Кольоровий вказівник – у хімії рятівник

Трейлер до проекту (реклама): Як стати фокусником та навчитися малювати без олівців? Як створити об’ємні білосніжні квіти та враз перетворити на пурпуровий  цвіт? Це не легенди слов’ян, це не школа ілюзіоністів – це наука хімія, яка відкриває нам світ магічних перетворень. Вперед!

Інтегративно-асоціативна складова: хімія, ботаніка, біологія,

Джерела інформації: картинки взяті на просторах інтернету, ребус згенерований на сайті http://rebus1.com, історичні факти за матеріалами електронного ресурсу https://obuchonok.ru/node/1844

Цифрові ресурси: смартфон, планшет, сканер QR-кодів

Навички ХХІ ст.:

 

Креативність та інноваційність

 

Критичне мислення і вміння працювати з інформацією

 

Інформаційна грамотність

 

Дослідження і спостереження

 

Гнучкість мислення та ініціативність

 

Соціальні навички

 

Лідерство та відповідальність

 

 

Відгадай ребус і ти дізнаєшся, як називаються речовини, які кольорово реагують на різне середовище в розчині. Ну що? Так вірно…

Сьогодні говоримо про індикатори!

 

ІСТОРІЯ

 

У XVII сторіччі англійський учений Роберт Бойль вперше описав і запропонував широкому колу науковців термін «індикатори».

 

Відсканувавши QR-код знайди більше інформації про життєвий шлях відомого фізика й хіміка усіх часів

 

БОТАНІКА

 

Бойль обожнював квіти і його садівник щоранку тішив хіміка новим букетом. Одного ранку він приніс пучечок фіалок, які вчений акуратно примостив на своєму робочому столі та продовжив роботу над хімічними перетвореннями. Який же подив застиг на обличчі Бойля, коли той помітив, що його фіалкова композиція частково осипалася попелом, частково обвуглилася. Не довго думаючи, Бойль  схопив гілочки квітів та занурив у водний розчин, який стояв на столі у скляній колбі.

О, дива! Що це?  Фіолетові пелюстки змінили свій колір і стали яскраво червоними. Після цього випадку квіти фіалок стали помічниками Бойля у його хімічних дослідах, виконуючи роль перших індикаторів, які набували у розчинах кислот червоного забарвлення.

 

Але це не єдина рослина, яка вміє так чаклувати. Роберт Бойль ще послуговувався лакмусовим лишайником. Одного разу пан Роберт розлив на папір приготований розчин такого лишайника. Папір просох і нічим не відрізнявся від звичайного білого аркушу. Аж допоки… Бойль не використав його у роботі з розчинами: він зрозумів, що різні розчини різними кольорами показують себе на такому папері. Кислоти дають червоне забарвлення, водні розчини – зеленкувате, лужні розчини – кольори індиго. Овва! Це ж кольорова хімія! Він назвав такі паперові смужки латинським словом «показчики», яке сьогодні звучить як ін-ди-ка-то-ри!

ХІМІЯ

 

У хімії однією із розповсюджених класифікацій є кислотно-основні індикатори: які змінюють колір в залежності від кислотності розчину. Серед таких індикаторів розрізняють сотні штучно синтезованих речовин. До найпопулярніших та найоригінальнішихJ слів-індикаторів належать:

ФЕНОЛФТАЛЕЇН – це яскрава й неповторна «зірка» хімічних речовин, яка нерозчинна у воді, а надзвичайно сприйнятлива до молекул спирту – демонструє розчинність на 95%. А колір має унікальний тільки у лужних розчинах – яскравий малиновий!

МЕТИЛОРАНЖ – помаранчеві кристали, які розчиняються як цукор у гарячій воді. В розчинах змінює свій колір від палкого червоного до лимонного

ЛАКМУС або хімічний «хамелеон» – індикатор, яким дуже зручно просочені універсальні папірці. Кольоровий діапазон від червоного до темно фіолетового. У пробірці є невідома речовина? Лакмусовий папірець допоможе визначити середовище:

Червоний колір – кислота,

зелений, то нейтральне,

а фіолетове, то луг!

Все просто й геніально!

Спробуй і ти скласти мнемонічні вірші або сенкани про дані терміни.

 

 

ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ

При роботі з будь-якими речовинами працюйте у рукавичках.

Приберіть робочу поверхню та приготуйте місце для роботи. Пам’ятайте про те, що невідомі речовини небезпечні та пильнуйте своє здоров’я! І звичайно: при потраплянні лугів на шкіру необхідно промити під проточною водою та обробити місце розчином кислоти.

 

Відскануй QR-код та знайди інформацію про  історичні випадки нехтування правилами техніки безпеки

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

В домашніх умовах ми і не підозрюємо, що оточені з усіх сторін природніми індикаторами. Спробуй перевтілитися у хіміка та провести кілька дослідів!

ДОСЛІД №1 Столовий буряк на кухні маяк!

Під час приготування борщу видави рубіного соку буряку 1 ст. л. У двох склянках приготуй водні розчини соди та харчового оцту. Додай сік буряка і констатуй як змінився колір.

ДОСЛІД №2 Завари міцний чай та індикатори вивчай!

Якщо у тебе випадково є склянка міцного чаю – це вже чудовий індикатор. Скибочка лимону створить кислотність у ньому і ти вже побачиш зміни кольору. Дрібка соди забезпечить лужність – колір теж зміниться.

ДОСЛІД №3 Сам собі креатив!

Різні ягоди та квіти теж можуть бути індикаторами. Проекспериментуй та знайди плоди, які можна використати для дослідів (малину, полуницю, смородину тощо), приготуй концентрований розчин і спробуй подивитися на колір у кислому та лужному середовищах.

МЕДИЦИНА

 

Організм людини, як відомо, на 80% складається з рідини. Тому дуже важливо постачати чисту та цілющу воду для всіх клітин нашого тіла. Живий організм – це унікальна система, яка намагається контролювати й збалансовувати кислотно-лужну рівновагу. І для того, щоб наш організм був у нормі необхідно вживати велику кількість води. Бо в іншому разі відбувається закислення внутрішнього середовища (ацидоз) або його залужнення (алкалоз). Як це визначають? Науковці послуговуються значенням рН (пе аш), яке у цифровому еквіваленті вказує на ту чи ту величину, а саме індикатори дають змогу побачити її певним кольором.   

ЗДОРОВ’Я

 

З метою збереження власного здоров’я, збалансування свого раціону та визначення найкорисниших продуктів харчування пропоную рН-ревізію продуктів харчування (розчинів), які є на вашому столі. Вам необхно приготувати універсальні індикатори (лакмусові смужки), шкалу кислотно-лужної рівноваги та улюблені розчини: молоко, кефір, компот, узвар, газована солодка вода, сік, мінеральнавода. Спробуйте у кожному розчині, занурюючи індикатор, визначити колір смужки, а згодом і середовище. Таким чином ми розуміємо, яке середовище ми культивуємо вживаючи різні продукти. 

Звідси можемо зробити й висновок про економічність доцільність тих чи тих продуктів харчування та як можна заощаджувати у майбутньому.

 

 

 

 

ЗАГАДКИ

 

Він хитро на сполуки діє:

З лугами — синіє.

З кислотами він червоніє.

 

МИСТЕЦТВО

 

Володіюючи знаннями з хімії можна перетворити будь-яке мистецтво у шедевр та суцільну магію. Пропоную долучитися до плеяди великих хіміків та трішки почаклувати. Отже!

Крок 1. Роздрукувати шаблони будь яких квітів чи метеликів.

Крок 2. Просочити шаблони розчином лугу(дивись на склад побутових засобів для чищення)

Крок 3. Взяти на озброєння розчин фенолфталеїну, який у лугах малиновий!

Крок 4. Вирізати ваш шаблон та скласти квітку

Крок 5. Чародійство! Нанесіть індикатор фенолфталеїну на вашу квітку! Ось! На ваших очах з’являється яскраве забарвлення на білосніжних аркушах!

 

Творчості, як і будь-якій діяльності можна навчитися

Генріх Альтшуллер

Будьте креативними!

 

Скакун Наталія Сергіївна,
учителька хімії
Черкаської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 29,
фіналістка V Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Хімія”

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

Поширити
0