Коли говорять про Америку, що перше спадає тобі на думку? Сполучені Штати Америки? Бразилія та Аргентина? А, може, великі мореплавці Америго Веспуччі та Христофор Колумб? А я уявляю шлях, що простягається від Північного до Південного полюсу. Шлях завдовжки 20 000 км, що пролягає через 35 країн та перетинає континенти Північної і Південної Америки. Гайда мандрувати цим довгим, але неймовірно цікавим шляхом!
Початок шляху
Ми починаємо нашу подорож із найхолодніших місць нашої планети – з Північного полюсу. Мандруючи на південь, ми потрапляємо до чарівної країни – Канади, на території якої люди проживали ще 25 тисяч років тому. Але дослідження цих земель та їхнє освоєння розпочалося лише в XV столітті, коли сюди потрапили британські та французькі колонізатори. Після семи років війни 1763 року Франція вирішила позбутися своїх володінь на континенті, а 1867 року Велика Британія об’єднала свої колонії у Північній Америці. Утворилася Канада – територія зі статусом британського домініону. Вже 1931 року Канада територіально розширилася та отримала статус автономії від Об’єднаного Королівства, а 1982 року – цілковиту правову та територіальну незалежність від Британії.
Мовою корінних жителів Північної Америки – індіанців – „каната” означає „селище”, „поселення”. Корінні жителі Квебеку називали так сусіднє індіанське селище – Стадакона. Назва „Канада” з’являється завдяки мореплавцю та досліднику Жаку Картьє, який назвав так не лише Стадакону, а й прилеглі до селища території. У 1545 році у європейських книжках з’являється слово „Канада”.
Минаючи озера та ліси, ми наближаємося до кордону Канади зі Сполученими Штатами Америки. Америка названа на честь заповзятого італійського мореплавця Америго Веспуччі, який шукав Новий світ, а знайшов новий континент, який у 1507 році німецький картограф Мартін Вальдземюллер назвав на честь його першовідкривача. Та мало хто знає, що відомого мореплавця звали… Альбертіго! Є версія, що ім’я Америго переінакшили на місцевий лад під час проживання мандрівника в Іспанії.
З часом на континенті утворилося багато поселень, сформувалися штати, які об’єдналися у Сполучені Штати Америки.
Ми наближаємося до екватору. Мексика – тут панує атмосфера свята та прадавніх вірувань. До речі, саме ці вірування і пояснюють назву країни. Ацтеки назвали місце свого проживання на честь Мехітлі – бога війни. Щодо етимології слова, то дослівно воно означає „місце в центрі Місяця”.
До Північної Америки належать і Бермудські острови. З ними пов’язана таємниця Бермудського трикутника, в якому зникають кораблі та літаки. Але в назві островів немає нічого таємного – вони названі на честь їхнього відкривача Хуана де Бермудеса.
Центральна Америка: між двох світів
Між величезними просторами Північної та Південної Америки розкинулися невеликі півострови та острови, на яких розташовані маленькі країни: Беліз, Гондурас, Гватемала, Коста-Ріка, Панама, Нікарагуа та Сальвадор.
Колись до берегів сучасної Коста-Ріки приплив відомий іспанський конкістадор Гіл Гонсалес Давіла. Ніхто й не здогадувався про багатства, які приховували ці землі! А Давіла не тільки оцінив їх, а й вивіз з островів чимало коштовностей, золота, срібла та дорогоцінних каменів, залишивши по собі назву „Costa Rica”, що означає „багатий берег”.
Гіл Гонсалес Давіла дав назву ще одній країні – Нікарагуа. Коли він вивозив коштовності з Нікарагуа, він назвав озеро, поблизу якого жило плем’я („Nicarao” – король племені, „agua” – вода).
Гватемалі назву дали корінні жителі – індіанці з племені нахуатль. Саме вони назвали місце, де проживають: „Cuauhtemallan” означає „місце, де багато дерев”. Прибувши сюди, іспанці поцікавилися у місцевих, як вони називають свій дім, і отримали відповідь.
„Країна, багата на рибу” – Панама, – саме так перекладається ця назва з мови куева.
Сальвадор названий іспанським завойовником, конкістадором Педро де Альварадо на честь Спасителя Господа Бога (іспанською – „El Salvador”).
Острови Карибського моря
У басейні Карибського моря знаходяться маленькі, але незалежні острівні країни.
- Багами, що так полюбляють туристи, названі іспанцями „baja mar” – неглибоке море. Справді, навколо островів води по коліно.
- Острівна країна Антигуа і Барбуда була заселена ще за 2500 років до нашої ери, проте відомими острови стали лише в 1493 році завдяки Христофору Колумбу. Мореплавці на чолі з Колумбом назвали острови Санта Марія де ла Антигуа на честь церкви в місті Севілья. Досить довгий час територія не була заселена через нестачу води на острові. Але 1632 року король Карл ІІ подарував острови лордові Вілловбі, котрий направив туди групу поселенців. Вони зайнялися вирощуванням бавовни, тютюну та імбиру.
- Хто не чув про Ямайку та її веселих жителів? Щоб позначити свою країну на карті, вони назвали її „Hamaika”, що означає „земля води та лісу”.
- Гаїті – справжнісінький райський куточок. Назва „hayiti” у перекладі з аравакської мови означає „гориста місцина”.
- Кубинці дуже скромні: вони вирішили, що знаходяться у центрі світу і назвали свою країну „cubanacan” – „центр”.
- Невеличка острівна країна Сент Люсія отримала назву завдяки французам. Коли корабель дослідників та мореплавців із Франції потрапив у шторм, його винесло на острови. Щасливі люди дякували за своє спасіння святій Люції, свято якої припало на день їхнього порятунку.
Шляхами першовідкривача Христофора Колумба
Христофор Колумб здійснив багато подорожей та відкрив досить багато нових територій. Одну з них – острів Гаїті – він назвав на честь країни, з якої прибув, – Іспанії – La Espanole. Під час другої подорожі разом із рідним братом Бартоломеу Колумбом він заснував колонію та назвав її на честь святого Домініка – Santo Domingo de Guzman. З часом на місці колонії розрослося велике місто Санто-Домінго, яке існує донині.
- Трохи пізніше, 1498 року під час третьої подорожі, Колумб прибув до берегів сучасної Гренади. Він назвав територію на честь непорочного зачаття – Conception. Проте завзяті португальці перейменували свої поселення на Гранаду, оскільки більшість з них прибула з цього португальського міста.
- Того ж 1498 року Христофор Колумб висадився ще на декількох островах. На щастя, висадки проходили в святкові дні. Ось, наприклад, острів Трінідад був названий на честь свята Трійці– в перекладі на іспанську мову – Trinidad.
- Традиційним способом називати відкриті ним землі Колумб скористався і у випадку з островами Сент Кіттс та Невіс. В день Святого Христофора Колумб висадився на острови та назвав їх на честь свого святого. Проте через картографічну помилку назву Сент Кристофор отримав сусідній острів. Картографи вирішили не морочити голову ані собі, ані іншим і узаконили назву Сент Кристофор для обох островів. Переселенці з Англії вирішили, що назва занадто довга і скоротили її до Сент Кіттс. Назва сусіднього острова не сподобалася переселенцям із Іспанії, які колонізували острів. Вони назвали острів Nuestra Senora de las Nieves, що дослівно означає „наша снігова королева”. А все тому, що на острові затримувалися білі купчасті хмари, а з вершин гір не сходив сніг. Як і у випадку з островом Сент Кіттс, назву з часом скоротили до сучасної – Невіс, що означає „сніг”.
- Гондурас теж назвав Христофор Колумб. Коли судно, на якому він вирушив у подорож, пропливало повз північне узбережжя невідомої на той час землі, Христофор Колумб записав в судовому журналі: „Дякувати Богові, ми вибралися з цих глибин…”. Слово „honduras” означає „глибини”.
Континент багатств та войовничих індіанців
Південна Америка – загадкова частина суші. Це континент з досі не розвіданими територіями, найбільшими в світі річками, найзагадковішими племенами, найбагатшими надрами. З давніх часів ця земля вабила дослідників, мореплавців, піратів та конкістадорів. Одних – славою першовідкривачів, інших – незвіданими краями, а ще когось – багатствами. Звідси й назви країн: одні названі на честь коштовностей, інші – на честь дослідників.
Неважко здогадатися, на честь якого цінного металу названа Аргентина. Коли іспанці та португальці вивозили срібло та золото, награбоване у місцевих племен, то назвали землю, через яку простягався шлях, „срібною”.
Вигадливі португальці назвали Бразилію „країною червоних жаринок”. З португальської „brasа” перекладається як „вогник”. Саме в Бразилії ростуть дерева цезальпінії їжакової (португальською – „pau brasil”). Отож, Бразилія – країна, в якій на деревах ростуть вогники.
Деякі країни названі на честь видатних людей, які боролися за незалежність або стали першовідкривачами територій. Болівія вшановує Симона Болівара – людину, завдяки якій 1825 року країна стала незалежною державою. До того ж, Симон Болівар – цікава людина. Він встиг побувати президентом Болівії, Перу, Колумбії та Венесуели.
Коли 1499 року до берегів Венесуели підійшли кораблі знаменитих дослідників Америго Веспуччі та Алонсо де Ойеда, місцевість із річковими каналами нагадала Америго Веспуччі рідну Венецію. Отож, він назвав відкриті землі „Venezuola” – маленька Венеція.
Деякі країни не втратили своєї самобутньої назви. Серед них – Гайана, назва якої мовою індійців-аборигенів таіно означає „водна країна”. Парагвай також назвали древні племена. Мовою гуарані „рага” означає „ріка”, а от „guai” – корона. Дослівно – „коронована ріка”.
Є кілька версій щодо назви Перу, але всі вони пов’язані з місцевим населенням та прадавніми віруваннями. Одна з версій пов’язує походження назви зі словом „biru” – ріка. Відповідно до іншої, Веru – вождя тутешніх племен – іспанські конкістадори запитали назву земель, а він назвав своє ім’я. Ця назва й збереглася в книжках та на картах.
Колумбія названа на честь знаменитого мореплавця, хоч сам він тут не бував. Проте наприкінці ХVІІІ століття Франциско де Міранда запропонував перейменувати території на честь великого географа Колумба.
Річка та країна Уругвай названі на честь молюсків, яких досить багато у водах річки. Мовою гуарані „urugua” означає „молюск”, а „i” – „воду”. Ось і виходить „вода з молюсками” – Уругвай.
Мовою кечуа „chilli” – кінець світу. Саме так вважали місцеві народи та племена, що проживали на теренах сучасної країни – Чилі. Проте дослідники говорять про те, що в перекладі з асуанської мови „чилі” означає „низина”, а мовою одного з племен це слово означає „сніг”.