Жива вода та золоті яблука володіють однаковою творчою силою…
О. Афанасьєв
Бачите камінь, он той, при дорозі?
Камінь – як камінь. А от чи ми в змозі
Вивчить це тіло краще та глибше?
Треба науку покликати швидше!
Як пишемо „камінь” – навчає Граматика,
Розміри й форму знайде Математика.
Як утворивсь – Геологія знає,
Фізика масу й вагу відшукає.
Чи дихає він і чи їсть?
Нам Біологія це розповість.
Склад і структуру Хімія вкаже,
З часом минулим Історія зв’яже.
Географія вивчить родинні тенета
З водою, повітрям, ґрунтами планети.
Отож, від науки людині знання,
Щоб відтворити весь шлях пізнання.
В науці людина черпає натхнення,
Щоб кращим зробити своє сьогодення,
Щоб втілити мрії свої в майбуття
І кращою Землю зробить для життя!
Цікаво, чи є люди, які не куштували яблук? Напевне, знайдуться. Але для більшості людей цей смачний, хрумкий, запашний та корисний фрукт займає почесне місце на столі. Яблуко є одним із найвідоміших об’єктів у царстві Флори. Але що ми знаємо про нього? Я впевнений, що дуже мало.
+ Ботаніка
У ботаніці яблуком називають соковитий плід із багатьма насінинами, розташованими у плівчастих комірках. Це – несправжній плід, утворений розширеним квітколожем із прирослими до нього частинами оцвітини й тичинок. Такий плід є в яблуні, груші, айви, глоду, а також, як не дивно, у горобини. За формою яблуко подібне до нашої Землі: кулясте і дещо приплюснуте.
Яблуко вкрите шкірястим зовнішнім шаром оплодня. Середній шар соковитий, м’ясистий, без кам’янистих клітин, як, наприклад, у груші. А внутрішній шар утворює п’ять плівчастих гнізд, у яких міститься по дві насінини. Утворюються яблука із квіток – білих, рожевих або червоних. Що цікаво: більшість квітів яблуні спочатку рожеві, а коли відкриваються, поступово білішають. Квітки зібрані в гарні пахучі щитоподібні або зонтикоподібні суцвіття. Яблука – це плоди яблунь, що належать до родини Розові класу Дводольні.
+ Географія
Скам’янілі залишки яблуні знайшли в доісторичних стоянках на території сучасної Швейцарії. Згідно з ученням Вавилова, вихідною територією культурних форм яблунь є Східно-азіатський центр, який включає помірні та субтропічні частини Центрального і Східного Китаю. Вчені-генетики встановили походження яблук. Вони виявили, що „предками” їстівних яблук були дикі яблука яблуні Сіверса (Malus sieversii), які росли в передгір’ї Алатау на півдні Казахстану. На цій території досі трапляються дикі яблуні. Назва одного з найбільших міст Казахстану – Алмату (до 1997 року – столиця Казахстану) – перекладається як „Яблуко-Дід”.
Яблуневе різноманіття
За підрахунками вчених яблуневі сади займають мільйони гектарів. Дев’ять із десяти плодових дерев на Землі – це яблуні.
Яблука ростуть на яблуні, що належать до роду Яблуня. Серед кількох десятків видів роду Яблуня найпоширеніша яблуня домашня (Malus domestica), що об’єднує більшість наших улюблених сортів. Нині нараховують майже 10 тисяч сортів яблунь, що ростуть у різних кліматичних умовах. Існує навіть окрема наука – помологія, що вивчає разом з іншими сортами плодових та ягідних рослин і сорти яблунь. Найвідомішими сортами яблуні є папіровка, антонівка звичайна, голден Делішес, ренет Симиренка, Слава Переможцям, Чемпіон та інші. А яблука сорту Apples Macintosh прославилися тим, що дали назву відомій комп’ютерній компанії. Вони є улюбленими фруктами засновника компанії Стіва Джобса, який після трьох місяців марних спроб знайти логотип для нової фірми, врешті вибрав зображення надкушеного яблука.
Особливо вчені поважають сорти антонівка і ренет Симиренка: їхні корисні властивості зберігаються ще кілька місяців після зняття з дерева.
+ Хімія
Який вплив мають хімічні речовини яблук на організм людини? На це запитання відповідь нам дасть хімія. В яблуках міститься до 83 % води з розчиненими в ній речовинами, близько 14 % вуглеводів, 0,4 % білків, 0,2 % жирів, 1,3 % клітковини. У числі розчинних речовин в яблучному соку найбільше глюкози, фруктози, сахарози, а також багато органічних кислот – яблучної, лимонної та винної. Є також вітаміни А, В, С, мінеральні солі, а в насінні яблук міститься добова норма Йоду для людини. Окрім Йоду, яблука мають й інші корисні хімічні елементи – Ферум, Калій, Кальцій, Магній.
+ Медицина
Яблука, як одностайно стверджують медики, є надзвичайно цінним лікувальним продуктом. Ще за сивої давнини люди вважали, що яблуко, з’їдене на ніч, забезпечує гарний сон і сприяє травленню. Згодом учені з’ясували, що яблука заспокоюють нерви, поліпшують роботу мозку, а ще вони корисні тим, хто страждає від недокрів’я і задухи. Яблучна та лимонна органічні кислоти стимулюють вироблення жовчі та шлункового соку. Одне яблуко за 20 хвилин до їжі – і вовчий апетит під час трапези вам гарантований. Ферум та його сполуки корисні для кровотворення, Калій поліпшує роботу серця та печінки, Кальцій покращує властивості крові. У яблуках – ціла скарбниця корисних вітамінів. Так, вітамін С збільшує опірність організму, вітаміни А, В, Е чудово відновлюють сили після втоми, стресів, при хворобі. Увага, весь цей набір вітамінів зберігається в шкірці та в тонкому шарі м’якоті. Саме тому дієтологи не рекомендують чистити яблука.
Є в яблуках особливі речовини – пектини. Ці сполуки зв’язують, знешкоджують і виводять токсичні речовини та радіонукліди з травної системи людини. Завдяки цьому очищується кишечник, відновлюється його мікрофлора, очищується кров і стимулюється імунна система. Свіжі плоди містять речовини, що поглинають холестерин, омолоджуючи судини. Печені яблука – незамінна їжа при хворобах печінки й жовчовивідних шляхів.
Сучасні наукові дослідження австралійських учених із дослідницького інституту CSIRO, англійських учених Кембриджського університету (Англія), Інституту дослідження їжі в окрузі Норвіч встановили, що щоденне споживання яблук істотно продовжує життя людини! Дослідники прийшли до висновку, що кожна людина може додати собі 10–17 років здорового та активного життя, а то й більше, якщо буде вживати перед і після сніданку яблуко. Вчені виявили в яблуках поліфеноли – речовини, які покращують циркуляцію крові, підвищують імунітет, омолоджують серце. Досі ці речовини були виявлені лише в білому і зеленому чаях, тому ці напої справедливо вважають головними засобами омолодження організму людини. Сенсаційним стало відкриття американських науковців про те, що яблука захищають людину від онкологічних захворювань. У яблуках знайшли речовини, що уповільнюють зростання ракових клітин – квертецин, флавоноїди, поліфеноли тощо. Отже, яблука чудово впливають на весь організм. Не дарма в Англії існує прислів’я: „An apple а day keeps а doctor away”.
+ Казки, міфи
У народній творчості й міфології з яблуком пов’язано безліч казок та міфів. У казках згадуються молодильні яблучка, які дарують добрим людям довголіття, молодість і красу. Яблука описані у давньогрецьких міфах про Геракла. З яблуками Гесперид пов’язаний найважчий, дванадцятий подвиг цього могутнього героя: Геракл повинен був піти до могутнього титана Атласа, який тримав на плечах небо, і дістати з його садів, за якими доглядали доньки Атласа – Геспериди, три золотих яблука.
Інший відомий міф розповідає про яблуко з написом „Для найвродливішої”, яке підкинула на весільному бенкеті за участю олімпійських богів богиня розбрату та чвар Еврида. На це яблучко зазіхнуло аж три богині – Гера, Афродіта й Афіна. За порадою Зевса богинь розсудив герой Парис. Він віддав яблуко Афродіті, а та пообіцяла Парису допомогти викрасти прекрасну Єлену. Через це розпочалася Троянська війна, і народилася крилата фраза „яблуко розбрату”.
Яблуко було одним із атрибутів богині гармонії та любові Лади. У кельтській міфології існував острів Аваллон, де, начебто, росли червоні яблука безсмертя. Для древніх кельтів з’їсти яблуко означало оволодіти знаннями предків. За біблійною легендою, Єва, з’ївши заборонене яблуко із дерева пізнання добра і зла, вчинила „первородний гріх”. За це вони з Адамом були вигнані з раю і прокляті Богом. Тому яблуко можна вважати символом пізнання і спокуси.
+ Математика, фізика
Очевидно, що куляста форма яблука є пристосуванням, яке забезпечує здійснення його функцій: захисту та розповсюдження насіння. Поверхня кулі в геометрії називається сферою. У сфери найменша площа поверхні з-поміж усіх тіл заданого об’єму. Стосовно яблука це означатиме, що клітини оплодня зазнаватимуть найменшого впливу з боку різних мінливих чинників наземно-повітряного середовища і забезпечуватимуть найкращий захист для маленьких насінинок. Окрім того, кругла форма є найкращою для отримання з усіх сторін необхідних для життєдіяльності клітин світла, тепла й повітря, їхнього перерозподілу на поверхні яблука та передаванні від клітинки до клітинки в глибину плоду за допомогою певних фізичних процесів (наприклад, дифузії). А це сприяє утворенню й накопиченню ними необхідних поживних речовин.
+ Історія
Яблуня – давня і важлива плодова культура багатьох країн світу. Вже за 5 століть до н. е. стародавні мешканці пониззя Дніпра („скіфи-орачі” та „скіфи-хлібороби”) мали сади, в яких росли яблуні. Про особливу плодючість яблуні знали вже трипільці, коли зображали насіння яблуні на своєму посуді. У Київській Русі, як свідчить літопис, яблуня з’явилася в XI столітті у монастирських садах. У ті часи її плоди називали помонами. Саме яблуко було мірою багатьох речей, і коли в середньовічній Європі з’являвся черговий заморський фрукт, його насамперед порівнювали з яблуком. Так, помідор удостоївся честі називатися „золотим яблуком”, а картопля – всього лише „чортовим”.
Яблуко з’являлося у людській історії так несподівано, що подекуди ми про це навіть не підозрюємо. Наприклад, йому ми зобов’язані появою… губної помади. Відомий кардинал Ришельє полюбляв анісовий запах стиглих яблук і якось попросив аптекаря приготувати з них мазь для губ. Так з’явилася губна помада, назва якої походить від французького pomme – яблуко. Сучасна косметична промисловість пропонує безліч кремів, лосьйонів та інших засобів, розроблених і створених на основі яблук.
Легенда стверджує, що яблуко зіграло важливу роль у наукових відкриттях англійця Ньютона, який відкрив закон всесвітнього тяжіння. У драмі Ф.Шиллера „Вільгельм Телль” яблуко є символом стійкості та сміливості народного ватажка Вільгельма Телля. За те, що він відмовився виконати наказ австрійського намісника у Швейцарії Гесслера, його примусили стріляти в яблуко, покладене на голову його маленького сина. Телль влучив у яблуко, виявивши величезну витримку. Всім нам з дитинства відомий прекрасний сорт яблук ренет Симиренка. Але не всі знають, що він названий на честь видатного ботаніка Лева Платоновича Симиренка, славного представника давнього українського роду меценатів і вчених.
+ Поезія
Вид яблук та квітучих яблунь надихає поетів. Наприклад, „Щаслива яблуня! Надовкруги Ті яблука, мов золоті собори…” (Дмитро Павличко). „Яблука доспіли, яблука червоні! Ми з тобою йдемо стежкою в саду…” (Максим Рильський). „Душа належить людству і епохам. Чому ж її так раптом потрясли осінні яблука, що сумно пахнуть льохом, і руки матері, що яблука внесли?!” (Ліна Костенко). „Я люблю на яблука дивитись, Як на дереві вони висять: Рожеві, у смужку, золотисті… Ароматом спілості п’янять” (Генріх Акулов). „Білі яблуні у високості, З медвянистою звадою, Над захланністю і жорстокістю, Над підлотою й зрадою” (Андрій Малишко).
Тож віддамо належне разом із поетами і ми звичайному незвичайному яблуку, з яким наше життя смачне і здорове, пізнавальне і повчальне, цікаве і романтичне.
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF