Ввідвідуючи Іспанію, обов’язково поєднай екскурсійні тури з відпочинком на узбережжі, відвідай найвідоміші міста Іспанії: Барселону, Мадрид, Валенсію, Кордову, Севілью, Гранаду. Популярним туристичним маршрутом є „Зелена Іспанія”. Він пролягає в основному у чотирьох областях на півночі Іспанії: Країні Басків, Кантабрії, Астурії і Галісії. Головні туристичні об’єкти маршруту – замки Х–XV ст., фамільний будинок XVII ст., монастир VIII ст., старовинний млин, Королівський госпіталь XV ст., найстаріший п’ятизірковий готель у світі, середньовічна фортеця на атлантичному узбережжі та ін.
У Мадриді столиці Іспанії, своєрідний „музейний трикутник” утворюють музеї Прадо, королеви Софії та Тіссена-Борнеміси. У Прадо зібрані полотна художників іспанської, італійської, нідерландської, фламандської та німецької шкіл. Тут би побачиш полотна Ель Греко, Д. Веласкеса, Ф. Гойї та інших видатних іспанських та європейських художників.
У Мадриді відвідай Національний музей прикладного мистецтва, Національний архітектурний музей, Королівський палац. Відомий туристичний центр Іспанії – Барселона. Тут варті уваги собор Святого Сімейства і комплекс будівель (будинок Бальо, будинок Вісенс, будинок Кальвет), створені знаменитим архітектором Антоніо Гауді, один з найкращих у світі пам’ятників Христофору Колумбу, готичний квартал Старе місто, де збереглися пам’ятки давньоримської епохи, середньовічні будівлі (каплиця Св. Люції, церква Сант Пау дель Камп).
Пагорб Монжуїк – один із найбільших міських парків Європи. На його вершині збереглася фортеця, де розміщений Військовий музей. Окрасами Монжуїка є Національний палац, в якому діє Національний музей мистецтва Каталонії, архітектурний музей під відкритим небом „Іспанське село”, в якому зібрані копії будівель з різних регіонів країни.
У Толедо туристів вабить історичний центр – цілісний ансамбль середньовічного міста із численними рідкісними пам’ятками архітектури XII–XV ст. та фортеця – унікальна фортифікаційна споруда, де збереглися стіни, 8 башт-воріт і 2 мости; у Севільї – Алькасар, палац-фортеця іспанських королів, площа Іспанії, арена для кориди. Корида – найулюбленіше видовище іспанців. Сезон боїв триває з березня до жовтня. Найбільші кориди сезону відбуваються у середині червня (свято „Святе місто”) та в жовтні (релігійне свято „Сан Ісідро Лабрадор”).
Вагомим „туристичним ресурсом” є іспанська кухня. Вона близька до середземноморської: та ж суміш часнику, маслинової олії, томатів і зеленого перцю, але з відчутним впливом східних традицій. У спадок від арабів іспанцям дісталася любов до прянощів, мигдалю і рису – невід’ємних складових багатьох традиційних страв. Із південноамериканською кухнею іспанська „рідниться” продуктами американського походження, адже помідори, картопля, кукурудза, солодкий перець потрапляли в Європу через Іспанію. Кожен регіон Іспанії має свої гастрономічні традиції, характерні страви і напої. Їх об’єднує кілька спільних рис: тушкування м’яса і риби у вині, запікання із овечим сиром, смаження на грилі, а також любов до зелені шавлії і тертих грецьких горіхів.
У Каталонії туристу обов’язково запропонують густий м’ясний (ескулла) або рибний (порусальда) суп, смажені свинячі ковбаски з квасолею, куріпку по-каталонськи, асорті з морепродуктів (сарсуела) і обов’язково паелью – страву з рису, підфарбованого шафраном, приправленого оливковою олією із додаванням морепродуктів, овочів чи м’яса. На десерт – мел-і-мато (сир із медом). До страв обов’язково додають всесвітньо відомі місцеві соуси: софріто, алі-олі, пікада. Меню ресторанів півдня Іспанії не обійдеться без овочевого супу гаспачо і пескатос-фрітос – маленької смаженої рибки, яку їдять з головою і кістками, та кальдеро – по-особливому приготованого рису.
Характер кухні центральної частини країни сформувався під впливом різкого клімату, гірської місцевості та важкої праці. Основа такої кухні – квасоля та інші бобові, м’ясні страви. Візитною карткою кухні північних регіонів є страви з овочів, м’яса, риби і морепродуктів, приправлених різними соусами: квасоля лабаньєса і ель-барко, тріска по-біскайському, картопля з макреллю, плавники морської щуки (кокотхас), великі котлети з яловичини, приготовані на грилі (шульєтон-де-б’ю), і тушковані мальки вугра – іспанський делікатес.
Іспанську кухню у будь-якому регіоні неможливо уявити без вина. Найбільш відомі – андалузький херес і каталонська сангрія.
Приваблює туристів в Іспанію відпочинок на Канарських та Балеарських островах. Канарські острови, розміщені в Атлантичному океані за 1500 км від Піренейського півострова і за 100 км від узбережжя Африки, є однією із 17-ти провінцій Іспанії. Тут унікальні кліматичні умови. Завдяки постійним пасатам, погода завжди чудова, не гірша, ніж на Гавайях. Архіпелаг складається з семи основних населених островів (Тенеріфе, Гомера, Ієрро, Пальма, Гран Канарія, Фуертевентура, Ланцароте) і декількох маленьких. Найбільше цікавих об’єктів для туристів є на острові Тенеріфе. На схилах вулкана Тейде (3 710 м) розміщений Національний парк Тейде. У північній частині острова є один із найвідоміших курортів – Пуерто де ла Крус, а на півдні – прекрасні пляжі Лос Крістіанос, Коста дель Сіленсіо і Плайа де Лас Амерікас. У найстарішому саду Ситіо Літрі відвідай найбільший на острові орхідаріум. Цікаві парки Мартіанес, на території якого є вісім басейнів, та знаменитий Лоро-парк – парк папуг. У ньому найбільший у Європі дельфінарій та пінгвінарій. Карнавал, що проходить на острові з лютого до березня, за пишністю та красою процесій поступається лише бразильському.
Серед Балеарських островів туристів вабить Майорка та Ібіца. Острів Майорка – традиційне місце відпочинку іспанського короля та його родини. Серед урочистих заходів і визначних подій, що супроводжують візит королівської сім’ї, особливо виділяється вітрильна регата на Кубок Короля. Курорт Ібіца відомий як місце для веселого молодіжного відпочинку
Найвідоміші гірськолижні курорти Іспанії є в Піренеях та Сьєрра-Неваді. Сьєрра-Невада – найпівденніший з усіх європейських гірськолижних курортів. Сезон катання тут триває з грудня до квітня.