії. Зелений колір і півмісяць із зіркою символізують іслам – основну релігію країни, жовтий колір півмісяця і зірки – пустелю Сахара.
Прапор Сінгапуру. Півмісяць символізує молоду, зростаючу націю, а п’ять зірок – ідеали Сінгапуру: демократію, мир, прогрес, справедливість і рівність.
Отож, юний читачу, щоб зрозуміти символіку на прапорах, вивчай вексилологію – науку, що досліджує прапори, знамена, вимпели, штандарти.
Кравець Тетяна Іванівна,
учитель фізики і астрономії
Запорізького обласного ліцею з посиленою
військово-фізичною підготовкою “Захисник”,
фіналіст I Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ-2016” за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”