Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

Абетка вчителя

ХТО ВОНИ – ТВАРИНИ?

Коли запитують про тварин, найчастіше називають звірів: вовка, ведмедя, лисицю, собаку. Звірі мають волосяний покрив і вигодовують малят молоком. Слон, бегемот, дельфін теж звірі, але волосяний покрив у слона і бегемота дуже незначний, а у дельфіна його немає. Навіщо у воді волосся?

Але до тварин належать не лише звірі. Горобець, сойка, вивільга, ворона, курка та інші птахи теж тварини. Серед птахів є особливі. Наприклад, пінгвін і страус – птахи, які не літають, але обоє добре плавають. Кажан літає, але він не птах.

Тіло риб вкрите лускою, дихають вони зябрами, рухаються у воді за допомогою плавників та всього тіла. У прісній воді живе сом, бичок, в’юн, короп, форель, карась, щука. У солоній – тріска, камбала, судак, тунець. Риби теж належать до тварин.

Мухи, бджоли, комарі, бабки, метелики і жуки теж тварини. Ти легко розпізнаєш комах – у них шість ніг і тіло складається з трьох частин: голови, грудей і черевця.

А в павука аж 8 ніг, а тіло складається з головогрудей і черевця. Павуки – тварини. Павук повзає, але він не комаха.

Тварини пристосувалися до життя на суходолі, під землею, у воді і в повітрі. Розмаїття тварин у природі вражає: равлики, дощові хробаки, жаби, змії, ящірки, молюски.

Людина поділяє тварин на дикі та свійські. Дикі тварини самі добувають собі їжу, знаходять або будують житло, турбуються про дитинчат. Свійські тварини живуть поруч з людиною. Люди турбуються про них, дбають про їхнє здоров’я, житло, їжу для них. Деякі тварини – домашні улюбленці  – мешкають разом з людиною у її квартирі.

СЛОВНИЧОК РОЗУМНИКА

Зоолог – учений, який вивчає тварин.

Наукова казка

ЛУСКАТI-ПЕРНАТI-ВОЛОХАТI

Готуючись до шкільної вистави, Зернята зоб­ражали тварин.

Лапуня бігала навшпиньках та махала руками, наче крильцями. Пустунчик ховався за кріслом, вистрибував звідти та страшно гарчав. Розумник поважно походжав кімнатою та думав, як без хобота зобразити слона. Костюмів ще не було.

– Я крокодил! – Пустунчик намагався впіймати подругу. – Пташечко, я тебе з’їм!

– Я не пташка! Я метелик! – відбивалася Лапуня. – А крокодили не гарчать!

Серед цієї метушні перед Зернятами просто в повітрі розгорнулася Чарівна Книга Природи.

– Якщо ви хочете зображати тварин, я вам допоможу, – прошелестіла Книга. На її сторінках, як на екрані, оживали різні тварини, великі та малі. –А чи знаєте ви, як розрізняти тварин?

– Легко! – вигукнув Пустунчик. – Хіба я тигра від слона не відрізню?

– Зараз перевіримо, – посміхнулася Книга. – Чотирилапі, вкриті шерстю, вигодовують малят молоком – хто це?

– Ведмеді!

– Не тільки, – втрутився Розумник. – Це ознаки всіх звірів: і ведмедя, і собаки, і крота, і білки.

– Я думала, що звірі – це хижаки, які їдять інших тварин, – здивувалася Лапуня.

– Та ні, не всі звірі – хижаки. Серед звірів є хижі і рослиноїдні. Величезний зубр не хижак, бо харчується травою, а маленька ласка – ще та хижачка, полює на менших тваринок.

Чарівна Книга Природи підтвердила їхню відповідь та загадала нову загадку:

– Лускаті, хвостаті, дихають зябрами, рухаються за допомогою плавців. Хто це?

– Риби! – хором вигукнули Зернята.

– А крокодил? – спитав Пустунчик.

– Крокодил дихає легенями, як і люди. Не плутай звірів, які живуть у воді, з рибами. Дельфіни, кити, жаби, крокодили – звірі, а не риби! – пояснив Розумник.

– Все правильно. Тоді відгадуйте: дві ноги, два крила, вкриті пір’ям, дзьоб без зубів, несуть яйця, але не всі літають.

– Може, птахи? – невпевнено відповіла Лапуня. – Але чому не всі літають?

– Бо є такі птахи. Пінгвіни тільки плавають та ходять, страуси бігають, пташка ківі теж не літає. Але кожна тварина з двома ногами, крилами та дзьобом, вкрита пір’ям – птах.

– А кажани? – спитав Пустунчик. – Кажан літає! В нього є крила!

– Шкірясті крила, які закінчуються лапами з кігтями. І кажан вкритий шерстю. Це звір.

– У метелика теж крильця, – нагадала Лапуня. – Але метелики не пташки!

– У комах три пари ніг, дві пари крил, а тіло складається з трьох відділів: голова, груди, черевце, – Чарівна Книга Природи демонструвала різних комах. – У комах великі очі, які складаються з багатьох частин – фасеток. І комахи не вкриті пір’ям! Бувають комахи пухнасті, як джмелі, бувають нібито лускаті, як жуки. Але з птахами, рибами та звірами комах не сплутаєш, коли знаєш прикмети!

– А у павуків 8 ніг! Вони що, не комахи?

– Звісно, ні. Павуки – окрема група тварин – павукоподібні.

– А слон? – не вгамовувався Пустунчик. – Він хто? Слони не вкриті хутром, але чотириногі. І бегемоти теж. І малят молоком вигодовують!

– Слони мешкають у теплих краях, волосинок на тілі у них дуже мало, але вони є! А ще – у вухах і на кінчику хвоста. Такою китицею слону зручно відганяти надокучливих комах. Тому слон – звір.

Отож, щоб розрізняти, хто звір, хто птах, а хто риба чи комаха, треба багато знати.

Чарівна Книга Природи, як завжди, раптово зникла. А Зернята загадували одне одному загадки, називали ознаки тварин і відгадували їх.

Хочеш також зіграти в цю гру?

Олена Крижановська

Матеріали до уроку

Вовк

Вовки живуть зграями. Вони добре бачать вночі. Вовк розрізняє приблизно 200 мільйонів запахів і може відчути запах іншої тварини на відстані 1,5 км. Вовк може проплисти 13 км, рухаючись у воді за допомогою невеликих перетинок між пальцями.

Візитка: хижа тварина, схожа на собаку. Живе у лісах, горах, степових балках, чагарниках та лісових болотах.

Їжак

Справжньою візиткою їжака є його голки. І тут багатьох чекає несподіванка. Голки – це видозмінене волосся, створене з кератину, функція якого змінилася від збереження тепла на захист. Голки захищають спину і потилицю голови, а низ тіла тваринки вкритий шерстю. Голки їжака еластичні, глибоко сидять в тілі. Хоча в них взагалі нема отрути, вони можуть бути небезпечними для нападника – після уколу їх досить важко витягнути зі шкіри. Дорослі їжаки можуть мати 5 тис. голок. Як побачите самотнього їжака, не зай­майте його. Малий не загубився, а поспішає у справах.

Візитка: голчаста, тваринка, що вміє згортатися в клубок. У теплу пору року його можна побачити в лісі, у міському парку чи сквері, на газонах біля будинків.

Бджола

Медоносна бджола – добре відома і дуже корисна комаха. Вона – одне з найбільших чудес живої природи. Бджоли – чемпіони з розпізнавання запахів, які вони сприймають лише однією парою вусиків, зате яких! З їхньою допомогою комахи розрізняють запахи у 1000 разів краще, ніж людина.

Візитка: шестинога комаха, яка боляче кусає, платить за це власним життям. Виробляє смачний і корисний мед.

Бабка

Бабки – чудові літуни. Влітку бабки літають чи не над кожною галявиною, вздовж доріг, поблизу водойм. Швидких, прудких і спритних бабок у народі називають „небесними ковзанами”. У бабки сильні крила. Вона вміє різко повертати, круто підніматися вгору або йти у „піке”, зупинятися на льоту, розвертатися і знову мчати за здобиччю. Ця комаха – зразок для гвинтокрила.

Візитка: легка і моторна комаха-красуня, що невпинно працює, шукаючи їжу. Страшенна ненажера: з’їдає за день комах більше, ніж важить сама!

Сова

Сови мають дуже добре розвинений слух і зір. Ці нічні мисливці пильно вистежують здобич. Сова літає повільно і низько, прислухаючись до найменшого шурхоту і писку гризунів. Політ птаха майже нечутний. Живе і в лісі, і в парку.

Візитка: птах має заокруглену, велику голову без пір’євих „вушок”, сильний, стиснутий з боків, дзьоб. Береже урожай: знищує гризунів.

Щука

Щука – велика риба. Найбільша щука, виловлена в Україні, за довжиною перевищувала зріст рибалок. Забарвлення тіла плямисто­-смугасте, світлі смуги проходять вздовж та впоперек тіла. Найбільш комфортні місця для щуки – річки з уповільненою течією, озера, водосховища.

Візитка: зубата хижачка. Велика голова, широка паща, довга, схожа на торпеду.

Ігри та завдання

Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”). Варіант 1.

 1. Прочитайте дітям казку „Лускаті-пернаті-волохаті”.
 2. Запропонуйте пограти в гру „Відгадай, хто я?”

Обладнання: липка стрічка (скотч), картки з ілюстраціями тварин.

Діяльність: кожному учаснику на спину за допомогою липкої стрічки наклейте картку, на якій зображена тварина (написана її назва). Учасник повинен відгадати назву своєї тварини. Діти можуть пересуватися по класу і задавати одне одному запитання, на які можна отримати лише відповідь „так” або „ні”. Учні, які відгадали власну назву тварини, перечіпляють картку на груди і допомагають іншим.

Гра 2. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”). Варіант 2.

 1. Прочитайте дітям казку „Лускаті-пернаті-волохаті”.
 2. Запропонуйте пограти в гру „Носи-вуха-хвости”.

Діяльність: діти сидять у колі на килимку або за партами. Прочитайте опис тварини (одне речення), а діти відгадують, яка це тварина (звір, комаха, птах чи павук). Якщо хтось з учасників знає правильну відповідь, він подає сигнал – мовчки кладе палець на ніс. Додайте інформацію. Якщо учень хоче змінити думку, він забирає палець з носа. Після прочитаного блоку інформації за вашим сигналом усі одночасно вигукують відповідь.

Варіанти інформаційних блоків:

У мене є пір’я.

Я маю крила.

Я не вмію літати.

Я дуже добре плаваю.

Моя улюблена їжа – риба.

(Пінгвін)

Я найбільша тварина

на суходолі.

У мене чотири лапи,

хвіст, два вуха.

Я не маю шерсті.

Я харчуюся лише

рослинною їжею.

Я вигодовую своїх

малят молоком. (Слон)

Я маю крила.

У мене немає пір’я.

Удень я сплю.

Я вигодовую

малят молоком.

(Кажан)

Порада: таких блоків можна створити стільки, скільки ви вважаєте за потрібне. Варто оцінити роботу учнів після гри (кожного блоку).

Гра 3. „Відгадай, хто я!”

Порада: правила такі ж, як і у грі 2, але тепер діти відгадують власну назву тварини. Наголосіть, що всі тварини, про яких будуть запитання, живуть в Україні (МУ).

Гра 4. „Гусяча мама”.

Поділіть клас на кілька груп по 6–7 осіб, оберіть у кожній „гусячу маму”, яка стає першою, а решта учасників групи шикуються в ряд за нею (як гусенята). Завдання „мам” – імітація тварин зі словами: „Я ричу, наче лев”; „Я цвірінькаю, наче горобець”; „Я махаю хвостом, наче собака”; „Я стрибаю, наче заєць”. Завдання „гусенят” – встигнути за „мамою” повторити рухи, манеру поведінки та пересування, звуки тощо. Групи починають рухатися за своєю „гусячою мамою”, не зачіпляючи одне одного.

За вашим сигналом „гусячі мами” переходять у кінець колони та стають „гусенятами”. Їхнє місце займають наступні учасники і пропонують групі свою імітацію тварини.

Це наше і це моє!

Завдання 1. Пригадай, яких тварин ти бачив (бачила) поблизу своєї школи? Поблизу свого дому? У своєму селі (місті)? Які з цих тварин живуть у ґрунті? У воді? У повітрі? Запропонуй, що можуть зробити діти і дорослі, щоб зберегти їх.

Завдання 2. Вишикуй букви за зростом (КЛ25).

Завдання 3. Відгадай за описом тварин, що живуть у дикій природі.

 • Під час бігу задні лапи цієї тварини випереджають передні.

(Заєць)

 • Має гарне блискуче хутро. Мешкає зазвичай поблизу водойм, дуже любить гратися рибою. (Видра)
 • Сильна тварина, якої боїться навіть вовк. Одним ударом передніх кінцівок може вбити не тільки людину, а й ведмедя. (Лось)
 • Господиня пухнастого рудого хвоста, що слугує їй парашутом під час стрибків. (Білка)
 • Існує легенда, що на цю тварину не діє отрута гадюки. Насправді укус змії у мордочку, череве або лапку може бути смертельним для неї. (Їжак)
 • „Інженер” та „будівельник” гребель. (Бобер)
 • Спить з відкритими очима. (Змія, риба)
 • У пошуках їжі розриває м’який лісовий та болотяний покрив.

(Олень)

 • Родич оленя із симпатичною мордочкою і довгими вухами.

(Косуля)

Завдання 3. „Хто це?”

Склади свою загадку за зразком.

Маленький, колючий, носик витягнутий, лапки короткі.

Завдання 4. Тварини ходять, плавають, лазять по деревах, бігають, стрибають, повзають, планерують (ширяють), літають. Добери до кожного з названих видів руху тварину. Наприклад: плавають – риби; ширяють – птахи і т. д.

Завдання 5. „Казкові тварини”.

Пригадайте казки, у яких звірі є героями, і дайте відповіді на запитання:

 • Чиїм чоловіком став Пан Коцький? (Лисиці)
 • Як звали пантеру, яка допомагала Мауглі? (Багіра)
 • Хто останнім тягнув ріпку? (Мишка)
 • У якій казці вовкові довелося співати не своїм голосом? („Вовк і семеро козенят”)
 • Скільки звірів зустрів по дорозі Колобок? (Чотири: зайця, вовка, ведмедя і лисицю)
 • Що було написано на дощечці у кота Базиліо? (Сліпий)
 • Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
 • У чий будиночок забралася Коза-дереза? (Зайчика)
 • Кого купив дід на базарі за три копи? (Козу-дерезу)
 • Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
 • Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0