Людина може прожити без їжі один-два місяці, без води – що¬найбільше десять днів, а ось без повітря проживе недовго. Рекорд зі стримування дихання належить американському ілюзіоністу Девіду Блейму і становить 17 хвилин і 4 секунди.

Що ж таке цінне і важливе для нас є в повітрі? Без чого люд¬ський організм відмовляється існувати та сумлінно виконувати своїх функцій?„Ну, звичайно ж, кисень!” – скажеш ти. Так, насамперед ми потребуємо кисню. Але у повітрі є й інші гази. І, виявляється, пові¬тря необхідне не лише людям, і не лише для дихання. Створюючи чу-додійний коктейль „повітря” за основні компоненти своєї страви ґаздиня-природа взяла азот і кисень, додала аргону, вуглекислого газу, водяної пари і приправила деякими газами в дуже малих кількостях.

Кисень

Кисень ми звикли сприймати як газувату речовину без кольо­ру і запаху, але це не єдина форма його існування. Він також може бути і твердим, і рідким. Рідкий кисень – це рухлива блакитна речо­вина, що притягується магнітом та кипить за температури -183°С. Кисень виконує дуже важливі функції у житті живих організмів.oxygen

Процес горіння, як і дихання, належить до реакцій окиснення, і неможливий без участі кисню. Тому рум’яна скоринка, що утво­рюється під час смаження продуктів, це також „робота” кисню. Вна­слідок повільного окиснення їжі, в нашому організмі виділяється енергія, яка необхідна нам, як зарядка для дивайсів. У цьому про­цесі бере участь гемоглобін, який сполучається з киснем, утворю­ючи оксигемоглобін. Ця диво-сполука з кров’ю транспортує до всіх клітинок нашого організму кисень, який бере участь в процесах обміну жирів, білків та вуглеводів, що містяться в їжі, і під час яких вивільняється енергія.

Окиснюючи, кисень не лише підтримує життя, але й може руй­нувати фізичні тіла. Іржа роз’їдає металеві вироби, гниють дерев’яні споруди, вкриваються темним нальотом срібні прикраси, жовтіють і стають крихкими сторінки давніх фоліантів. Проте й цю здатність до руйнування люди навчилися використовувати. Коли ти обро­бляєш подряпину розчином гідроген пероксиду (частіше його на­зивають перекисом водню), виділяється кисень і знешкоджує мі­кробів, які потрапили в зону його нищівної дії. Саме тому кисень називають санітаром нашої планети. Здатність знищувати бактерії має харчова добавка Е928, у якій кисень виконує роль пропелента. Ця „єшка” – газуватий кисень, яким заповнюють упаковки продуктів хар­чування, оберігаючи їх від швидкого розмноження мікроорганізмів.

Озон

Одна молекула кисню 2) складається з двох атомів Оксигену. Озон 3) – близький триатомний „родич” кисню. Він має ха­рактерний запах свіжості, який ти можеш відчути після грози. Озон утворюється в стратосфері з молекулярного кисню під дією ультра­фіолетового випромінювання або під час електричного розряду – блискавки:

 3O2 ↔ 2O3

Озон має значно більшу окислювальну дію у порівнянні з кис­нем і може знищувати хвороботворні бактерії. Озонування засто­совують для знезаражування води, санації приміщень, але підви­щена концентрація озону у повітрі може нам зашкодити. Навіщо тоді матінка-природа генерує озон? Усе просто: більша частина озону знаходиться у стратосфері, де тонкий шар цього могутнього газу виконує функцію нашого захисника, затримуючи небезпечне для всього живого короткохвильове (жорстке) ультрафіолетове випромінювання. Якби воно прорвало озонову оборону, життя на Землі зазнало б незворотних змін внаслідок руйнування де­яких харчових ланцюгів. Для людини в такому випадку є ри­зик втрати зору (розвитку катаракти), послаблення імуніте­ту, появи злоякісних пухлин (в першу чергу, на шкірі). Саме тому не варто зловживати сонячними ваннами і приймати їх з 9-ої до 11-ої ранку та ввечері з 16-ої до 19-ої.

Антропогенний вплив вже наклав свій потворний від­биток на озоновий шар: він тоншає, виникають озонові діри, крізь які ультрафіолетове випромінювання проникає на Землю і розгортає свою нищівну кампанію. „Поїдають” озоновий шар газоподібні продукти згоряння, які викида­ють в атмосферу фабрики, заводи, теплоелектростанції. Ре­активні літаки, що підкорюють повітряний простір на висоті 12–1б км, також руйнують озоновий шар, а ті, що літають ниж­че 12 км, навпаки, сприяють утворенню озону. Космічні ракети під час запуску буквально „випалюють” озонові діри. Ми також розриваємо озонову парасольку, використовуючи продукцію, яка містить фреони. Ці гази – робоче тіло у холодильних установках, розпилювачі в газових балончиках, аерозолі в парфумерії і меди­цині. Під впливом ультрафіолетового проміння з фреонів вивіль­няється атом Хлору, який, взаємодіючи з озоном, перетворює його на кисень. Озоновий шар тоншає. Тому з 1989 року діє Монреальський протокол до Віденської конвенції про охорону озонового шару, який регулює вилучення з виробництва речовин, що знищу­ють озоновий шар.

Азот

Ти вважаєш, що оскільки ми дихаємо киснем, то він і є осно­вним компонентом повітря? Але це не так. Кисень за об’ємом скла­дає лише 21 % атмосфери. Майже вчетверо більше, а саме 78 % по­вітря становить азот. До речі, більшу частину атмосфери Плутона, Титана (супутника Сатурна) та Тритона (супутника Нептуна) теж складає азот. За нормальних умов азот – газ без кольору та запаху, легший, ніж повітря. У воді розчиняється гірше, ніж кисень, може перебувати і в рідкому, і в твердому станах. Його молекула (N2) складається з двох атомів Нітрогену.

Нітроген є необхідним елементом для життя тварин і рослин. Важко переоцінити його значення в живій природі, бо цей еле­мент входить до складу будь-якої, навіть найпростішої білкової молекули, а білки є основою життя. Щоб живі організми засвою­вали Нітроген, молекулу азоту необхідно перевести у „зв’язаний” стан. Азот, що міститься в повітрі, є досить інертною речовиною. І з живими істотами атмосферний азот теж „не хоче мати справи”. Але є винятки. Здатність перетворювати азот у розчинну форму, доступну для засвоєння рослинами, мають маленькі трударі – діазотрофи (азотфіксуючі мікроорганізми). Саме завдяки цим бакте­ріям біосфера функціонує повноцінно і отримує Нітроген у вигляді амоніаку, який дальше перетворюється у інші сполуки Нітрогену. Найактивніше фіксують атмосферний азот бульбочкові бактерії, які живляться поживними речовинами, якими забезпечують їх бобові рослини. Завдяки бактеріям Нітроген накопичується у рослинах, а відтак потрапляє в організми тварин. Відмираючи, живі організ­ми повертають Нітроген у ґрунт, і він знову виконує свій обов’язок, підтримуючи життя. Сполуки Нітрогену мають велике значення не лише для життєдіяльності рослин і тварин, вони знаходять своє за­стосування і в побуті, і в багатьох галузях господарства1.

1Читай статтю Марини Веселової „Безжиттєвий і життя” у журналі „КОЛОСОК” № 6/2016.

У гонитві за врожайністю люди підживлюють рослини азотни­ми добривами. Потрапляючи у ґрунтові води, Нітроген провокує неконтрольоване розмноження рослин у водоймах. Ти й сам, ма­буть, уже помітив, що озера „цвітуть”. Це явище є наслідком евтрофікації2. Водорості, підживлені сполуками Нітрогену, швидко роз­множуються і витісняють з водного простору конкуруючі форми життя. Знадобиться багато кисню, щоб рештки відмерлих рослин розклалися в процесі окиснення. Риби, ракоподібні та інша жив­ність гинуть у таких водоймах. Вода заболочується і екосистема во­дойми катастрофічно змінюється. Отже, Нітроген може не тільки підтримувати життя, а й забирати його. І провокує останнє саме людина.

2Евтрофікація (від гр. eutrophia – добре харчування) – збагачення водойм біоген­ними елементами, що супроводжується підвищенням продуктивності водойми. Евтрофікація може бути наслідком природного старіння водойми, внесення добрив або забруднення стічними водами.

Вуглекислий газ

Вуглекислий газ (СО2) за звичайних умов – безбарвний, без запаху, має кислуватий смак, досить добре розчиняєть­ся у воді, особливо під тиском, утворюючи слабку нестійку вугільну (карбонатну) кислоту. Цю властивість вуглекислого газу використовують у виготовленні газованих напоїв.

Уперше газовану воду отримав відомий англійський хімік Джозеф Пристлі у 1767 році, експериментуючи з газом, що виділявся під час бродіння в чанах на пивоварному заводі. Над пивним чаном учений розмістив чашу з водою і з’ясував, що вона має освіжаючий ефект. У 1770 році він сконструював сатуратор (від лат. saturo – насичувати), який під тиском на­сичував воду вуглекислим газом.

Джозеф Пристлі

Вуглекислий газ або КАРБОН (IV) ОКСИД – це консер­вант, харчова добавка Е290 (він же – розпушувач тіста в кон­дитерській промисловості). СО2 легко зріджується навіть за кімнатної температури і за атмосферного тиску. Зріджений вуглекислий газ зберігають у сталевих балонах. Якщо його швидко вилити з балону, він випаровується, частина його перетворюється на снігоподібну масу, яку називають сухим льодом. Його використовують в морозильних камерах, а хі­міки вподобали цю речовину для демонстрації видовищних дослідів: створення ілюзії випадіння рясного туману, хмари­нок, „киплячих” речовин, пари. Ці візуальні ефекти можливі завдяки здатності сухого льоду до сублімації (переходу речо­вини з твердого стану одразу в газуватий, оминаючи рідкий). До речі, декількома шматочками сухого льоду можна загаси­ти бензин, що горить. Саме цю властивість вуглекислоти, а також нездатність КАРБОН (IV) оксиду підтримувати горін­ня застосовують у пожежогасінні. Зріджений вуглекислий газ використовують у вогнегасниках.

КАРБОН (IV) ОКСИД нетоксичний, але за високих кон­центрацій у повітрі утруднює (або зупиняє) дихання живих організмів, що потребують кисню. Навіть незначне підви­щення концентрації СО2 призводить до появи у людей со­нливості, слабкості. Небезпечна концентрація вуглекислого газу у повітрі – 7–10 % (у нормі – 0,039 %), за яких з’являються задуха, головний біль, запаморочення, втрата слуху і навіть свідомості. За високих концентрацій вуглекислого газу настає смерть від задухи. З античних часів відомі пече­ри, в які заходити було небезпечно. В Італії поблизу Неаполя є так звана „Собача печера”. Таку назву вона отри­мала через те, що людина почувається у ній нормально, а собака, що супроводжує господаря, гине. Річ у тім, що КАРБОН (IV) ОКСИД, який в 1,5 рази важчий за повітря, просочується з чисельних дрібних тріщин на дні печери і накопичується на рівні зросту собаки. Нахилившись до свого чотирилапого товариша (а такі печери є і в інших районах Європи3), людина може втратити свідомість.

3Вртоглавиця (словен. Vrtoglavica Jama – „печера головокружіння”) – печера в Юлійських Альпах.

Вуглекислий газ входить до складу атмосфери Венери, Марса, Землі. І хоча його у земній атмосфері значно менше, ніж азоту і кисню (приблизно 0,04 %), не варто недооцінювати його роль у житті нашої планети. Вугле­кислий газ приймає безпосередню участь у процесі фо­тосинтезу. І людство не в програші, бо, генеруючи для себе поживні речовини, рослини виділяють кисень, не­обхідний нам для дихання. Тварини і рослини поверта­ють КАРБОН (IV) оксид в атмосферу в процесі дихання. В процесі розкладу відмерлих рослин і тварин також утво­рюється вуглекислий газ. Природним джерелом КАРБОН (IV) оксиду є вулканічні виверження.

Здавалося б, концентрація вуглекислого газу в атмос­фері регулюється законами термодинаміки. Але круго­обіг Карбону був порушений, коли людина почала спа­лювати органічні сполуки, які накопичувалися у надрах Землі тисячі років (нафту, вугілля, природний газ) і гене­рувати електроенергію; транспортувати людей і вантажі; вирубувати ліси. Збільшення концентрації вуглекислого газу в атмосфері Землі може мати руйнівні наслідки, адже КАРБОН (IV) оксид, водяна пара, озон і метан – парникові гази, які затримують теплове випромінювання Землі, ви­конуючи в атмосфері таку ж роль, як скло в теплиці. На­слідком парникового ефекту є зростання середньорічної температури повітря на Землі, яке провокує танення льо­довиків, підвищення рівня Світового океану, загрожує за­топленню атолів та океанічного побережжя. 

Стабілізація концентрації парникових газів в атмосфері на такому рівні, який не призводив би до небезпечного антропо­генного впливу на клімат Землі – турбота всіх країн на планеті. На конференції, яка має неофіційну назву „Саміт Землі” (1992), понад 195 країн уклали Міжнародний екологічний договір – Рамкову конвенцію ООН зі зміни клімату. 12 грудня 2015 року в Парижі укладена нова угода, що регулює заходи зі зниження концентрації вуглекислого газу в атмосфері з 2020 року. Украї­на також є підписантом цього документу. Ти, як громадянин на­шої країни, теж можеш зробити внесок у збереження „здоров’я” Землі. Довідайся про принципи екологічної поведінки4 і що­денно втілюй їх у життя.

4Читай статтю Дарії Біди „Жити за накресленнями природи” у журналі „КОЛОСОК” № 3/2016.

Водяна пара

Водяна пара є парниковим газом, за відсутності якого се­редня температура біля земної поверхні була б приблизно на 20 °С нижчою. Твоє самопочуття також залежить від кількості водяної пари, що міститься у повітрі. Посилено пітніючи за ви­сокої вологості, організм втрачає воду, що за відсутності до­даткової гідратації може призвести до перегрівання. Висока вологість – це справжній курорт для бактерій і грибків. Надто сухе повітря також негативно впливає на твоє здоров’я: слизо­ві оболонки ротової і носової порожнин пересихають, знижу­ється імунітет, з’являються респіраторні захворювання.

Вміст водяної пари у повітрі поблизу поверхні Землі становить у середньому від 0,2 % у полярних широтах до 2,5 % поблизу еква­тора, в окремих випадках коливається практично від нуля до 4 %.

З висотою процентний вміст водяної пари змінюється. На висоті 5 км її вміст зменшується у 10 разів, на висоті 8 км її у разів менше, ніж поблизу поверхні, а вище 10–15 км вміст водяної пари мізерний.

Водяна пара невпинно надходить в ат­мосферу внаслідок випаровування з вод­них поверхонь, ґрунту, транспірації рос­лин, причому в різний час вона з’являється у різних кількостях. Від земної поверхні пара піднімається вгору, повітряні течії переносять її з одного місяця Землі в інше. Охоло­джуючись, пара конденсується, перетворюючись у краплини води або у кристалики льоду, утворюючи хмари й туман. Хмари знову випаровуються, а краплини і кристалики випадають на поверхню у вигляді осадів. Саме тому вміст водяної пари у різних ділянках атмосфери весь час змінюється.

Незважаючи на малий вміст, водяна пара виконує важливі функції в атмосфері, пов’язані з процесами життєдіяльності живих ор­ганізмів та важливими процесами погоди й особливостями клімату.

  • Водяна пара – основний природний газ, який відповідає за понад 60 % парникового ефекту.
  • На випаровування води з земної поверхні затрачається ве­лика кількість тепла, а під час конденсації водяної пари атмосфера віддає це тепло повітрю. Хмари, які утворюються внаслідок кон­денсації, відбивають і поглинають сонячне випромінювання.
  • Опади, які випадають з хмар, – важливий елемент погоди і клімату.
  • Водяна пара в атмосфері є дуже важливою для фізіологічних процесів.

 

Боярських Ганна Павлівна,Боярських Ганна Павлівна
учитель хімії
Тернівської ЗОШ І–ІІІ ст. № 6
Дніпропетровської області,
лауреат I Всеукраїнського
Інтернет-конкурсу „УЧИТЕЛЬ РОКУ–2016”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „ХІМІЯ”

ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

 

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0