Роботу виконала:
Гуневич Аліна Сергіївна,
учениця 10 класу
КЗ „Більмацька опорна
загальноосвітня школа І – ІІІ ст.”
Більмацького району Запорізької області
Керівник:
Лівик Тетяна Степанівна,
вчителька хімії
КЗ „Більмацька опорна
загальноосвітня школа І – ІІІ ст.”
Більмацького району Запорізької області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Хімія”
Вступ
Коли ми дивимося на знаменитих людей, ми мимоволі оцінюємо зовнішній вигляд людини. Красива посмішка є запорукою успіху для багатьох людей. Але усмішка повинна бути не тільки красивою, але і самі зуби мають бути, перш за все, здоровими. По-справжньому здоровий зуб – це зуб, що зберіг свою цілісність. Навіть якісно запломбовані зуби – це не означає здорові зуби. Тому основним завданням сучасної стоматології є не лікування зубної патології, а, в першу чергу, профілактика можливих порушень.
Основним засобом догляду за зубами є зубна паста. Необхідність вибору якісної зубної пасти з безлічі пропонованих рекламодавцями в сучасних засобах масової інформації часто є важким завданням для людини без спеціальної освіти.
Актуальність проблеми дослідження популярних зубних паст зростає і у зв’язку з тим, що в життя сучасної людини все з більше і більше входять продукти хімічної промисловості і , важливо, щоб їх дія надавала тільки позитивний ефект. У літературі та в Інтернеті не наводиться порівняння зубних паст за критерієм впливу їх на міцність та якість зубної емалі. Це і послужило підставою для вибору мети дослідження: дослідити вплив зубних паст на міцність та якість зубної емалі.
Завдання дослідження:
- Вивчити науково-популярну літературу про будову зубів, основні види захворювань порожнини рота; види та склад зубних паст.
- З’ясувати відношення учнів КЗ «Більмацька опорна ЗОШ І – ІІІ ст.» до гігієни порожнини рота та стан захворювання зубів школярів.
- Дослідити захисну дію найбільш вживаних зубних паст в різних середовищах та їх вплив на міцність та якість зубної емалі.
- Розробити основні рекомендації учням по правилам догляду за ротовою порожниною.
Предмет дослідження: аналіз складу зубних паст; дослідження захисної дії зубних паст в різних середовищах та їх вплив на міцність та якість зубної емалі.
Об’єкт дослідження: зубні пасти, а саме: №1 – Colgate c фторидом «Тройное действие» Виробник: Колгейт-Палмолів(Китай); №2 – Blend-a-med Максимальная Защита от Кариеса. С Активным Фтором. Виробник: Китай; №3 – Детский Жемчуг
Виробник:ВАТ «НЕВСЬКА КОСМЕТИКА».
Методи дослідження: описовий, системно-структурний, статистичний, зіставний, експериментальний.
Практичне значення: матеріали дослідження можуть бути використані в виховній роботі та на уроках з “Основ здоров’я” в 6 класі при вивченні теми “Гігієна ротової порожнини”, в 3 класі при вивченні теми “Травна система. Харчування” на уроках природознавства, в 9 класі на уроках біології при вивченні теми “Травна система”.
Структура роботи:
Робота складається зі вступу, двох розділів, висновку, списку використаних джерел 16 найменувань, додатків.
Обсяг основної частини роботи складає 15 сторінок друкованого тексту. Загальний обсяг МАНівської роботи складає 27 сторінок.
РОЗДІЛ 1. ЗУБИ, ЇХ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА ЗАХИСТ ЗУБІВ
1.1. Будова зубів, їх види та значення
Наші зуби – це унікальне творіння природи. Гарні, здорові зуби – це гарна посмішка, здоровий шлунок, добре самопочуття.
У людини послідовно розвиваються два типи зубів — молочні (20 зубів) і постійні (32 зуби).
Типи зубів людини:
1) різці (мають один корінь, ними відкушують їжу);
2) ікла (мають один корінь, ними відкушують їжу);
3) малі кутні (мають декілька коренів, ними роздрібнюють їжу);
4) великі кутні (мають декілька коренів, ними роздрібнюють їжу).
Молочні зуби представлені тільки різцями, іклами й малими кутніми зубами. [ 8 ]
Зовнішня будова зуба: коронка, шийка, корінь. ( Рис. 1.1)
Основні частини зуба:
– емаль (покриває зверху коронку зуба);
– дентин (розташований під емаллю, утворює велику частину коронки, шийки й кореня);
– цемент (покриває шийку й корінь зуба);
– пульпа (заповнює порожнину зуба).
Зуб являє собою утворення, яке знаходиться в альвеолярному щелепному відростку. За внутрішнім устроєм виділяють зубну коронку, що виступає над яснами, кореневу частину зуба, яка знаходиться в альвеолі щелепи і закрита яснами, а також зубну шийку, яка являє собою ділянку переходу зубної коронки в кореневу його частину, і яка покрита дуже тонким шаром емалі. Зуби складаються з різних твердих тканин, в тому числі з емалі зубів , цементу і дентину, а також до його складу входять м’які тканини (зубна пульпа). [ 9 ]
Внутрішня порожнина кожного зуба складається з пульпової камери і кореневого зубного каналу, а також з артерій для надходження потрібних речовин і нервових закінчень. (Додаток 1)
1.2 Стан стоматологічних захворювань населення
Звичайно ж, будову зуба необхідно зберігати протягом усього життя. Недостатньо грамотний догляд за порожниною рота і відсутність профілактичних заходів можуть стати причиною серйозних захворювання ясен і зубів.
Слід привчати дитину з самого дитинства відвідувати стоматолога. Відвідування стоматолога з дитинства – це внесок у здоров’я зубів у майбутньому.
За статистикою ВООЗ, в усьому світі у 60-90% дітей шкільного віку та майже у 100% дорослих людей є карієс. Важка форма пародонтиту виявляється у 15-20% пацієнтів у віці від 35 до 44 років. За словами експертів, саме каріозні і запальні захворювання порожнини рота є основними причинами випадіння зубів. У глобальних масштабах приблизно у 30% літніх людей у віці 65-74 років повністю відсутні природні зуби.
На сьогодні стан зубів у населення нашої країни викликає серйозне занепокоєння. Через незадовільну екологію , не збалансоване харчування, а також відсутність або недостатність правильних навичок догляду за зубами, за даними Асоціації стоматологів України, останнім часом в країні спостерігається чітка тенденція зростання основних стоматологічних захворювань.( Додаток 2)
Так, захворюваність карієсом у дорослих складає 90-92%, захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит) діагностується у 92% випадків. Лише 8-9% дорослого населення мають справді здорові зуби та ясна. [ 6 ]
Особливу стурбованість викликають висока розповсюдженість та інтенсивність основних стоматологічних захворювань у дітей. Так, за результатами епідеміологічного дослідження, проведеного науковцями Інституту стоматології АМН України в 2013 році в різних регіонах України встановлено, що поширеність карієсу у 12 -річних дітей складає: у південному регіоні 76-83%, а інтенсивність – КПВ(сумою каріозних зубів (К), пломбованих (П ) і видалених (У)) З 2,13-3,23; у центральному – 60-63% при КПВ з 2-2,1 та у західному 63,3-90% при КПВ з 2,17-5,2.
Поширеність запальних процесів в тканинах пародонту також досить висока і досягає у 15 річних дітей 45-73% на півдні, 33-43% – в центрі та 50-63% в західних областях України. [ 16 ]
1.3. Зубна паста як засіб догляду за зубами
В якості профілактики стоматологічних захворювань ВООЗ рекомендує зменшити кількість споживаного цукру і включити в свій раціон харчування якомога більше фруктів і овочів. Крім того, слід відмовитися від куріння, звести до мінімуму споживання алкоголю, а також дотримуватися належну гігієну порожнини рота і використовувати засоби захисту зубів від травматичних ушкоджень при заняттях спортом. Експерти ВООЗ підкреслюють, що своєчасна профілактика стоматологічних захворювань дозволить не тільки зберегти здоров’я порожнини рота, а й істотно скоротити витрати на лікування запущених стадій хвороби.
Найбільш поширеними засобами для догляду за порожниною рота є зубні пасти та порошки. Але зубні пасти мають великі переваги перед порошками: вони компактні, пластичні, зручні у використанні, приємні на смак, довше зберігають свої корисні властивості і більш гігієнічні. Пастоподібна консистенція дозволяє вводити більше різних корисних добавок, які мають лікувально-профілактичну дію. [ 5 ]
Зубна паста – це складна система, у формуванні якої беруть участь абразивні, зволожуючі, сполучні, піноутворюючі, поверхнево-активні компоненти, консерванти, смакові наповнювачі, вода і лікувально – профілактичні елементи. Співвідношення цих компонентів визначає властивості, призначення, механізм дії та ефективність паст.
Призначенням зубної пасти є очищення поверхонь зубів, ясен, міжзубних проміжків, язика від залишків їжі, зубного нальоту, слизу, видалення зубної бляшки і перешкоду мікробному забрудненню за рахунок безпосереднього хімічного та опосередкованого механічного (за допомогою зубної щітки) впливу.
Стоматологи підрозділяють пасти на 4 основні групи. Їх характеристика приведена в таблиці 1.1. [ 12 ]
Таблиця 1.1
Класифікація зубних паст за призначенням
Вид пасти
|
Призначення |
Гігієнічна |
Ці пасти не борються із захворюваннями порожнини рота. Вони служать для очищення зубів і освіження. До цієї групи належать дитячі пасти. Тому до 5-річного віку рекомендується використовувати засоби з низьким вмістом фтору або без нього. Крім дитячих паст до цієї групи відносять поліруючі засоби, що містять абразивні речовини. |
Лікувально-профілактична |
До цієї групи відносять зубні пасти, які містять речовини, які надають профілактичну дію і перешкоджають розвитку карієсу, пародонтозу. Їх мета – профілактика, тому їх не можна віднести до групи лікарських засобів гігієни. |
Лікувальна |
Призначаються тільки стоматологами спеціально для вирішення проблем із зубами і м’якими тканинами (однієї або декількох). |
Відбілююча |
Призначені для відбілювання зубів, а в своєму складі містять елементи гігієнічних і лікувальних засобів. Ці засоби не призначені для щоденного використання (оптимальний варіант – 2-3 рази на тиждень) |
Вибір зубної пасти – це відповідальний етап, тому що від цього вибору залежить здоров’я зубів і ясен. Так як у наш час багато різних зубних паст, то дуже важко визначитися з вибором. Для того щоб зробити хороший і корисний вибір, треба вміти орієнтуватися в складах різних зубних паст.
РОЗДІЛ 2. ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ЧАСТИНА
2.1. Стан захворювання зубів дітей КЗ «Більмацька опорна ЗОШ І – ІІІ ст.»
З метою вивчення особливостей захворювань ротової порожнини дітей смт. Більмак я звернулася до дитячого стоматолога-терапевта I кваліфікаційної категорії Центральної районної лікарні Горбань Тетяни Вікторівни. ( Рис. 2.1)
Лікар відмітила, що за останні роки зуби дітей стали частіше піддаватися захворюва-нням, найчастіше діти з дорослими звертаються до лікарів з карієсом та стоматитом.
Тетяна Вікторівна наголосила,що медогляд у стоматолога потрібно проходити двічі на рік, особливо це стосується дітей шкільного віку. Для дітей рекомендовано використовувати спеціальні зубні щітки для їхнього віку та ди-тячі зубні пасти. Ні в якому разі не використовувати відбілюючи пасти, це зашкодить дитячим зубам.
Для вивчення стану ротової порожнини та якістю догляду за зубами учнів моєї школи, я провела соціологічне опитування школярів 1-8 класів. Діти анонімно відповідали на запитання анкети — додаток 3. Отримані результати (додаток 4 — табл.2.1) показали, що із 86 учнів молодших класів 22 дитини (25,5%) мають захворювання ротової порожнини та 56 школярів (65%) уже піддавались лікуванню в стоматологічних кабінетах. Відповідно, з 93 респондентів 5-8 класів — 25 учнів (27%) мають стоматологічні захворювання ротової порожнини і 59 (64%) – піддавались лікуванню.
Отже, проблема стоматологічних захворювань серед учнів моєї школи є актуальною. І однією з причин цього може бути неправильний догляд за зубами та неправильний вибір зубної пасти.
2.2. Дослідження якісного складу зубних паст
Склад зубних паст обумовлює їх властивості і дію на зуби людини, тому дуже важливо підібрати для себе саме ту пасту, яка допоможе займатися профілактикою захворювань ротової порожнини, або буде виконувати лікувальний ефект.
Щоб відібрати для аналізу найбільш вживані в нашому селищі зубні пасти, я звернулася до продавців трьох селищних магазинів: “Мерилін” ПП Макарович; “ПП Васильєв”; “Орхідея” ПП Білянська . За порадою продавців я зупинила свій вибір на слідуючих зубних пастах:(додаток 5)
№1 -“Colgate c фторидом “Тройное действие” Виробник:Колгейт-Палмолів (Китай);
№2 -”Blend-a-med Максимальная Защита от Кариеса. С активным Фтором”
Виробник: Китай;
№3 – “Детский Жемчуг” Виробник:ВАТ «НЕВСЬКА КОСМЕТИКА».
Цей вибір підтвердило і соціологічне опитування учнів школи (додаток 4 ). Серед учнів молодших класів майже 40% учнів користуються дитячою пастою, а результат учнів 5-8 класів: 32% школярів користуються пастою “Blend-a-med”, 44% – “Colgate”( Рис.2.2).
Результати дослідження якісного складу зразків зубних паст (додаток 6 — табл.2.2. ) показали, що пасти в своєму складі мають, поряд з корисними складовими, ряд добавок, що є небезпечними для здоров’я. В середньому, кожна з проаналізованих зубних паст в своєму складі має 5-6 небезпечних складових частин. Так, наприклад, в усіх досліджуваних зубних пастах знаходиться Sodium Lauryl Sulfate – дуже токсичний мутаген! Порушує обмін речовин, потрапляє в кровоносну систему, накопичується в серці, печінці, нирках. В двох зразках міститься Sodium Saccharin – у харчовій промисловості зареєстрований в якості харчової добавки E954 , як підсолоджувач, замінник цукру. Може викликати рак сечового міхура, знижує роботу травних ферментів, перешкоджає засвоєнню біотину, пригнічує мікрофлору кишечника. В дитячій зубній пасті вказана речовина – Xanthan gum (ксантанова камедь) – природна хімічна сполука; регулярне потрапляння зубної пасти в шлунок може викликати біль, діарею, спазми, нудоту і блювоту. Особливо вражає склад дитячої зубної пасти, яка крім води і абразивних матеріалів не має жодного корисного інгредієнта.
Отже, обираючи зубну пасту, слід уважно вивчати її склад, особливо, якщо це дитяча зубна паста.
2.3. Дослідження захисної дії зубних паст в різних середовищах та їх вплив на міцність та якість зубної емалі.
Було вивчено вплив агресивних середовищ на руйнування яєчної шкаралупи, а також захисних властивостей найбільш популярних зубних паст.
Приводом для проведення експерименту послужила серія рекламних роликів, які вказують на ідентичний склад яєчної шкаралупи і зубної емалі, а також їх схожі хімічні властивості.
Матеріали і методика:
Для проведення експерименту було використано білі курячі яйця ВАТ «Більмацька птахофабрика». Середовища: 9% розчин оцту, «Coca-cola», натуральна кава Nescafe Gold, «Фанта», чорний чай «Високогірний принцеса Нурі». Найбільш популярні серед жителів смт.Більмак зубні пасти: «Colgate», «Blend-a-med», «Детский Жемчуг”.
Досліджувався вплив зазначених середовищ на захищену і незахищену яєчну шкаралупу в часі. Для цього шкаралупу обробляли зубною пастою і поміщали в розчин.
Міцність шкаралупи та інтенсивність забарвлення визначалися візуально. Дані заносилися до таблиці 2.3, де найкращий захист зубної пасти оцінювався в 4 бали, а найгірші показники — 0 балів.
Результати дослідження з оцтовою кислотою показали, що незважаючи на те, що у всіх вибраних зубних пастах вказувався вміст фтору, дія якого спрямована на зміцнення зубної емалі, не всі вони виявили стійкість до дії кислоти . Найбільш схильні до руйнування опинилися необроблений зразок, а також зразки, оброблені зубними пастами «Blend-a-med» і «Colgate». Найкращий захист проявила паста – «Детский Жемчуг» . (Табл. 2.3)
Візуальне визначення інтенсивності забарвлення шкаралупи показало, що вже через 20 хвилин після занурення в розчин кави , Coca-cola, чаю та Фанти шкаралупа набуває жовто-коричневого кольору. Інтенсивність забарвлення збільшувалася із збільшенням часу перебування зразка в розчині (додаток 7). Найбільший захист від вказаних розчинів майже в усіх дослідах виявила зубна паста «Colgate».
Таблиця 2.3
Результати дослідження захисної дії зубних паст в різних середовищах
|
Необроблений зразок |
«Colgate» |
«Blend-a-med» |
«Детский Жемчуг» |
9% р-н оцту |
1 |
3 |
3 |
4 |
«Coca-cola» |
1 |
4 |
2 |
2 |
чорний чай |
1 |
4 |
3 |
2 |
«Фанта» |
1 |
3 |
1 |
4 |
кава |
1 |
4 |
3 |
2 |
Всього балів |
5 |
18 |
12 |
14 |
2.4. Рекомендації щодо профілактики захворювань та виховання правил гігієнічного догляду за ротовою порожниною
Проаналізувавши отримані результати, я зрозуміла, що до підбору зубної пасти треба відноситися обережно. Слід уважно вивчати якісний склад пасти і підбирати пасти з найменшим вмістом шкідливих добавок, з правильними абразивними складовими та враховувати мету використання зубної пасти.
Деякі люди вважають, що набагато краще робити зубну пасту своїми руками, ніж купувати її в магазинах, і на це, звичайно, є свої причини: по-перше, виходить дешевше, а по-друге, точно знаєш, з чого приготований даний атрибут гігієни. З цією метою я підібрала кілька рецептів виготовлення зубної пасти в домашніх умовах (додаток 8).
ВИСНОВКИ
Як відомо, запорукою здоров’я зубів є не тільки їх природні якості (які теж дуже важливі), але і те, який догляд надається вашим зубам, як і чим їх чистять. Основним засобом догляду за зубами є зубна паста.
Актуальність проблеми дослідження популярних зубних паст зростає і у зв’язку з тим, що в життя сучасної людини все з більше і більше входять продукти хімічної промисловості і , важливо, щоб їх дія надавала тільки позитивний ефект.
Соціальне опитування школярів 1-8 класів показало, що проблема стоматологічних захворювань серед учнів моєї школи є актуальною. І однією з причин цього може бути неправильний догляд за зубами та неправильний вибір зубної пасти.
Результати дослідження якісного складу зразків зубних паст показали, що пасти в своєму складі мають, поряд з корисними складовими, ряд добавок, що є небезпечними для здоров’я. В середньому , кожна з проаналізованих зубних паст в своєму складі має 5-6 небезпечних складових частин. Отже, обираючи зубну пасту, слід уважно вивчати її склад, особливо, якщо це дитяча зубна паста.
Вивчення впливу агресивних середовищ на руйнування яєчної шкаралупи, а також захисних властивостей найбільш популярних зубних паст показало, що незважаючи на те, що у всіх вибраних зубних пастах вказувався вміст фтору, дія якого спрямована на зміцнення зубної емалі, не всі вони виявили стійкість до дії оцтової кислоти та до зміни забарвлення під впливом розчинів кави , Coca-cola, чаю та Фанти. Найбільший захист від вказаних розчинів майже в усіх дослідах виявила зубна паста «Colgate».
Отже, до підбору зубної пасти треба відноситися обережно. Слід уважно вивчати якісний склад пасти і підбирати пасти з найменшим вмістом шкідливих добавок, з правильними абразивними складовими та враховувати мету використання зубної пасти.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
- Баранникова И.А. Что должен знать каждый о сохранении зубов.-М.: Медицина,1990.-64 с.:ил.-(Науч.-попул. мед. литература).
- Бойченко Т.Є.,Василашко І.П.,Василенко С.В.,Гурська О.К.,Гущина Н.І.,Коваль Н.С. Основи здоров’я: підруч. для 6-го класу загальносвіт. навч. закладів. Видавництво «Генеза»,оригінал-макет,2014.
- Гільберг Т.Г. Природознавство: підруч. для 3-го кл. загальноосвіт. навч. Закл. – К. : Генеза,2013. – 176 с
- Иванов В.С., Вишнякова Г.И. Дороже жемчуга.-М.:Сов.Россия,1988.-80 с.-(Искусства быть здоровым)
- Кодола Н.А. Болезни пародонта ,их профилактика .- К.: Здоров’я ,1987.-40 с.,ил.,0,06 л.ил.-(Советы врача)
- Овруцкий Г.Д. Кариес зуба.М., «Знания»,1976
- Петрова Н.Б.. Краткая энциклопедия фельдшера/Авт.-сост.- Мн.:Харвест,2004.С-522.
- Петровська Б.В.. Популярная медецинская энциклопедия.-М. «Советская Энциклопедия», 1979.С-278,596.
- Покровский В.И.. Малая медицинская энциклопедия : в 6-ти т. АМН СССР.-М.: «Советская Энциклопедия»,1991.С-235
- Пушенко А.И. ,Зелинская Н.А. Кариес зубов и его профилактика.-К.:Здоров’я,1087.-32с.,ил.,0,06 л.ил.-(Советы врача)
- Фадеева Н.Б.. Современная энциклопедия фельдшера/Авт.-сост. -Мн.: Современный литератор,2001. С-594.
- Федоров Ю.А. Гигиена полости рта.-2-е изд.,перераб. И доп.- Л.: Медицина,1987.-64 с.,ил.-(Научно-популярная медицинская литература).
Інтернет ресурси:
- http://aptechka.rv.ua/medychni-statti/budova-zuba/
- http://uk.wikipedia.org/wiki/Зуби_людини
- http://uk.wikipedia.org/wiki/Зуби
- http://medico.su/stomatologiya/435-zahvoryuvannya-zubiv.html
Додаток 1
Внутрішня будова зуба
Основні частини зуба |
Особливості будови |
Значення та особливості догляду |
Зубна емаль |
Зубна емаль являє собою захисний шар для кожного зуба. Через велику кількість вмісту в емалі речовин неорганічного походження (близько дев’яноста п’яти відсотків) вона являє собою найбільш тверду тканину людського організму – за рівнем міцності і твердості зубну емаль можна порівняти з алмазом. В емалі міститься вкрай мало рідини, всього близько трьох відсотків. |
Одним з найважливіших вимог при догляді за порожниною рота є грамотна гігієна емалі зубів. Необхідно постійно зберігати певний рівень лужного і кислотного балансу ротової порожнини, для чого слід після вживання їжі прополіскувати порожнину рота водою, повністю чистити зуби, користуватися спеціальними рідинами для полоскання рота або, як мінімум, жувати жувальну гумку, що не містить цукру. |
Зубний корінь |
Знаходиться в щелепній альвеолі. Різні типи зубів мають свою певну кількість коренів. Корінні зуби (моляри), наприклад, можуть мати два або навіть три кореня, а різці і конусоподібні ікла – тільки один корінь. |
Основне завдання зубного кореня полягає в закріпленні самого зуба в альвеоле щелепи. |
Дентин |
Дентин являє собою тверду зубну тканину світло-жовтого кольору, яка складається з просоченої кальцієвими солями речовини, що збільшує міцність дентину. Однак дентин має у багато разів меншу твердість, порівняно із зубною емаллю. Дентин – органічна тканина, в якій відбуваються процеси метаболізму, що зумовлено наявністю в дентині особливих канальців і білкових волокон. У кореневій частині зуба дентин захищений зубним цементом, в області зубної коронки – зубною емаллю. |
При виникненні карієсу, він зазвичай починає розвиватися з маленького незначного дефекту на поверхні зубної емалі, яка здатна досить швидко перекинутися на дентин. З цієї причини лікування карієсу необхідно починати на самих ранніх етапах. |
Кореневий канал і пульпова камера |
За допомогою дентину формуються внутрішні стіни пульпової камери, яка представляє собою особливу порожнину в середині зубної коронки. Кореневий канал знаходиться в зубі по всій довжині коронки, починаючись від самого верху зуба і закінчуючись в районі пульпової камери. |
В кореневому каналі і пульповій камері розташована зубна пульпа, є найбільш чутливою частиною зуба. |
Зубна пульпа |
У пульпі знаходяться нервові закінчення, кровоносні і лімфатичні судини. По всій поверхні пульпи, а також по поверхні дентину розташовані особливі відростки – одонтобласти, внаслідок чого забезпечується нормальний перебіг процесів метаболізму в зубі. захворювань зубів. |
Через високе скупчення нервових закінчень і кровоносних судин пульпа повідомляє за допомогою больових сигналів про початок запальних процесів і |
Додаток 2
Основні види захворювань ротової порожнини
Захворювання
|
Причина |
Характеристика |
Карієс |
Виникненню карієсу сприяють бактерії, які надходять в ротову порожнину разом з їжею
|
Хвороба, що руйнує емаль і тверді тканини зубів |
Пульпіт |
Відлом частини коронки або перелому зуба або проникнення патогенних мікробів
|
Запалення м’яких тканин зуба. |
Зубна кіста |
Проникнення інфекції |
Це порожнина, яка утворюється навколо верхньої частини кореня зуба
|
Стоматит |
Погана гігієна порожнини рота, віруси, бактерії іноді впливають різні хвороби організму, алергія
|
Запальне захворювання слизової в ротовій порожнині |
Зубний камінь |
Нашарування зубного нальоту
|
Стійкі коричневі відкладеннях на поверхні зуба |
Пародонтит |
Імунодефіцит, споживання м’якої їжі, цукровий діабет, неправильний прикус
|
Запальне захворювання ясен, які оточують і фіксують зуб |
Додаток 3
Анкета
1) Якою зубною пастою ви користуєтесь?
А)Blend-a-med
Б)Colgate
В) дитяча зубна паста
Г) інша зубна паста
2) Як часто ви чистите зуби
А) 2 рази на день
Б) 1 раз на день
В) через день
Г) з примусу батьків
3) Як часто ви відвідуєте дантиста?
А) 2 рази на рік
Б) 1 раз на рік
В) під час медичного догляду
Г) не звертались жодного разу
4) Чи мають ваші зуби якісь види захворювання
А) так
Б) ні
5) Чи піддавались ваші зуби лікуванню?
А) так
Б) ні
Додаток 4
Таблиця 2.1. Результати анкетування учнів 1-4 класів
Клас |
К-ть уч-нів |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|||||||||||
А |
Б |
В |
Г |
А |
Б |
В |
Г |
А |
Б |
В |
Г |
А |
Б |
А |
Б |
||
1 |
18 |
5 27,5% |
0 0% |
7 38,8% |
6 33,5% |
7 38,3% |
6 33,5%
|
5 27,7% |
0 0%
|
1 5,5% |
4 22,2% |
1 5,5% |
12 66,6% |
8 44,5% |
10 55,5% |
8 49,5% |
10 55,55 |
2 |
21 |
2 29,5% |
1 14,8% |
12 57,16% |
6 28,6% |
14 66,6% |
4 19,2% |
1 4,7% |
2 9,5% |
4 19,2% |
13 61,9% |
0 0% |
4 19,2% |
5 23,8% |
16 76,2% |
12 57,2% |
9 42,8% |
3 |
28
|
1 3,6% |
3 10,7% |
10 35,7% |
14 50% |
22 78,6% |
3 10,7% |
1 3,6% |
2 7,1% |
16 57,1% |
4 14,3%
|
5 17,8% |
3 10,8% |
7 25% |
21 75% |
21 75% |
7 25% |
4 |
19 |
8 42,1% |
2 10,5% |
4 21,05% |
5 26,35% |
16 84,2% |
3 15,8% |
0 0% |
0 0% |
8 42,1% |
6 31,6% |
3 15,8% |
2 10,5% |
1 5,3% |
18 94,7% |
15 78,9% |
4 21,1% |
Всього |
86 |
16 17,3% |
6 7% |
34 39,5% |
31 36,04% |
40 46,5% |
16 18,6% |
7 8,13% |
4 4,65% |
29 33,7% |
27 31,4% |
9 10,5% |
21 24,5% |
22 25,5% |
65 75,5% |
56 65,1% |
30 34,8% |
Таблиця 2.1. Результати анкетування учнів 5-8 класів
Клас |
К-ть уч-нів |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|||||||||||
А |
Б |
В |
Г |
А |
Б |
В |
Г |
А |
Б |
В |
Г |
А |
Б |
А |
Б |
||
5 |
29 |
9 31% |
11 38% |
4 13,8% |
5 17,2% |
11 38% |
12 41,3% |
2 6,9% |
4 13,8% |
6 20,7% |
4 13,8% |
10 34,4% |
9 31% |
9 31% |
20 69% |
21 72,4% |
8 27,6% |
6 |
16 |
6 37,5% |
7 43,7% |
0 0% |
3 18,7% |
10 62,5% |
5 31,2% |
0 0% |
1 6,2% |
4 25% |
2 12,5% |
5 31,2% |
5 31,2% |
1 6,2% |
15 93,7% |
9 56,2% |
7 43,7% |
7-А |
15 |
4 26,6% |
6 40% |
0 0% |
5 33,3% |
4 26,6% |
10 66,6% |
0 0% |
1 6,6% |
5 33,3% |
6 40% |
2 13,3% |
2 13,3% |
4 26,6% |
11 73,3% |
14 93,3% |
1 6,6% |
7-Б |
13 |
6 46% |
7 54% |
0 0% |
0 0% |
4 30% |
8 61% |
0 0% |
1 8% |
3 23% |
1 7% |
8 61% |
1 8% |
4 30% |
9 69% |
10 76% |
3 23% |
8 |
20 |
5 25% |
10 50% |
0 0% |
5 20% |
6 30% |
14 70% |
0 0% |
0 0% |
6 30% |
4 20% |
8 40% |
2 10% |
7 35% |
13 65% |
5 25% |
15 75% |
Всьо-го |
93 |
30 32,2% |
41 44% |
4 4,3% |
18 19,3% |
35 37,6% |
49 52,6% |
2 2,1% |
7 7,5% |
24 25,8% |
17 18,2% |
27 29% |
19 20% |
25 26,8% |
68 73,1% |
59 63,4% |
34 36,5% |
Додаток 5
Досліджувальні зубні пасти
Додаток 6
Якісний склад досліджуваних зубних паст
Назва пасти |
Склад |
Формула |
Значення |
Colgate |
Calcium Carbonate |
CaCO3 |
Використовується як білий харчовий барвник, основa крейди, додається в зубні пасти для видалення нальоту як дуже грубий абразив – карбонат кальцію . Він здатний залишати подряпини на емалі і стирати шийку зуба. І чим паста дешевше – тим крейда в ній більшого калібру. Крім того, він не розчинний і мінералізації зубів не сприяє. |
Agua |
H2O |
|
|
Sorbitol |
C6H14O6 |
Сорбіт – вуглевод, що має солодкий смак. Нешкідливий, також запобігає карієсу ,застосовується як замінник цукру. Запобігає утворенню бактерій, що викликають бляшки на зубах, однак його надмірна кількість в організмі призводить до проблем з шлунково – кишковим трактом . |
|
Hydrated Silica |
SiO2 · nH2O |
Кремнієва кислота (діоксид кремнію). На сьогоднішній день найбезпечніший абразивний компонент для зубної пасти для щоденного застосування. Його гранули мають округлу форму і акуратно, не дряпаючи емаль, видаляють зубний наліт. |
|
Sodium Lauryl Sulfate |
NaC12H25SO4 |
Використовується в якості потужного детергента, його включають в більшість очищувальних рецептур, в тому числі, в багато зубні пасти. SLS – дуже токсичний мутаген! Порушує обмін речовин, потрапляє в кровоносну систему, накопичується в серці, печінці, нирках, очах |
|
Sodium Monofluorophosphate |
(монофторфосфат натрия |
Фтор захищає від карієсу, але у великих кількостях токсичний для організму. Фторид (Fluoride) – канцероген. Потенційно смертельна доза = 5мг флуорід на 1 кг вашої ваги. |
|
Aroma |
|
Надає зубній пасті аромату, суміш запахів синтетичного походження |
|
Сellulose Gum |
[С6Н7О2(ОН)3-x(ОСН2СООН)x]n |
Камедь целюлози. Напівсинтетичний компонент. Зв’язуючий агент, стабілізатор емульсії, створювач плівки, регулятор в’язкості. Шкідливий. |
|
Aluminium Silicate |
xAl2O3.ySiO2.zH2O |
|
|
Sodium Carbonate |
Na2CO3 |
Регулятор кислотності
|
|
Benzyl Alcohol |
C7H8O |
Бензиловий спирт застосовують у парфумерії, а також як розчинник лаків. Також застосовується для знезараження масляних розчинів препаратів для внутрішньом’язового введення у фармакології. |
|
Sodium Saccharin |
C7H5NO3S |
У харчовій промисловості зареєстрований в якості харчової добавки E954 , як підсолоджувач . Замінник цукру. Може викликати рак сечового міхура, знижує роботу травних ферментів, перешкоджає засвоєнню біотину, пригнічують мікрофлору кишечника.
|
|
Sodium Bicarbonate |
NaHCO3 |
Нейтралізатор опіків шкіри та слизових оболонок людини кислотами , завдяки своїм антибактеріальним властивостям воно особливо ефективно в боротьбі з неприємним запахом з рота. не рекомендується застосовувати систематично. Це пов’язано з тим, що при нейтралізації хлористоводневої кислоти шлунку гідрокарбонатом натрію відбувається виділення вуглекислоти, яка надає збудливу дію на рецептори слизової оболонки шлунка, посилює виділення гастрину і може викликати вторинне посилення секреції. Крім того, при тривалому застосуванні можливий розвиток алкалозу.
|
|
Blend-a-med |
Agua |
H2O |
|
Hydrated Silica |
SiO2 · nH2O |
Безпечний абразивний компонент, що не дряпаючи зубну емаль, видаляє наліт. |
|
Sorbitol |
C6H14O6 |
Сорбіт – вуглевод, що має солодкий смак. Нешкідливий, також запобігає карієсу ,застосовується як замінник цукру. Запобігає утворенню бактерій, що викликають бляшки на зубах, однак його надмірна кількість в організмі призводить до проблем з шлунково – кишковим трактом . |
|
Sodium Lauryl Sulfate |
NaC12H25SO4 |
Використовується в якості потужного детергента, його включають в більшість очищувальних рецептур, в тому числі, в багато зубні пасти. SLS – дуже токсичний мутаген! Порушує обмін речовин, потрапляє в кровоносну систему, накопичується в серці, печінці, нирках, очах |
|
Сellulose Gum |
[С6Н7О2(ОН)3-x(ОСН2СООН)x]n |
Камедь целюлози. Напівсинтетичний компонент. Зв’язуючий агент, стабілізатор емульсії, створювач плівки, регулятор в’язкості. Шкідливий. |
|
Aroma |
|
Надає зубній пасті аромату, суміш запахів синтетичного походження |
|
Sodium Saccharin |
C7H5NO3S |
У харчовій промисловості зареєстрований в якості харчової добавки E954 , як підсолоджувач. Замінник цукру. Може викликати рак сечового міхура, знижує роботу травних ферментів, перешкоджає засвоєнню біотину, пригнічують мікрофлору кишечника.
|
|
Sodium Fluoride |
NaF |
Фтор захищає від карієсу, але у великих кількостях токсичний для організму. Фторид (Fluoride) – канцероген. Потенційно смертельна доза = 5мг флуорід на 1 кг вашої ваги. |
|
Carbomer |
|
Використовується як загущувач і стабілізатор Штучний емульгатор. Може викликати алергію та запалення очей. | |
Trisodium Phosphate |
Na3PO4 | Знижує кислотність слини, тим самим зменшує руйнування емалі. | |
Limonene(Лимонен) |
С10H16 | Limonene – ароматизатор, нетоксичний | |
Детский жемчуг |
Calcium Carbonate |
CaCO3 |
Використовується як білий харчовий барвник, основa крейди, додається в зубні пасти для видалення нальоту як дуже грубий абразив – карбонат кальцію . Він здатний залишати подряпини на емалі і стирати шийку зуба. І чим паста дешевше – тим крейда в ній більшого калібру. Крім того, він не розчинний і мінералізації зубів не сприяє. |
Agua |
H2O |
|
|
Hydrated Silica |
SiO2 · nH2O |
Безпечний абразивний компонент, що не дряпаючи зубну емаль, видаляє наліт. |
|
Xanthan gum
|
C35H49O29 |
Ксантанова камедь – природна хімічна сполука; регулярне потрапляння зубної пасти в шлунок може викликати біль, діарею, спазми, нудоту і блювоту. |
|
Sodium Lauryl Sulfate |
NaC12H25SO4 |
Використовується в якості потужного детергента, його включають в більшість очищувальних рецептур, в тому числі, в багато зубні пасти. SLS – дуже токсичний мутаген! Порушує обмін речовин, потрапляє в кровоносну систему, накопичується в серці, печінці, нирках, очах |
|
Aroma |
|
Надає зубній пасті аромату, суміш запахів синтетичного походження |
|
Sodium Monofluorophosphate |
|
Фтор захищає від карієсу, але у великих кількостях токсичний для організму. Фторид (Fluoride) – канцероген. Потенційно смертельна доза = 5мг флуорід на 1 кг вашої ваги. |
|
Sodium Methylparaben |
|
Парабени – ефіри пара-оксибензойной кислоти і спиртів , використовуються, як консервант, відрізняються по виразності антимікробної активності. Парабени вважаються безпечними, але в деяких випадках можуть викликати рак грудей. Крім того, метилпарабен (Methylparaben) може викликати алергію. |
|
PVP |
|
Полівінілпіролідон, харчової полімер, повністю розчинний у воді. Вважається м’яким природним абразивом |
Зелений колір — корисна складова, червоний — шкідлива, чорний — нейтральна.
Додаток 7
- Експеримент з Кока-колою
- Експеримент з Фантою
- Експеримент з розчином оцту
Додаток 8
Як в домашніх умовах зробити зубну пасту
Рецепт перший
Для приготування знадобляться:
1 ст. л білої глини (можна замінити будь-який інший косметичної глиною);
по щіпці харчової соди і морської меленої солі;
1 ст. л гліцерину (при можливості замість нього використовуйте таку ж кількість гелю алое вера);
5 крапель лимонного соку або ефірного масла м’яти.
У фарфоровій або скляній мисці розтовкти морську сіль, потім додати соду, білу глину і ретельно перемішати. Після цього додати ефірне масло м’яти (замість нього можна додати лимонний сік) і гліцерин. Отриманої зеленою пастою чистити зуби 2 рази на день. При щоденному використанні вам повинно вистачити її на 1-1,5 місяці. Якщо цією пастою будуть користуватися і інші члени сім’ї, тоді, звичайно, вона закінчиться швидше.
Рецепт другий
Необхідні компоненти:
6 чайн. л харчової соди;
1 чайн. л гліцерину;
1 чайн. л гідроген пероксид;
4-5 крапель ефірного масла м’яти.
Взяти відповідну коробочку, помістити в неї соду, після чого додати гліцерин, гідроген пероксид і ефірна олія. Гарненько перемішати і чистити отриманої субстанцією зуби. Ця паста, як абразивну речовину, счищает наліт, відбілює зуби, вбиває бактерії в ротовій порожнині і додає прекрасний аромат за рахунок м’яти.
Рецепт третій
Необхідні компоненти:
0,5 склянки гліцерину;
0,5 склянки білої глини;
по 7 крапель масел м’яти і гвоздики;
35 крапель олії мирра.
Просто змішайте в скляній ємності вказані компоненти до однорідної консистенції. Все, зубна паста готова до застосування. Вона особливо підходить людям з чутливими зубами.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!