Цьогоріч мені надзвичайно пощастило: два тижні я провела у Китаї. За двадцять останніх років країна здійснила величезний економічний стрибок. Я побувала у багатьох містах, відвідала багато екскурсій. Найбільше мені запам’ятався зоопарк у місті Чунцін. Тут живуть різноманітні тварини, але мою увагу привернули великі панди, або бамбукові ведмеді (Ailuropoda melanoleuca). Китайська назва панди „піньінь” означає „ведмідь-кіт”. На волі ці тварини живуть лише в Китаї і є національним символом країни. Крім того, велика панда – емблема Всесвітнього фонду дикої природи. Від льодовикового періоду і до сьогодні панди не еволюціонували, тобто зовсім не змінилися. Проживають вони в гірських районах Китаю – Сичуані й Тибеті. Велика панда належить до родини Ведмежих (Ursidae). Найближчим її родичем є очковий ведмідь, який живе у Південній Америці. А мала панда належить до родини Пандових (Ailuridae).
Дорослі особини великої панди досягають 1–2 метрів завдовжки, а важать 140–160 кг. Харчуються ці тварини переважно бамбуком, але споживають також комах, дрібних ссавців, яйця, рибу, траву, гриби, корінці та кору. У зоопарку з ними панькаються, розпещують їх: інколи підгодовують яблуками і бананами.
У неволі панди розмножуються неохоче. Лише у 2000 році зафіксували перший випадок народження бамбукових ведмедів у зоопарку. У природі панда, готуючись до народження малюка, йде високо в гори, щоб її нічого не відволікало і не тривожило. Народжуються, як правило, двоє ведмежат, але за браком часу самка вигодовує лише одного, а другий гине. У неволі народжується одне дитинча вагою 90–130 г один раз у два роки. Вагітність триває 4–5 місяців.
Панди погано бачать і чують. Увесь день вони або сплять, або їдять. Одна особина за день може з’їсти 20–40 кг бамбуку. Надзвичайно смішно спостерігати за тим, як їдять панди: обов’язково напівлежачи, спираючись на камінь чи стовбур дерева. Лапами вони тримають гілку бамбуку і спочатку об’їдають листя, а потім смачно, з хрумкотом з’їдають стебло.
У зоопарку міста Чунцін мешкає найстаріший самець панди, якому 22 роки. У порівнянні з людським життям, йому приблизно 66 років, оскільки один рік життя панди прирівнюється до трьох років життя людини. Ще одна гордість зоопарку – дві пандочкидівчинки, які нещодавно тут народилися.
Панди – улюбленці відвідувачів завдяки схожості з плюшевими ведмедиками. На кожному кроці у Китаї продаються сувеніри у вигляді панди: шапочки, сумки, брелоки, магнітики тощо.
До речі, людину, яка вбила панду, у Китаї засуджують до смерті.