Жива вода та золоті яблука володіють однаковою творчою силою…
О. Афанасьєв

Бачите камінь, он той, при дорозі?
Камінь – як камінь. А от чи ми в змозі
Вивчить це тіло краще та глибше?
Треба науку покликати швидше!
Як пишемо „камінь” – навчає Граматика,
Розміри й форму знайде Математика.
Як утворивсь – Геологія знає,
Фізика масу й вагу відшукає.
Чи дихає він і чи їсть?
Нам Біологія це розповість.
Склад і структуру Хімія вкаже,
З часом минулим Історія зв’яже.
Географія вивчить родинні тенета
З водою, повітрям, ґрунтами планети.
Отож, від науки людині знання,
Щоб відтворити весь шлях пізнання.
В науці людина черпає натхнення,
Щоб кращим зробити своє сьогодення,
Щоб втілити мрії свої в майбуття
І кращою Землю зробить для життя!

Цікаво, чи є люди, які не куштували яблук? Напевне, знайдуться. Але для більшості людей цей смачний, хрумкий, запашний та корисний фрукт займає почесне місце на столі. Яблуко є одним із найвідоміших об’єктів у царстві Флори. Але що ми знаємо про нього? Я впевнений, що дуже мало.

 + Ботаніка

У ботаніці яблуком називають соковитий плід із багатьма насінинами, розташованими у плівчастих комірках. Це – несправжній плід, утворений розширеним квітколожем із прирослими до нього частинами оцвітини й тичинок. Такий плід є в яблуні, груші, айви, глоду, а також, як не дивно, у горобини. За формою яблуко подібне до нашої Землі: кулясте і дещо приплюснуте.

Яблуко вкрите шкірястим зовнішнім шаром оплодня. Середній шар соковитий, м’ясистий, без кам’янистих клітин, як, наприклад, у груші. А внутрішній шар утворює п’ять плівчастих гнізд, у яких міститься по дві насінини. Утворюються яблука із квіток – білих, рожевих або червоних. Що цікаво: більшість квітів яблуні спочатку рожеві, а коли відкриваються, поступово білішають. Квітки зібрані в гарні пахучі щитоподібні або зонтикоподібні суцвіття. Яблука – це плоди яблунь, що належать до родини Розові класу Дводольні.

 + Географія

Скам’янілі залишки яблуні знайшли в доісторичних стоянках на території сучасної Швейцарії. Згідно з ученням Вавилова, вихідною територією культурних форм яблунь є Східно-азіатський центр, який включає помірні та субтропічні частини Центрального і Східного Китаю. Вчені-генетики встановили походження яблук. Вони виявили, що „предками” їстівних яблук були дикі яблука яблуні Сіверса (Malus sieversii), які росли в передгір’ї Алатау на півдні Казахстану. На цій території досі трапляються дикі яблуні. Назва одного з найбільших міст Казахстану – Алмату (до 1997 року – столиця Казахстану) – перекладається як „Яблуко-Дід”.

Яблуневе різноманіття

За підрахунками вчених яблуневі сади займають мільйони гектарів. Дев’ять із десяти плодових дерев на Землі – це яблуні.

Яблука ростуть на яблуні, що належать до роду Яблуня. Серед кількох десятків видів роду Яблуня найпоширеніша яблуня домашня (Malus domestica), що об’єднує більшість наших улюблених сортів. Нині нараховують майже 10 тисяч сортів яблунь, що ростуть у різних кліматичних умовах. Існує навіть окрема наука – помологія, що вивчає разом з іншими сортами плодових та ягідних рослин і сорти яблунь. Найвідомішими сортами яблуні є папіровка, антонівка звичайна, голден Делішес, ренет Симиренка, Слава Переможцям, Чемпіон та інші. А яблука сорту Apples Macintosh прославилися тим, що дали назву відомій комп’ютерній компанії. Вони є улюбленими фруктами засновника компанії Стіва Джобса, який після трьох місяців марних спроб знайти логотип для нової фірми, врешті вибрав зображення надкушеного яблука.

Особливо вчені поважають сорти антонівка і ренет Симиренка: їхні корисні властивості зберігаються ще кілька місяців після зняття з дерева.

+ Хімія

Який вплив мають хімічні речовини яблук на організм людини? На це запитання відповідь нам дасть хімія. В яблуках міститься до 83 % води з розчиненими в ній речовинами, близько 14 % вуглеводів, 0,4 % білків, 0,2 % жирів, 1,3 % клітковини. У числі розчинних речовин в яблучному соку найбільше глюкози, фруктози, сахарози, а також багато органічних кислот – яблучної, лимонної та винної. Є також вітаміни А, В, С, мінеральні солі, а в насінні яблук міститься добова норма Йоду для людини. Окрім Йоду, яблука мають й інші корисні хімічні елементи – Ферум, Калій, Кальцій, Магній.

+ Медицина

Яблука, як одностайно стверджують медики, є надзвичайно цінним лікувальним продуктом. Ще за сивої давнини люди вважали, що яблуко, з’їдене на ніч, забезпечує гарний сон і сприяє травленню. Згодом учені з’ясували, що яблука заспокоюють нерви, поліпшують роботу мозку, а ще вони корисні тим, хто страждає від недокрів’я і задухи. Яблучна та лимонна органічні кислоти стимулюють вироблення жовчі та шлункового соку. Одне яблуко за 20 хвилин до їжі – і вовчий апетит під час трапези вам гарантований. Ферум та його сполуки корисні для кровотворення, Калій поліпшує роботу серця та печінки, Кальцій покращує властивості крові. У яблуках – ціла скарбниця корисних вітамінів. Так, вітамін С збільшує опірність організму, вітаміни А, В, Е чудово відновлюють сили після втоми, стресів, при хворобі. Увага, весь цей набір вітамінів зберігається в шкірці та в тонкому шарі м’якоті. Саме тому дієтологи не рекомендують чистити яблука.

Є в яблуках особливі речовини – пектини. Ці сполуки зв’язують, знешкоджують і виводять токсичні речовини та радіонукліди з травної системи людини. Завдяки цьому очищується кишечник, відновлюється його мікрофлора, очищується кров і стимулюється імунна система. Свіжі плоди містять речовини, що поглинають холестерин, омолоджуючи судини. Печені яблука – незамінна їжа при хворобах печінки й жовчовивідних шляхів.

Сучасні наукові дослідження австралійських учених із дослідницького інституту CSIRO, англійських учених Кембриджського університету (Англія), Інституту дослідження їжі в окрузі Норвіч встановили, що щоденне споживання яблук істотно продовжує життя людини! Дослідники прийшли до висновку, що кожна людина може додати собі 10–17 років здорового та активного життя, а то й більше, якщо буде вживати перед і після сніданку яблуко. Вчені виявили в яблуках поліфеноли – речовини, які покращують циркуляцію крові, підвищують імунітет, омолоджують серце. Досі ці речовини були виявлені лише в білому і зеленому чаях, тому ці напої справедливо вважають головними засобами омолодження організму людини. Сенсаційним стало відкриття американських науковців про те, що яблука захищають людину від онкологічних захворювань. У яблуках знайшли речовини, що уповільнюють зростання ракових клітин – квертецин, флавоноїди, поліфеноли тощо. Отже, яблука чудово впливають на весь організм. Не дарма в Англії існує прислів’я: „An apple а day keeps а doctor away”.

 + Казки, міфи

У народній творчості й міфології з яблуком пов’язано безліч казок та міфів. У казках згадуються молодильні яблучка, які дарують добрим людям довголіття, молодість і красу. Яблука описані у давньогрецьких міфах про Геракла. З яблуками Гесперид пов’язаний найважчий, дванадцятий подвиг цього могутнього героя: Геракл повинен був піти до могутнього титана Атласа, який тримав на плечах небо, і дістати з його садів, за якими доглядали доньки Атласа – Геспериди, три золотих яблука.

Інший відомий міф розповідає про яблуко з написом „Для найвродливішої”, яке підкинула на весільному бенкеті за участю олімпійських богів богиня розбрату та чвар Еврида. На це яблучко зазіхнуло аж три богині – Гера, Афродіта й Афіна. За порадою Зевса богинь розсудив герой Парис. Він віддав яблуко Афродіті, а та пообіцяла Парису допомогти викрасти прекрасну Єлену. Через це розпочалася Троянська війна, і народилася крилата фраза „яблуко розбрату”.

Яблуко було одним із атрибутів богині гармонії та любові Лади. У кельтській міфології існував острів Аваллон, де, начебто, росли червоні яблука безсмертя. Для древніх кельтів з’їсти яблуко означало оволодіти знаннями предків. За біблійною легендою, Єва, з’ївши заборонене яблуко із дерева пізнання добра і зла, вчинила „первородний гріх”. За це вони з Адамом були вигнані з раю і прокляті Богом. Тому яблуко можна вважати символом пізнання і спокуси.

 + Математика, фізика

Очевидно, що куляста форма яблука є пристосуванням, яке забезпечує здійснення його функцій: захисту та розповсюдження насіння. Поверхня кулі в геометрії називається сферою. У сфери найменша площа поверхні з-поміж усіх тіл заданого об’єму. Стосовно яблука це означатиме, що клітини оплодня зазнаватимуть найменшого впливу з боку різних мінливих чинників наземно-повітряного середовища і забезпечуватимуть найкращий захист для маленьких насінинок. Окрім того, кругла форма є найкращою для отримання з усіх сторін необхідних для життєдіяльності клітин світла, тепла й повітря, їхнього перерозподілу на поверхні яблука та передаванні від клітинки до клітинки в глибину плоду за допомогою певних фізичних процесів (наприклад, дифузії). А це сприяє утворенню й накопиченню ними необхідних поживних речовин.

 + Історія

Яблуня – давня і важлива плодова культура багатьох країн світу. Вже за 5 століть до н. е. стародавні мешканці пониззя Дніпра („скіфи-орачі” та „скіфи-хлібороби”) мали сади, в яких росли яблуні. Про особливу плодючість яблуні знали вже трипільці, коли зображали насіння яблуні на своєму посуді. У Київській Русі, як свідчить літопис, яблуня з’явилася в XI столітті у монастирських садах. У ті часи її плоди називали помонами. Саме яблуко було мірою багатьох речей, і коли в середньовічній Європі з’являвся черговий заморський фрукт, його насамперед порівнювали з яблуком. Так, помідор удостоївся честі називатися „золотим яблуком”, а картопля – всього лише „чортовим”.

Яблуко з’являлося у людській історії так несподівано, що подекуди ми про це навіть не підозрюємо. Наприклад, йому ми зобов’язані появою… губної помади. Відомий кардинал Ришельє полюбляв анісовий запах стиглих яблук і якось попросив аптекаря приготувати з них мазь для губ. Так з’явилася губна помада, назва якої походить від французького pomme – яблуко. Сучасна косметична промисловість пропонує безліч кремів, лосьйонів та інших засобів, розроблених і створених на основі яблук.

Легенда стверджує, що яблуко зіграло важливу роль у наукових відкриттях англійця Ньютона, який відкрив закон всесвітнього тяжіння. У драмі Ф.Шиллера „Вільгельм Телль” яблуко є символом стійкості та сміливості народного ватажка Вільгельма Телля. За те, що він відмовився виконати наказ австрійського намісника у Швейцарії Гесслера, його примусили стріляти в яблуко, покладене на голову його маленького сина. Телль влучив у яблуко, виявивши величезну витримку. Всім нам з дитинства відомий прекрасний сорт яблук ренет Симиренка. Але не всі знають, що він названий на честь видатного ботаніка Лева Платоновича Симиренка, славного представника давнього українського роду меценатів і вчених.

 + Поезія

Вид яблук та квітучих яблунь надихає поетів. Наприклад, „Щаслива яблуня! Надовкруги Ті яблука, мов золоті собори…” (Дмитро Павличко). „Яблука доспіли, яблука червоні! Ми з тобою йдемо стежкою в саду…” (Максим Рильський). „Душа належить людству і епохам. Чому ж її так раптом потрясли осінні яблука, що сумно пахнуть льохом, і руки матері, що яблука внесли?!” (Ліна Костенко). „Я люблю на яблука дивитись, Як на дереві вони висять: Рожеві, у смужку, золотисті… Ароматом спілості п’янять” (Генріх Акулов). „Білі яблуні у високості, З медвянистою звадою, Над захланністю і жорстокістю, Над підлотою й зрадою” (Андрій Малишко).

Тож віддамо належне разом із поетами і ми звичайному незвичайному яблуку, з яким наше життя смачне і здорове, пізнавальне і повчальне, цікаве і романтичне.

ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0